BMW – rewolucje

Marka BMW znowu zaskoczyła miłośników motoryzacji. Tym razem prezentujemy BMW iX – auto koncernu z Bawarii zaprojektowane całkowicie od podstaw z myślą o mobilności elektrycznej, które wyznacza nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju, a w temacie designu korzysta z ekologicznych rozwiązań oraz różnych metod recyklingu. 

Autor

Aneta Dolega

Zanim przejdziemy do walorów technicznych nowego BMW zacznijmy od rewolucyjnych elementów zastosowanych w designie tego pojazdu. Tapicerki i wykończenia Dinamica Microfibre wytwarzane są w 50% z poliestru pozyskiwanego z recyklingu, natomiast do produkcji tapicerek skórzanych wykorzystano skóry garbowane przy użyciu naturalnego ekstraktu z liści oliwnych. Panel sterowania wykonany jest z drewna, a wykładzina podłogowa oraz dywaniki z nylonu pozyskanego z… starych sieci rybackich wyłowionych z dna oceanów. BMW kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój prowadzący do ograniczenia emisji  CO2  nie tylko przez samochody, ale wszelkie inne maszyny wykorzystywane na różnych etapach produkcji. W przypadku BMW porównanie emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu wykazało, że jest ono o 45% niższe niż w przypadku auta z silnikiem wysokoprężnym. 

Spójrzmy teraz na techniczne aspekty iX. Nowe BMW wyróżnia się doskonałymi właściwościami jezdnymi: elektryczny napęd na wszystkie koła, seryjne amortyzatory z tłumieniem zależnym od skoku, pneumatyczne zawieszenie obu osi, elektronicznie sterowane amortyzatory, zintegrowany aktywny układ kierowniczy, opcjonalnie koła Air Performance i opony o obniżonym poziomie hałasu. Do wyboru dostępna jest również adaptacyjna lub indywidualnie regulowana rekuperacja energii hamowania, która zwiększa wydajność i umożliwia jazdę „na jednym pedale”. Dzięki temu kierowca ma możliwość skorzystania z funkcji swobodnego toczenia w zależności od zapotrzebowania i sytuacji na drodze. 

Kolejnymi, nowoczesnymi elementami, które zastosowano w iX są:  system ogrzewania i chłodzenia wnętrza zintegrowany z funkcją pompy ciepła, wyjątkowo płaskie reflektory i lampy tylne w technologii LED czy  elektryczne klamki ukryte w płaszczyźnie drzwi. W środku samochodu uwagę zwraca nowy zakrzywiony ekran i  komunikacja głosowa z  inteligentnym asystentem osobistym BMW oraz zestaw ekranów obejmujący wyświetlacz wskaźników o przekątnej 12,3 cala i wyświetlacz centralny o przekątnej 14,9 cala. Ponadto wykorzystano nowoczesny interfejs graficzny i wydajne oprogramowanie oparte na systemie operacyjnym BMW 8. Wśród pozostałych dodatkowych elementów wyposażenia warto wymienić m.in. nawigację BMW opartą o opcję rozszerzonej rzeczywistości widoczną na wyświetlaczu centralnym oraz możliwość zaplanowania trasy z uwzględnieniem przerw na ładowanie auta poprzez Connected Charging. 

BMW iX wyposażony jest w pięć kamer, pięć radarów i dwanaście czujników ultradźwiękowych, których zadaniem jest monitorowanie otoczenia pojazdu i zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Zastosowane po raz pierwszy ostrzeganie przed kolizją czołową wykrywa nadjeżdżające pojazdy podczas skrętu w lewo oraz rowerzystów i pieszych podczas skrętu w prawo. W omawianym modelu znajdziemy także asystenta kierowania i prowadzenia po pasie ruchu, asystenta parkowania z kamerą cofania i asystenta cofania, a w wyposażeniu dodatkowym asystenta parkowania. Ponadto auto wyposażone jest w  aktywny regulator z automatycznym asystentem ograniczeń prędkości.

iX jest samochodem ekologicznym, nowoczesnym technologicznie, a jego projekt wzorowany był na luksusowym wystroju wnętrz. Wsiadając do środka uwagę zwraca sporo wolnej przestrzeni, która dzięki eliminacji tunelu środkowego daje dodatkowe miejsce na nogi,  a także miejsce na schowki oraz konsolę środkową w stylu szlachetnego mebla. Jeśli dodamy do tego bardzo wygodne fotele, płaską deskę rozdzielczą i panoramiczny szklany dach z elektrochromatycznym zaciemnianiem to otrzymamy bardzo wysublimowany i stylowy samochód.

Na koniec wspomnijmy o dwóch muzycznych ciekawostkach. Otóż charakterystyczny dla tego modelu dźwięk napędu z dynamiczną reakcją na obciążenie i prędkość powstał w wyniku współpracy z wybitnym kompozytorem muzyki filmowej – Hansem Zimmerem. Ponadto brytyjska grupa Coldplay nawiązała z niemieckim koncernem długoterminową współpracę, której pierwszym efektem jest utwór „Higher Power” wykorzystany w kampanii reklamowej BMW iX.

Prestiż  
Grudzień 2021