Historia zapisana w ginie

Kiedy życie daje ci cytrynę… dodaj do niej gin z tonikiem. Proste, prawda? I jakie dobre. Gin to jeden z tych przyjemnych alkoholi, który można sączyć przez cały rok, iż zawsze będzie pachniał i smakował jak letni zachód słońca. Tajemnica jego fenomenu tkwi w składnikach. I choć to jałowiec jest podstawą tego trunku to dodać do niego można niemal… wszystko.

Autor

Aneta Dolega

Wie o tym doskonale para wielkich miłośników ginu i twórców lokalnej odmiany tego alkoholu – Aleksandra i Marcin Czajkiewiczowie. Heritage Magnolia Gin to ich zamknięte w pięknej butelce, cudownie aromatyczne „dziecko”. Motywem przewodnim Heritage jest magnolia, niezwykłej urody kwiat, który jest nie tylko wpisany w symbolikę i klimat Szczecina, ale także wspaniale podbija smak samego trunku.

Co takiego jest wyjątkowego w ginie, że Wy akurat zdecydowaliście się poświęcić mu swój czas, pieniądze i podniebienia?

Aleksandra Czajkiewicz: Najbardziej wyjątkowa w ginie jest jego różnorodność. W zależności od tego jakie składniki botaniczne dodamy w procesie produkcji, to sprawi, że za każdym razem uzyskamy unikalny efekt w smaku, aromacie.

Marcin Czajkiewicz: Gin jest kategorią alkoholi, najbliższą współczesnej alchemii. Z jednej strony mamy jałowiec będący podstawą receptury, a z drugiej, kiedy zaczynamy wchodzić w szczegóły receptury, okazuje się, że są różne rodzaje jałowca i różne składniki botaniczne, które można wykorzystać w tworzeniu tego alkoholu, czasem naprawdę zaskakujące.

Czyli na przykład jakie?

Marcin Czajkiewicz: Podróżując w różne miejsca na świecie, czy była to Tajlandia czy Islandia, zawsze szukaliśmy lokalnego ginu, innego od tego klasycznego. Wydawać by się mogło, że na takiej Islandii, lokalnej wersji tego trunku raczej nie znajdziemy. Tymczasem okazało się, że jest inaczej. Islandczycy do ginu dodają rodzaj miejscowego mchu, który daje bardzo torfowy aromat. Co prawda nie znalazłem nikogo, komu by ten gin smakował, poza mną (śmiech), ale trudno nie docenić kreatywności. Natomiast w zeszłym roku będąc w Danii, natrafiliśmy na gin z dodatkiem kredy, a dokładnie skały kredy, która alkoholowi dodaje mineralnego posmaku.

Aleksandra: Mnie osobiście za to bardzo miło zaskoczył gin tajlandzki, w którym bardzo wyczuwalny jest aromat ananasa i kokosa. To połączenie nadaje trunkowi świeżości i tropikalnego charakteru. Generalnie z ginem jest tak, że dzieli się go na kategorie. Mamy na przykład kategorię London dry do której należą często klasyczne, prostsze w składzie giny czy kategorię ginów współczesnych. Tutaj poza jałowcem pojawiają się inne oryginalne smaki i aromaty, jak kwiaty, cytrusy czy różnego rodzaju przyprawy. Ta kategoria cały czas się rozwija i szczególnie podoba się barmanom, gdyż daje szerokie pole do tworzenia wielu kombinacji koktajlowych.

Zamiłowanie do tego trunku postanowiliście przelać do własnych butelek i stworzyliście własną markę. Skąd ten pomysł?

Aleksandra: Miłośnikami ginu jesteśmy od lat. Tak bardzo, że stwierdziliśmy, że zrobimy własny. W trakcie pandemii, kiedy sporo osób rozważało co dalej robić w życiu i jakie wprowadzić w nie zmiany, stwierdziliśmy, że czas zacząć realizować wspólne marzenie, którym było stworzenie własnej marki ginu.

Marcin: Doświadczenie z alkoholem, poza jego degustowaniem, zdobywałem przez cztery lata pracy w Pernod Ricard, firmie która w swoim portfolio ma m.in. Wyborową. Tam kierowałem marketingiem online i tworzyłem dział, który zajmował się wszystkimi markami w Polsce plus polskimi wódkami globalnie. To pozwoliło mi poznać tę branżę. Z drugiej strony jednak wydawało mi się, że tworzenie alkoholi jest domeną tzw. wielkich graczy, korporacji, takich jak ta w której pracowałem. Długo do mnie docierało, że tworzenie ginu może być także niszowym przedsięwzięciem. I dopiero w trakcie pandemii pojawił się pomysł, by nasze marzenie przekuć w realne działanie. Wiedzieliśmy, jak to zrobić i kto może nam w tym pomóc.

Aleksandra: Rozmawialiśmy z każdą destylarnią rzemieślniczą w Polsce. Odwiedziliśmy większość z nich, żeby zobaczyć, jak to wygląda w praktyce. Można w nich produkować własny alkohol, na takiej samej zasadzie na jakiej produkuje się kraftowe piwa – w formie współpracy kontraktowej. My wybraliśmy do współpracy taką, która dała nam najwięcej swobody w tworzeniu ginu. Odpowiadamy za całą recepturę, za proces technologiczny, za przygotowanie składników. Dodatkowo jesteśmy przy każdej destylacji, która trwa 12 godzin. Później rozcieńczamy, butelkujemy, etykietujemy i numerujemy ręcznie każdą z butelek. Zależy nam na tym, żeby w każdej butelce można było wyczuć rzemiosło i pasję, którą wspólnie w to wkładamy.

Marcin: Wsparcie naszej destylarni i cały też związany z tym know-how jest niesamowity. Kiedy destylowaliśmy pierwszą partię, tak naprawdę zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę. Pomoc destylarni, moje doświadczenie w branży alkoholowej, nasza wspólna pasja i wykształcenie Oli, która jest mikrobiolożką – to wszystko złożyło się na to, że mogliśmy tego dokonać.

Na początku naszej rozmowy mówiliście o wszystkich, czasem dość oryginalnych składnikach jakie może zawierać gin. W waszym ginie znajduje się magnolia. Wyjątkowej urody kwiat, ale też jeden z symboli Szczecina. To chyba nie był przypadek?

Marcin: Związany z tym proces myślowy wyglądał tak: wiedzieliśmy, że robimy gin i że wracamy do Szczecina. Zróbmy w takim razie gin z magnolią. Magnolia w branży gastronomicznej na Zachodzie w ogóle nie jest wykorzystywana. Jest to piękna roślina, która najczęściej służy jako element ozdobny. Pamiętam, że lata temu odwiedzając w Chinach mojego ojca, który tam wtedy pracował, trafiłem na herbatę inną niż wszystkie. Miała słodki aromat, zupełnie nie herbaciany. Po rozmowie ze sprzedawcą okazało się, że jest to magnolia.

Już później, w trakcie naszych „ginowych” poszukiwań, znaleźliśmy tylko dwa przypadki na świecie, gdzie w ginie wykorzystywany jest ten. Wynikało to z tego, czego sami doświadczyliśmy, że jest to po prostu trudny składnik w obróbce.

Aleksandra: To prawda, poświęciliśmy mu najwięcej czasu. Musieliśmy go dopasować do reszty mieszanki botanicznej, dlatego, że magnolia ma bardzo intensywny aromat a my nie chcieliśmy stworzyć ginu, który będzie tylko z magnolią, tylko taki który będzie współgrał harmonijnie z każdym składnikiem i będzie tworzył fajną paletę cytrusowo-owocowo-kwiatowo-ziołową.

Nawiązanie do Szczecina w Waszym ginie, nie tylko odzwierciedla magnolia, ale też inne składniki i cała oprawa i strategia marki.

Aleksandra: Przy tworzeniu tej receptury zależało nam by wszystko było spójne. Marka nawiązuje do Szczecina, miasta, w którym my się urodziliśmy, ale też do miejsca, do którego po wojnie przyjechali nasi dziadkowie z Kresów Wschodnich. Magnolia jest łącznikiem przeszłości naszych dziadków i naszej teraźniejszości. Staraliśmy się również w tej recepturze odzwierciedlić smaki z Kresów Wschodnich, dlatego mamy tutaj polskie jabłka, czarną porzeczkę, żurawinę, miętę, przytulię wonną i pędy sosny.

Nasza etykieta również nawiązuje do idei marki. Jest inspirowana architekturą Szczecina, poniemieckimi kamienicami. To właśnie filar kamienicy jest fundamentem naszej etykiety. Mamy też kwiaty magnolii, jest i jałowiec. Wśród tych symboli znajduje się także element, który nawiązuje do sklepienia Poczty na ulicy Dworcowej, jak również ulicy Pocztowej, na której Marcin się wychował i gdzie znajduje się nasze biuro.

Marcin: Tak, Śródmieście i Turzyn to są nasze rejony. I te inspiracje chcieliśmy oddać, tworząc markę. Pokazać, że Szczecin to nasz dom.

Kto, zanim gin trafiła na rynek, testował go po Was i jakie były i są reakcje na niego?

Marcin: Mieliśmy zaufaną grupę barmanów, którzy byli naszymi testerami. Test dał nam dużo materiału do przemyśleń, do zmiany receptury, ale też pokazał nam, w którym kierunku powinniśmy pójść.

Aleksandra: Te testy pokazały również to, że każdy lubi coś innego, i każdy wyczuwa coś innego i ma różne skojarzenia.

W końcu w naszym ginie jest 19 składników. Dostajemy pozytywne informacje zwrotne, cały czas do nas napływają. Myślę, że dodatkowo takim miłym wyznacznikiem jakości są również medale, jakie dostajemy w międzynarodowych konkursach. Niedawno otrzymaliśmy najwyższe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie w Hiszpanii. Zresztą nie wypuszczalibyśmy produktu, który by nas w stu procentach nie satysfakcjonował, ale pozytywny odbiór konsumentów jest dla nas bardzo ważny.

W takim razie, gdzie można spróbować Waszego ginu i jak go zdobyć na własność?

Marcin: Jesteśmy tylko w dobrych sklepach specjalistycznych i topowych koktajlbarach i restauracjach, w różnych częściach Polski. W Szczecinie jesteśmy w 17 Schodach, w Wyszaku, w Moxy, w restauracji Karkut, w Rosso Fuoco, w Tkackiej 7, w The Ptak i Pies, w Hali Odra, w Browarze Pod Zamkiem, w Barażu czy Jazzmencie, a także w Binowo Park Golf Club. Oprócz tego można nas kupić w trzech sklepach specjalistycznych: w CityWine i Fine Wine na Starym Mieście i w 101 Win przy alei Jana Pawła II. Można nas także zamówić online przez największy tego typu sklep z alkoholem, czyli Dom Whisky.

Na koniec jeszcze jedno pytanie: jak prawidłowo pić gin?

Aleksandra: My polecamy w przypadku każdego alkoholu rzemieślniczego, by spróbować go najpierw solo, nawet bez dodatku lodu, po to, żeby poczuć ten smak i wszystkie aromaty. Można go spróbować pijąc z kieliszka, ze szklanki bądź z kieliszka degustacyjnego do whisky, jak kto woli. Później można dodać lodu, tonicu. Można go miksować w różnych koktajlach. Wyznajemy zasadę, że alkohol jest dla ludzi i należy go pić w taki sposób, w jaki nam najbardziej odpowiada. Nie jesteśmy purystami w tej dziedzinie. Oczywiście gin, tak jak każdy alkohol, należy pić z umiarem w odpowiedzialny sposób.

 

Prestiż  
Kwiecień 2022