Okiem dermatologa

Konsultacja – podstawa każdej terapii

Schorzenia, które dotyczą naszej skóry, jeśli nie zaczynają być uciążliwe i bardzo widoczne, zazwyczaj ignorujemy. Często też udając się na zabieg z medycyny estetycznej, pomijamy ten element. O tym, dlaczego konsultacja dermatologiczna jest ważna i kiedy należy z niej korzystać, rozmawiamy z doktor Kamilą Stachurą, dermatologiem, specjalistą medycyny estetycznej.

Autor

Aneta Dolega

Jednym z często popełnianych przez pacjentów błędów jest decydowanie się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej bez uprzedniej konsultacji dermatologicznej. Nierzadko skóra wymaga najpierw wyleczenia zanim poddamy ją zabiegowi. Dlaczego ten rodzaj konsultacji jest ważny i czy dotyczy każdej osoby?

Ten problem – kwestia wyleczenia skóry – dotyczy osób, które mają problemy skórne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu swojej skóry. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy skorzystać z konsultacji u lekarza dermatologa, zanim padnie decyzja o poddaniu się zabiegowi medycyny estetycznej.

Lekarze medycyny estetycznej nie tylko poprawiają wygląd, ale mogą leczyć niektóre schorzenia czy przypadłości. Podczas konsultacji można zapoznać się z informacjami na temat nieinwazyjnych technik leczenia nadpotliwości (która może być leczona m.in. przy pomocy iniekcji toksyny botulinowej), czy bruksizmu, czyli ścierania się wzajemnie zębów w wyniku nadmiernego zaciśnięcia szczęki. Pacjenci z problemem nadmiernego owłosienia czy rozszerzonych naczynek krwionośnych również mogą omówić sposoby likwidacji tych dolegliwości podczas konsultacji ze specjalistą medycyny estetycznej.

Jeśli po badaniu okaże się, że pacjent powinien najpierw poddać się leczeniu, bo ma np. trądzik albo inne schorzenie dermatologiczne, to jak potem wygląda cały proces leczenia przed rozpoczęciem zabiegu z medycyny estetycznej?

To są kwestie bardzo indywidualne, zależy to na pewno od rodzaju schorzenia, stopnia zaawansowania danej choroby, od wieku osoby poddającej się leczeniu. Plany zabiegowe układane są na długi czas – nierzadko na wiele miesięcy, tak by w odpowiedniej kolejności i odległości czasowej móc przeprowadzić zaplanowane leczenie. Należy przeprowadzić je według szczegółowych instrukcji lekarza i przede wszystkim doprowadzić do samego końca. Oczywiście konsultacja na koniec terapii jest niezbędna. Następnie można rozpocząć planowane zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. 

A co się stanie, jeśli pacjent mimo wszystko pominie ten etap i podda się zabiegowi? Jak to wpłynie na sam zabieg, jakie są konsekwencje?

Lekarz przed wykonaniem zabiegu medycyny estetycznej powinien ocenić stan skóry i jeśli uważa, że niezbędna jest konsultacja u specjalisty powinien skierować tam pacjenta. Musimy pamiętać, że nie każdy lekarz wykonujący zabiegi z zakresu medycyny estetycznej jest dermatologiem, który może właściwie ocenić rodzaj schorzenia. Jeżeli pacjent czuje i widzi, że ma problemy natury skórnej powinien zgłosić się do lekarza dermatologa.

Pani doktor, jest Pani również dermatologiem, więc, muszę przyznać, że dla Pani pacjentów to spore ułatwienie, gdyż nie muszą szukać pomocy poza kliniką, u innego specjalisty. 

Tak, to jest bardzo pomocne. Należy też pamiętać, że w przypadku niektórych schorzeń np. trądziku różowatego czy trądziku pospolitego stosuje się tzw. terapie łączone. Częstą przypadłością jest trądzik i blizny potrądzikowe.  W tym przypadku warto zastosować kurację łączoną w postaci lasera frakcyjnego CO2 we współpracy z farmakoterapią i leczeniem miejscowym. Po zastosowaniu terapii łączonych, skóra twarzy jest nie tylko oczyszczona,  ale również gładka i świeża. Pory są zwężone, gruczoły łojowe zmniejszają swoją aktywność, a zmiany potrądzikowe ulegają zredukowaniu. Ponadto skora jest w widoczny sposób odmłodzona.

Czym różni się zwykła konsultacja od konsultacji dermatologicznej, jeśli takie różnice są?

W zasadzie konsultacja dermatologiczna nie różni się niczym od innych konsultacji. Ma dwa istotne etapy. Po pierwsze, szczera rozmowa, po drugie - ocena stanu skóry, okolicy zabiegowej. Oba etapy powinny być przeprowadzone w kompetentny i profesjonalny sposób. Pozwolą wtedy na opracowanie planu zabiegowego, najlepszego dla danego pacjenta..

Dziękuję za rozmowę.

Prestiż  
Grudzień 2021