NOWA PRZYSZŁOŚĆ

Rozmowa z Konradem Kijakiem, dyrektorem marki Kia w Grupie Polmotor o rewolucyjnych zmianach jakie trwają w południowokoreańskim gigancie motoryzacyjnym Kia.

Autor

Dariusz Staniewski

Nowe logo, nowy slogan reklamowy, nowe obszary i formy działalności. To całkowita zmiana dotychczasowej strategii Kia i położenie zdecydowanego nacisku na popularyzację samochodów elektrycznych (EV – electric vehicle) oraz na wprowadzeniu szerokiego wachlarza usług związanych z mobilnością. 

To prawda. To kolejna epoka dla naszej marki. Kilka miesięcy temu zaczęto wprowadzać nową strategię działania. Pojawił się nowy slogan reklamowy „Movement that inspires” (w tłum. – „ruch, który inspiruje”) oraz nowe logo. Jest bardziej eleganckie, w stylu premium. Podkreśla także zmiany jakie dokonują się w firmie. Dzięki nim Kia stanie się liderem innowacji. Teraz to ona będzie inspirować innych, będzie przed innymi o kilka kroków. I teraz to oni będą musieli ją gonić. Kolejna zmiana pojawiła się w globalnej nazwie marki. Do tej pory widniało w niej słowo Motors, już go nie ma. Jest tylko Kia. 

Co się za tym kryje? 

To znak, że koncern zmienia kierunek działania. Będzie się zajmował nie tylko produkcją samochodów na świecie, ale również wszelkich innych środków służących do przemieszczania się. Skupi się na tym zagadnieniu. Zdaniem Kia transport, mobilność i możliwość przemieszczania się, to jedno z podstawowych praw człowieka. Dlatego przygotowujemy związane z tym rozwiązania – produkty i usługi. I to w wielu opcjach, nie tylko samochodowej. Chodzi np. o różnego rodzaju platformy.
Na COP26 Polska podpisała deklarację na rzecz zakończenia sprzedaży samochodów spalinowych nie później niż do 2035 roku, w związku z tym Kia już podejmuje działania by do 2035 roku wycofać ze sprzedaży samochody spalinowe. Pozostaną wyłącznie auta elektryczne. To kardynalna zmiana filozofii działania firmy. Kia do 2025 roku zamierza zwiększyć udział w rynku aut elektrycznych. W 2026 roku chce sprzedać 500 tys. elektryków na całym świecie. 

Nowa strategia, to także duże zmiany w działaniach reklamowych. Kia zmierza w zupełnie nowym kierunku. 

W reklamach marki nie występują już tylko samochody. Teraz to oceany, morza, lasy, wszystko to, co jest najcenniejsze dla Ziemi – naturalne środowisko, ekologia stanowią główny akcent. Potwierdzeniem tego jest m.in. podpisanie przez Kia umowy o współpracy z międzynarodową fundacją Ocean Cleanup, która opracowuje technologie do wydobywania plastikowych zanieczyszczeń, odpadów z wód oceanów. Zebrany przez nią plastik będzie dostarczany do fabryk koncernu, zostanie przetworzony i wykorzystany do produkcji różnych elementów w samochodach Kia. Tak będzie w przypadku nowych aut elektrycznych. Oczywiście pojawiają się głosy, że produkcja samochodów elektrycznych nie jest w 100 proc. ekologiczna. Ale takie auta nie produkują spalin. W dodatku nasze będą wyposażone w elementy wyprodukowane z tego, co najbardziej zaśmieca naszą planetę, czyli z plastyku. To ewenement na skalę światową wśród producentów samochodów. I także kolejny dowód na zmianę sposobu działania koncernu. Nie myślimy tylko i wyłącznie o tym, żeby sprzedawać samochody i pokazywać to, co jest w nich piękne – wyjątkowy design, dopracowanie nawet najmniejszych elementów. Ale pokazujemy również działania ekologiczne, walkę o zmniejszenie śladu węglowego, na co kładziony jest duży nacisk. My również lokalnie dostosowaliśmy się do zmian. Promując najnowszy model Kia EV6 stworzyliśmy materiał video dokładnie w takiej koncepcji. 

Wizytówką zmian do jakich dochodzi w Kia jest wspomniany przez Ciebie, w pełni elektryczny samochód Kia EV6. Jego ambasadorem jest światowej klasy sportowiec – tenisista Rafael Nadal. 

Kia Corporation od lat stawia na światowy tenis, my lokalnie również podtrzymujemy ten trend będąc partnerem hali tenisowej znajdującej się na ul. Wojska Polskiego 127 – Kia Polmotor Arena. 

Kia wspiera np. turniej Australian Open. Nasze nowe logo już zostało zaprezentowane podczas jego ostatniej edycji. Rafael Nadal niedawno otrzymał do swojego użytku właśnie ten nasz najnowszy, gorący model EV6 - pierwszy, który pokazuje się z nowym logo. Ten samochód również wyznacza nowy kierunek w strategii marki. To nowy design, nowa sylwetka, inna jakość wykonania, to nowa podłoga – kolejna innowacja jeśli chodzi o samochody elektryczne. Każdy użytkownik tego auta może je obsługiwać intuicyjnie. To nowy samochód na nowe czasy. To i inne auta elektryczne mają zachęcać do podróżowania. Mają być od razu rozpoznawalne, wyraziste, oryginalne i pomysłowe. 

Kia zapowiada, że do 2027 roku poszerzy swoją ofertę aut elektrycznych (BEV) o siedem nowych modeli.  O jakie samochody chodzi? 

To hatchbacki, SUV-y i auta typu MPV. Każdy o dużym zasięgu i z możliwością szybkiego ładowania. Firma zapowiada także produkcję nowych pojazdów specjalnych, skonstruowanych na konkretne potrzeby klientów korporacyjnych. Będą one oparte na elastycznej platformie „deskorolki”, z modułowym nadwoziem, dostosowane do, często bardzo specyficznych, wymagań niektórych firm. Będą nadawały się do car-sharingu. Sprawdzą się też jako pojazdy niskopodłogowe czy dostawcze. Niewielu się spodziewało, że samochody marki Kia będą tak wyglądać, będą podejmować walkę z największymi markami samochodowymi świata. 

Trudności produkcyjne, zaopatrzeniowe aktualnie dotykają wiele firm motoryzacyjnych. Jak z tym sobie radzi Kia? 

Marka posiada własne huty stali – nie jest więc uzależniona od np. chińskich dostawców. Mamy wcześniej zaplanowane i zakontraktowane dostawy komponentów. 

EV 6 jest już dostępny w Szczecinie. I widać, że cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. 

Sprzedaliśmy już sporo aut. Pierwsza nasza informacja na temat tego modelu od razu spotkała się z dużym odzewem. Auto zamawiano i kupowano jeszcze zanim pojawiło się w naszym salonie. To ewenement. Trafiają do nas klienci, którzy jeszcze kilka lat temu nie pojawiliby się u nas. To także potwierdzenie dużej zmiany w wizerunku marki. Wyróżniająca się sylwetka auta, a także podkreślający ten futurystyczny design oklejenie sprawia, że obok tego modelu nie przechodzi się obojętnie. 

Prestiż  
Grudzień 2021