Słoś, czyli życiorys genialnego ignoranta

Sławomir Osiński – „Słoś”. Szczecinianin, znany pedagog i artysta dużego formatu (dosłownie i w przenośni), człowiek o wielu obliczach i talentach, sybaryta, smakosz, znawca gastronomii, twórca oryginalnych potraw i wielbiciel kotów. W rozmowie z Prestiżem ujawnia, dlaczego na chwilę został politykiem, jak powstają jego sławne balladki, o czym będzie nowa powieść, jak powstają „słosiowe” rysunki satyryczne i jakich potraw nigdy nie skonsumuje.

Autor

Dariusz Staniewski

Jeżeli nazwę Cię człowiekiem Renesansu, to chyba niewiele się pomylę. Spróbuję wyliczyć: nauczyciel, pedagog, dyrektor szkoły, wykładowca akademicki, pisarz, felietonista, dziennikarz, poeta, satyryk, rysownik, znakomity kucharz, choć jak sam mówisz wolisz określenie „osoba gotująca”.

To pełna lista?

Z wiekiem nieco mi na skromności ubyło, toteż nazywam wszystkich ludzi, którzy są ogólnie mówiąc inteligentami, w tym siebie, genialnymi ignorantami. Jestem takim dyplomowanym genialnym ignorantem.

Ale o bardzo szerokim spektrum zainteresowań.

Dużo się tego w życiu znalazło. Różne rzeczy robiłem. Był kiedyś, za czasów PRL, taki program telewizyjny pt. „X, Y, Z”, w którym znani publicyści musieli odgadnąć na podstawie mniej lub bardziej pełnych informacji, kto jest bohaterem poszczególnego odcinka. Ze mną mieliby ogromne kłopoty, tyloma rzeczami się w życiu zajmowałem. Stuknął szósty krzyżyk, więc peselioza i sks coraz większe. Chowają się sprawy bieżące, ale zaczynają odsłaniać dawne, zapomniane. Chociażby to, że przez kilka lat byłem politykiem…

Rzeczywiście, byłeś radnym Rady Miasta Szczecin przez dwie kadencje.

Teraz już się od polityki oddaliłem. Ale jak już się w nią wlazło, to cały czas gdzieś siedzi w środku i turbacje wywołuje. Byłem także związkowcem, współreaktywowałem Solidarność

Nauczycielską pod koniec lat 80. ubiegłego wieku.

Żałujesz, że byłeś politykiem?

Nie. I myślę, że tzw. ewaluacja odroczona świadczy o tym, że nie byłem w tej materii szkodnikiem. Szczególnie w sferze kultury, bo np. do dzisiaj z teatrów jakieś zaproszenia otrzymuję. Wszystkie rzeczy wówczas udało się nam zbudować. Mimo różnicy w poglądach radnych z różnych opcji umieliśmy się zawsze dogadać, np. jeśli chodzi o uchwalę dotycząca priorytetów w kulturze. Chociaż spory też oczywiście były. To było bardzo dobre doświadczenie. Pracowałem też w zespole pilotażowym związanym z przejmowaniem szkół. Nasze dokonania później wykorzystywały inne miasta. To doświadczenie bardzo przydało mi się też w zarządzaniu szkołą. Niestety, obserwowanie, jak to wszystko się zmienia, dzisiaj jest irytujące, bo wszystko czemuś strasznie się degeneruje.

Dlaczego?

Wtedy było budowanie, uczenie się demokracji, a pierwsza ustawa o samorządzie dawała dużo kompetencji radnym przy zerowych prawie wynagrodzeniach. Za 10 złotych jakie otrzymywaliśmy w tamtym czasie, można było kupić dwie bułki i coś do picia w bufecie. Do tego dochodziła także szeroka odpowiedzialność i przeróżna tematyka działań. Wtedy się wszystko robiło bez praktyki, przejmowało instytucje bez doświadczenia. Nie ustrzegło się oczywiście błędów, ale były też zdrowsze zasady międzyludzkie. Dziś każdy, nawet we własnej partii, czeka na potknięcie drugiego. A za naszych czasów np. z jednym z kolegów z lewicy, bardzo sympatycznym, udało się nam się pewnego działacza z bardzo prawicowej partii, po jakimś bankiecie sutym, zapisać do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jak się ten działacz na drugi dzień obudził, to nam było bardzo radośnie, ale ów człowiek chyba w abstynencję popadł. Mało zawału nie dostał, jak mu pokazaliśmy dokumenty. Dzisiaj to by to na pewno wykorzystano w jakiś niecny sposób. Wtedy był to świetny, znakomity żart (śmiech). Mówiąc poważnie – był to czas odbudowy i budowy, i dlatego jest też jakaś satysfakcja ogólna, że gdzieś ten kamyczek zmian się położyło w gmachu nowej Polski, żeby rzec podniośle i patetycznie. Może dzięki temu, że zbudowane wtedy samorządy przetrwały i dzisiaj ocaliły Polskę przed upadkiem.

Jesteś z wykształcenia polonistą. Chciałeś być nauczycielem?

Chyba chciałem. Może jeszcze myślałem o dziennikarstwie, może czymś artystycznym… Jestem człowiekiem leniwym, sybarytą, który nie lubi za dużo kłopotów. Staram się robić to co mi odpowiada, sprawia przyjemność i niespecjalnie denerwuje, chociaż z tym ostatnim różnie bywa. Tak się zdarzyło, że te profesje uprawiam, choć niekoniecznie dające super pieniądze.

Ale daje coś ważniejszego: jakąś tam satysfakcję i czystość sumienia. W miarę.

Byłeś dobrym nauczycielem?

Różnym. Myślę, że na początku byłem czasami bardzo niedobrym nauczycielem. Później byłem już niezły. Po paru latach doświadczenia.

Uczyłeś tylko „polaka”?

Uczyłem wszystkich przedmiotów, poza matematyką, wuefem i fizyką. Na zastępstwach, nawet po kilka tygodni. Fenomenem było, że za pomocą adapteru i winylowych płyt, uczyłem przez trzy tygodnie muzyki! A muszę tu wspomnieć, że stado mamutów syberyjskich przebiegło mi przez uszy. W podstawówce, pani od muzyki, całkowicie we mnie zwątpiła. Nie była w stanie wymusić, groźbami, przemocą, czy piórnikiem, żebym zagrał gamę na flecie prostym. To przekraczało moje możliwości, manualne i słuchowe. Aczkolwiek do melodii jestem w stanie napisać tekst i stworzyć piosenkę. Bez problemów.

Czy edukacja to tylko belferka, a teraz dyrektorowanie Szkole Podstawowej nr 47 w Szczecinie?

Nie – to stworzenie dobrej nowoczesnej szkoły i działalność publicystyczna i szkoleniowa – tu odpowiem wzniośle: mam ogromny dorobek piśmienniczy i osiągnięty przez to realny wpływ na kształt polskiej oświaty i społeczeństwa, albowiem od 1981 roku jako niezależny publicysta oraz konsultant w zakresie spraw oświatowych, kulturalnych i społecznych oraz zarządzania wydałem z siebie kilkaset tekstów publicystycznych, kilkadziesiąt artykułów naukowych oraz wiele wystąpień na konferencjach naukowych. Od 2005 roku pełnię też funkcje wykładowcy akademickiego prowadzącego zajęcia z zarządzania, metodyki, marketingu, komunikacji, dydaktyki i etyki na studiach podyplomowych, co bardzo zresztą lubię.

A ja lubię czytać Twoje wiersze, które publikujesz na swoim profilu na Facebooku. Nie znam się na poezji, ale kilka z nich naprawdę mnie poruszyło.

Najczęściej tworzę tzw. balladki, to taka poezja trochę niższego rzędu, użytkowa, reaktywna. Liryków naprawdę poważnych jest mało. One najczęściej pojawiały się w biuletynie wydawanym przy okazji Przeglądu Teatrów Małych Form, dzisiaj to się nazywa Kontrapunkt. Redagowałem go i ilustrowałem ponad 30 lat. I tam się te poważne wiersze rzeczywiście zdarzały. Czasem, jak mnie już jakaś bulwersacja napadnie, to się coś na Facebooku zdarzy. Ostatnio też moje wiersze pojawiały się w „Pegazach zarazy”. Fajne pismo, które niestety chyba skończyło się razem z zarazą. Tam też ukazał się jedyny publikowany tekst dramatu. No i wiersze zamieszczałem też w „Pegazie Lubuskim” i nie istniejących już „Pograniczach”, nad którymi cały czas boleję, że się rozpełzły w niebyt. Bo mogłyby trwać.

Pochlebiam sobie, bo sam byłem bohaterem jednej z Twoich balladek, jednej z najsławniejszych, która powstała po pewnej uczcie Klubu Śledziożerców. Pod znamiennym tytułem „Darek Staniewski padł”.

To była jedna z najobfitszych uczt – 30 różnych dań ze śledzia, będących jednocześnie zakąskami. Bardzo porządny wieczór i zgrabna balladka. Wiersze zwane balladkami są moimi reakcjami na codzienność, często to są pastisze lub trawestacje np. twórczości Jacka Kaczmarskiego. Nad starymi balladkami właśnie siedzę, bo próbuje je pozbierać z tych wszystkich lat i spróbować z nich uczynić sensowny zbiór, czyli opracować do druku „Gawędę o balladkach”.

Ukażą się w formie tomiku?

Jestem całkowicie niezapobiegliwy w materii wydawniczej.

Z reguły do tej pory się zjawiał dobry człowiek, który mówił, że coś mojego wydamy i nic na tym nie zarobimy. (śmiech)I tak było zawsze. Poza pierwszą książką kucharską, kiedy otrzymałem jakieś skromne wynagrodzenie. Drugi zbiór felietonów z przepisami kulinarnymi i trzecia książka – satyryczna powieść – profitów nie przyniosły. (śmiech)

Masz coś takiego, że czasami coś Cię wkurzy, albo poruszy wtedy siadasz, trzask, prask i przelewasz to na kartkę i wiersz lub felieton gotowy?

Czasem nachodzi takie coś, zwane natchnieniem, dość charakterystyczne dla grafomanów zwykle. Zazwyczaj powstają wtedy balladki, a pisanie bardzo szybko idzie. Ale brakuje mi czasu, żeby usiąść i spokojnie popracować nad np. tekstami dramatycznymi, czy nad kolejną powieścią, której zarys mam w głowie. Nie ma, kiedy pomysły przelać na papier. Praca dyrektora szkoły podstawowej jest absorbująca i męcząca psychicznie. Pierwszą książką literacką była „Durna powieść”... Druga będzie o jeszcze ciekawszym tytule (śmiech).

Gatunek podobny, też pastisz i satyra?

Ględzenie, czyli to co dzisiaj wszyscy piszą. Pierwsza książka była typową powieścią parodiującą mody literackie. Powieść powstała parę lat temu, kiedy popularni zaczęli być „kryminaliści”, czyli autorzy powieści kryminalnych, panowała też moda na współczesny realizm – brutalny, wyuzdany, mocny. Choć w mojej powieści pada chyba tylko jedno brzydkie słowo i przewrotnie nie ma dosłownej erotyki. Ale są wszystkie inne wątki – teorie spiskowe, kryminalne, terroryzm, zbrodnie, działanie tajnych służb, „genderyzm” z wielką paradą, mafia, wampiryzm, historie miłosne, itp. Oczywiście pojawili się też superbohaterowie i Super Zło, które okazuje się być podwójne plus bardzo rozbudowane elementy kulinarne, niektóre oparte na rzeczywistych jadłospisach, z prawdziwych miejsc, gdzie bohaterowie się pojawiają. Jest też gruby kot. Fikcyjnie miasto mocno przypomina Szczecin. Pojawia się też trochę witkacowskiej zabawy z nazwiskami i imionami bohaterów. Czyli wszystko, co w literaturze początku XXI wieku występowało.

Druga powieść będzie ględzeniem na tematy współczesne?

Owszem, ale trochę nawiązującym, jeszcze nie wiem w jak dużym stopniu, do czasów Doktorów Kościoła. Ale nie religijnie, tylko obyczajowo. Wszystko też z przymrużeniem oka, może onirycznie i surrealistycznie, bardziej poetycko. Nie jest mi dane stworzenie bardzo poważnego dzieła. Mam jeszcze naszkicowanych kilkanaście tekstów dramatycznych, ale wymagają one sporo pracy redakcyjnej. Lubię teatr, stąd też zapewne moje związki z Przeglądem Teatrów Małych Form. Mocno też dbałem o ten festiwal i przybytki Melpomeny, kiedy byłem przewodniczącym Komisji Kultury w Radzie Miasta. Bardzo dawno temu mi się marzyło wyreżyserowanie „Szalonej lokomotywy” Witkacego. Ale prawdopodobnie teatr zbankrutowałby realizując tę moją wizję, choć dziś wirtualne środki pozwoliłyby na coś takiego.

Pamiętasz, kiedy ukazał się Twój pierwszy w pełni profesjonalny rysunek satyryczny?

Początki były w licealnych gazetkach, w pismach podziemnych, studenckich wydawnictwach… Choć tak naprawdę pierwszy to w ogóle ukazał się w USA. W takim wydawnictwie poświęconym science fiction, fantasy, RPG i podobnym dziwactwom. Nawet mi chyba kilka razy po dolarze za to przysłali. Dwa, trzy rysunki pojawiły się w ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej”.

Ale naprawdę, pierwszy, a potem i prawdziwy cykl rysunków pojawił się w „Kurierze Szczecińskim”. Potem w „Głosie”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Refleksjach” i sporadycznie w innych mediach.

Pseudonim artystyczny „Słoś” powstał na potrzeby rysowania, twórczości literackiej?

Nie, powstał przypadkowo, kiedyś podczas jakiejś audycji w Polskim Radio. Legenda mówi, że chyba redaktor Kasia Wolnik–Sayna, czochrając mnie po sadle rzekła: „Słosiu”. Bardzo mi się to spodobało, bo proste – od dwóch pierwszych liter imienia i nazwiska, i ładnie brzmi. I tak zostało.

Satyry to także impuls chwili, czy często przemyślane głęboko pomysły?

To był zawsze impuls chwili. Zawsze tak rysowałem i rysuję.

W szkole jak rysowałem samochodziki, to znaczy, że lekcja była nudna. Jak zwierzątka sprośne, to znaczyło, że jednocześnie byłem bardzo mocno zainteresowany zajęciami. Komiksy były już w podstawówce, czasami bardzo, bardzo dziwne. Później pojawiła się FAMA, czyli Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu. Sławna impreza, lata 80. ubiegłego wieku. Śp. Wojtek Hawryszuk – „Baca” był dowódcą tego festiwalu, a my: Jurek Sawka – rysujący wtedy, jego brat Henio, będący jeszcze kabareciarzem, Wojtek Kazana pojawiliśmy się tam jako rysownicy. Przy kolejnej Famie dołączył Wojtek Mirowski. Wtedy rysowaliśmy oprócz typowych śmiesznych rysunków rzadko bywające w sklepach rarytasy jak szynki, balerony i inne wędliny. Oprócz wystaw rysowaliśmy „na żywo” na promenadzie i za to zbieraliśmy jakieś pieniądze, które następnie przeznaczaliśmy w większości na smaczne napoje. Jedna z moich wystaw zrobiła ogromną furorę – antyalkoholowa, którą urządziłem w sklepie monopolowym. Pokazywałem także moje zwierzaki, które cały czas wymyślam i rysuję. Wtedy też zaczęły się felietony. Mój ulubiony gatunek prasowy – powstało ich chyba z tysiąc, wiele z dopowiadającym rysunkiem.

Kiedy Twoje prace będziemy mogli obejrzeć na jakiejś wystawie?

Moje rysunki mają stałą „przyokazyjną” wystawę – na Facebooku... Nigdy nie rozmawiałem na temat żadnej wystawy w realu – po prostu ktoś proponował i robiła się... Przed każdymi świętami rozsyłam też znajomym trochę takich okolicznościowych rysunków. Z tego pewnie coś by się złożyło…

Wspomniałeś o Internecie, czyli tym wynalazku Szatana…

Tak, tak. To dzieło siły nieczystej i kobiety nielegalnych obyczajów, jak ktoś powiedział. Prawdopodobnie jeden z starożytnych komunistów, którzy wymarli przed naszą erą. Ja jestem XIX-wieczny i urządzeniami elektronicznymi się brzydzę. Największą przyjemnością jest dla mnie czytanie papierowych klasycznych książek, a nie e-booków. Korzystam oczywiście bez entuzjazmu z „komórki”. To nawet przydatne urządzenie.

Ale te wszystkie bajery… Ja tego nie czuję.

Często można w Internecie lub Fb spotkać Twoją kolejną specjalność – przepisy kulinarne okraszone zdjęciami smakowitych potraw.

Gotuję przeważnie w weekendy. Wczoraj co prawda zobaczyłem polędwicę i mało zawału nie dostałem, bo wyceniona była na 200 złotych, ale jednak nie powstrzymałem się. Przepis na nią, podaną w towarzystwie brukselki zapewne w niedługim czasie się pojawi. W internetowym wielkopolskim magazynie publikuję także moje felietonowe przemyślenia na temat whisky – recenzje ze zbadanych szkockich single maltów. Portale społecznościowe mają wiele zalet, ale Internet, to także taki instrument, który ograniczył kontakty. Pogadamy sobie ze znajomymi na Facebooku, a zobaczymy się osobiście... za trzy lata. Czasem tęsknię za czasami, kiedy szło się ulicą i nagle ktoś rzucał pomysł: robimy flaszkę lub browara i idziemy do kogoś. Słyszałem, że teraz młodzież to strasznie bawi, takie tzw. „nachodzenie”. Że bez zapowiedzi pójdą do kogoś z butelczyną.

I to jest dla nich jakieś strasznie ekscytujące przeżycie. Do czego to doszło! (śmiech)

Sam komponujesz przepisy kulinarne, korzystasz ze sprawdzonych źródeł, modyfikujesz?

Mój tata, który był ochmistrzem i pływał na statkach świetnie gotował. Gdy przypływał z rejsu, to były super obiady No i babcie genialnie gotowały. To mi się bardzo spodobało. Pierwszą potrawą jaką przygotowałem według przepisu z jakiejś bardzo starej książki, jeszcze w podstawówce, była zupa cebulowa. Wyszła całkiem nieźle. Potem po prostu zaczęło mnie to bawić. W 1992 roku, kiedy jeszcze nie było całego stada piszących o kulinariach, to w „Gazecie na Pomorzu” – szczecińskim dodatku „Wyborczej” przez cztery lata pisywałem felietony polityczno-kulinarne. Potem w „Głosie Szczecińskim”, gdzie były to przede wszystkim się oceny lokalnych knajp, w „Golfie” i kilku innych pismach.

A jakich potraw nie lubi Sławomir Osiński?

O mam taką definicję: jeżeli coś łypie na ciebie szyderczo i ucieka z talerza, to jest niejadalne. Dlatego cały czas mam dylemat z ostrygami, które raz tylko próbowałem i nie jestem do nich do końca przekonany. Mało tych potraw jest, których zdecydowanie nie lubię. Aczkolwiek gust mi się zmienia. Bo ja bardzo dziwny byłem. Zawsze lubiłem tran. Uwielbiałem. I pewnie dlatego zamiłowanie do kawioru mi zostało, niestety. Natomiast za młodu nie lubiłem lodów, które teraz uwielbiam. Zamiłowanie do dziwnych potraw miałem zawsze. Niespecjalnie byłem tzw. „obrzydliwy”. Np. świerszczyki suszone do piwa są bardzo dobrą zakąską. Ale gdyby one samopełzliwe były, to na pewno bym się nie zdecydował. Mam taką zasadę, której obywatelki będące w ciąży też hołdują: trzeba spożywać to, czego organizm się domaga. Nawet jeżeli przed chwileczką zjadło się słonego śledzia, a organizm ma ochotę na ajerkoniak, to znaczy, że organizm wie czego chce. I ja się tej zasady trzymam, odpukać, to mi jakoś nigdy nie robiło źle. Po prostu tak jak u ks. Kitowicza, zwyczajnie wszędzie się miesza złe do dobrego. Nierozstrzygnięty pozostaje tylko dylemat ze „Scenariusza dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera: „Dlaczego pieprzone pierożki są dobre, a pieprzone życie już nie takie?”. Chociaż moje dotychczasowe życie chyba było dobre i smaczne...

 

Prestiż  
Kwiecień 2022