Kalendarz ratujący życie

Fantastyczny projekt – dwanaście niezwykłych szczecinianek w wyjątkowym kalendarzu na 2022 rok. A wszystko dla bardzo szczytnego i szlachetnego celu. Dochód ze sprzedaży kalendarza  ma opłacić badania cytologiczne dla jak największej grupy kobiet. Można go już kupić i wspomóc walkę z rakiem szyjki macicy.

Autor

Dariusz Staniewski

Pomysł stworzenia projektu „Wiele powodów by żyć” powstał w styczniu tego roku podczas Miesiąca Świadomości Raka Szyjka Macicy. Wtedy dwie znane szczecińskie lekarki – ginekolożki: dr Dorota Gródecka oraz dr Joanna Lewandowska zorganizowały akcję propagującą badania cytologiczne. Połączona została z sesją fotograficzną, w której udział wzięły znane mieszkanki stolicy Pomorza Zachodniego. 

Zostałam do niej zaproszona jako uczestniczka. Okazało się, że to całkiem fajnie wyszło. Pojawiła się w „Prestiżu”, razem z wypowiedziami pań, które wzięły udział, bardzo motywującymi do badania. Inicjatorki  akcji stwierdziły, że dobrze byłoby to rozbudować. Zaproponowały Fundacji Biznes Innowacje Networking współpracę przy tym nowym projekcie, bo uczestniczymy również w innych podobnych akcjach medycznych. Założenie było takie, żeby nie była to motywacja tylko jednorazowa, chwilowa i aktualna tylko w momencie ukazania się materiału na ten temat. Ale żeby przypominać o konieczności badań profilaktycznych przez cały rok. Stąd też forma kalendarza – mówi dr Katarzyna Kazojć ze szczecińskiej Fundacji Biznes Innowacje Networking.

Jego bohaterkami zostały znane i aktywne szczecinianki: Sylwia Majdan, Joanna Hoffman (Freakery), Sylwia Trojanowska, Sylwia Fabiańczyk-Makuch, Joanna Niemcewicz, Sylwia Różycka, Paulina Andrzejewska, Anita Agnihotri, Dorota Serwa, Olga Adamska, Monika Szymanik, Agnieszka Skrzypulec. Panie stanęły przed obiektywem Aleksandry Medvey-Gruszki i efekty jej pracy już można było podziwiać podczas premiery tego wydawnictwa na wernisażu zdjęć z kalendarza, który odbył się 25 listopada w Filharmonii Szczecińskiej.

– Wszyscy – uczestnicy i partnerzy podeszli bardzo otwarcie do tego pomysłu. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona takim odbiorem, choć cel jest bardzo specjalistyczny – profilaktyczne badania szyjki macicy. Ale okazało się też, że jest bardzo ważny społecznie. Potwierdziła to także  frekwencja na wernisażu zdjęć z kalendarza i kwota za jaką został wylicytowany 6 tysięcy złotych. W trakcie tego wydarzenia zostało sprzedanych ponad 100 kalendarzy. Myślę, że to wszystko pokazuje, że to był trafny wybór i ważny temat o którym zbyt często się przecież  nie mówi – dodaje dr Katarzyna Kazojć.

– Zostałam zaproszona do tego projektu przez Agnieszkę Frączek i z chęcią przyjęłam propozycję. Uważam, że ta akcja jest bardzo ważna i potrzebna. Należy przypominać o badaniach profilaktycznych. Tak, wiem, pęd życia codziennego nie ułatwia sprawy, a obarczające nas – kobiety – obowiązki powodują, że nie mamy czasu iść do lekarza. Dopiero gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego decydujemy się na badania. Niestety, wtedy często już jest zbyt późno. Razem z mężem udzielamy się w różnych akcjach charytatywnych. Jednak ta jest wyjątkowa. To mój pierwszy taki kalendarz. Cieszę się, że znalazłam się w gronie tak wspaniałych kobiet, o różnych profesjach, szczecinianek. Jestem dumna z tego, że jestem szczecinianką, mimo iż od dawna nie mieszkam w tym wspaniałym mieście. Nadal jednak jestem z nim związana, rodzinnie i zawodowo – mówi Paulina Andrzejewska-Damięcka, znana tancerka, choreografka i pedagożka, jedna z uczestniczek projektu.

– Zawsze stoję murem za kobietami. Kiedy przyszła propozycja, aby wziąć udział w akcji „Wiele powodów, by żyć” nie zastanawiałam się ani chwili. Bo czułam, że to jest projekt, który ma szansę uratować życia. Nie jedno, ale wiele kobiecych żyć. To była moja jedyna pobudka, która mną wtedy kierowała. Chętnie wspieram akcje, które mają na celu propagowanie zdrowia, czy idei społecznych. Na przykład w tym roku, w styczniu byłam ambasadorką badań profilaktycznych szyjki macicy. Nie był to więc mój pierwszy raz. Ale ten był szczególny ze względu na charytatywny kalendarz, który stał się wizytówką tego projektu. Jestem osobą, która bada się regularnie. Ale nie wszystkie z nas tak robią, z różnych powodów. Na wernisażu podchodziły do nas dziewczyny z podziękowaniami za zwrócenie tą akcją uwagi na badania profilaktyczne. Wiele z nich mówiło, że choć mają zakreślone w kalendarzach daty badań, z uwagi na natłok spraw, na to przez szybkie życie codzienne, po prostu tego nie robią. Uważam, że jeżeli tą akcją uratujemy choć jedno życie, jeżeli przyczynimy się do uratowania zdrowia choć jednej kobiety, to będzie to ogromny, ogromny sukces – zapewnia Sylwia Trojanowska – pisarka, kolejna uczestniczka projektu.

Na internetowej stronie fundacji www.fundacjabin.pl znajduje się lista punktów w których kalendarz będzie można nabyć, m.in. Kamienica
w Lesie oraz Gabinety Tuwima.  

– Będziemy na bieżąco poszerzać listę, dystrybucja dopiero tak naprawdę się zaczyna. Jeżeli też ktoś chciałby podjąć się sprzedaży kalendarza, to może się do nas zgłosić. Jesteśmy otwarci na współpracę i nie wiąże się to z żadnymi kosztami – wyjaśnia dr Katarzyna Kazojć.

Pierwszymi paniami, które skorzystają z badań będą mamy dzieci znajdujących się w Zachodniopomorskim Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

 

Organizatorem akcji była Fundacja Biznes Innowacje Networking, Inicjatorem – Gabinety Tuwima Stomatologia Ginekologia.

Fotografie wykonałaOla Gruszka.

Projekt został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Jego partnerami są Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, Dealer BMW i MINI Bońkowscy, Medicom Spółka z o.o., Polski Bank Komórek Macierzystych, Wizualni, Karolina Kuklińska-Tymko Make-up Artist, Aga Ogrodniczak Hair & Makeup, Poshe Craft Cocktails, Plenty Restaurant and Apartments.

Kalendarz mozna kupić:
https://bit.ly/kalendarzWielePowodowByZyc
 

Prestiż  
Grudzień 2021