Sprawne ciało to zdrowe ciało

Ruch i aktywność fizyczna to modny i zdrowy trend. Większość z nas stara się być aktywnym fizycznie, często za wszelką cenę… Jednak co w momencie, kiedy nasze ciało odmawia spełnienia naszych oczekiwań i po prostu nie nadąża za wyzwaniami? 

 

Autor

Prestiż

Nie musimy wyczynowo uprawiać sportu, by doznać kontuzji, wystarczy czasem, że się niewłaściwie schylimy. Właściwie cały czas jesteśmy narażeni na wszelkiego rodzaju urazy – nawet siedząc przy biurku przed monitorem komputera. Wrogiem dla naszego ciała jest także stres, który potrafi dokonać spustoszenia w naszym organizmie.

Pomoc bez ingerencji

W tych wszystkich przypadkach niezwykle wartościowa jest pomoc rehabilitantów. To również dzięki rehabilitacji możemy utrzymać nasze ciało w dobrej, zdrowej formie. – Przede wszystkim, co warto podkreślić, rehabilitacja nie jest ingerencją w organizm poprzez leki czy różnego rodzaju zabiegi – tłumaczy Sebastian Kwiatkowski, dyplomowany fizjoterapeuta ze szczecińskiej kliniki ST Medical Clinic. – To finalne uzupełnienie całego procesu leczenia. Dzięki rehabilitacji jesteśmy w stanie zrobić wiele dobrego z naszym ciałem, bez żadnej „sztucznej” ingerencji. Sama rehabilitacja często powinna stanowić podstawę prowadzonej kuracji, najważniejsze jest bowiem przepracowanie zaistniałego problemu. Na przykład ból jest sygnałem od naszego ciała, że coś jest nie tak. To nie sztuka wziąć tabletkę i mieć spokój na kilka dni. Ważne, żeby zidentyfikować przyczynę – dodaje.

Rehabilitacja jako dziedzina medycyny jest zazwyczaj kojarzona ze sportowcami, bądź osobami, które uległy wypadkowi i muszą wrócić do formy. Jednak w rzeczywistości jest nieco inaczej. – Kiedy zaczynałem swoją karierę rehabilitanta, myślałem, że na fizjoterapię trafiają jedynie osoby starsze lub po wypadku – mówi Sebastian Kwiatkowski. – W rzeczywistości rehabilitacja dotyczy nas wszystkich. Trafiają na nią dzieci i to już od pierwszych dni życia. Przesłanką do takiej rehabilitacji mogą być komplikacje poporodowe. Często przychodzą też kobiety z problemami po cesarskim cięciu czy osoby pracujące w trybie siedzącym. Grono pacjentów jest szerokie, a o potrzebie odwiedzenia specjalisty z tej dziedziny możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Kompleksowe podejście do zdrowia

Sebastian Kwiatkowski w ST Medical Clinic stoi na czele działu specjalistów zajmujących się rehabilitacją. Dział ten ściśle współpracuje z innymi lekarzami specjalistami tejże kliniki. – Wraz z rozwojem medycyny jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że wszystkie dziedziny medyczne są ze sobą ściśle powiązane – mówi fizjoterapeuta. – Ortopeda potrzebuje diagnostyki, aby zbadać skalę problemu pacjenta. Następnie, w zależności od potrzeby, skierować do rehabilitanta albo na zabieg. W naszej klinice cały zespół współpracuje ze sobą tak, aby pacjent miał zapewnioną kompleksową opiekę. To niezwykle ważne podejście do kwestii związanych z naszym zdrowiem, dobrym samopoczuciem oraz satysfakcją z leczenia. 

ST Medical Clinic posiada bogato wyposażoną pracownię diagnostyczną. Na miejscu możemy poddać się niezbędnym badaniom, klinika wyposażona jest w cyfrowe RTG oraz USG. – Takie technologie pozwalają między innymi na identyfikację wielu nieprawidłowości biomechanicznych naszego ciała czy zlokalizowanie urazów, zarówno nowych, jak i tych źle wyleczonych – wyjaśnia Sebastian Kwiatkowski. – Dzięki temu, po odbytej konsultacji lekarskiej, pacjent może zostać skierowany na dalsze badania w trybie natychmiastowym. Zabiegi z zakresu ortopedii, neurochirurgii, chirurgii ręki, chirurgii ogólnej oraz flebologii odbywają się na nowoczesnej sali operacyjnej. W zakresie zabiegów ST Medical Clinic świadczy pełną opiekę medyczną wraz z pobytem pacjenta po zabiegu. W klinice znajduje się również wyposażona w nowoczesne sprzęty sala rehabilitacyjna.

Jak mówi pan Sebastian, klinika umożliwia pacjentom skuteczny sposób, aby zmienić swój tryb życia na zdrowy i w pełni świadomy. – Zapewniamy kompleksową obsługę pacjenta, czyli wykonujemy pełną diagnostykę na miejscu, a lekarze specjaliści przeprowadzają konsultacje. W razie potrzeby można również poddać się zabiegom operacyjnym. W skład zespołu medycznego ST Medical Clinic wchodzą wysoko wykwalifikowani ortopedzi, neurochirurdzy, chirurdzy ręki, chirurdzy ogólni, flebolodzy, neurolodzy, kardiolodzy, reumatolodzy, dietetycy, psycholodzy, specjaliści radiologii i diagnostyki obrazowej oraz medycyny sportowej. Taka kadra zapewnia pomoc niemal w każdej dziedzinie. ST Medical Clinic wyróżnia się na rynku szczecińskim kompleksowością usługi medycznej i działa w imię motto przyświecającego klinice: „Jedno miejsce, wszystkie możliwości”. 

 

Sebastian Kwiatkowski

Kooordynator działu rehabilitacji ST Medical Clinic

Prestiż  
Grudzień 2021