Ekscytujący, bo elektryczny

Zalet samochodów elektrycznych jest wiele. Są ekologiczne, nie zatruwają spalinami środowiska, nie hałasują. Do tego, w dobie oszczędzania, są wydajne pod względem ekonomicznym. Dlaczego? Nie potrzebują benzyny, a parkingi dla elektryków są darmowe. Ich popularność wzrasta i wkrótce to one zdominują miejskie ulice. Wszystko jest kwestią czasu. Na tym polu, Mercedes radzi sobie doskonale. Niedawno wypuścił na drogi swoje kolejne elektryczne i elektryzujące dziecko. Oto w pełni ekologiczny SUV Mercedes EQB 300 4Matic.

Autor

Aneta Dolega

Nowego Mercedesa przetestowała dla nas Justyna Galikowska, stylistka i kreatorka wizerunku, prywatnie wielbicielka elektrycznych aut. – Zanim usiadłam za kierownicą EQB, miałam przyjemność pojeździć EQA, czyli nieco mniejszą wersją tego modelu – mówi stylistka. – Tak jak EQA określiłabym samochodem dla kobiet tak EQB to pojazd zdecydowanie rodzinny. Jest przestronny, ma duży bagażnik, i choć jest sporej wielkości, to jednocześnie jest bardzo zgrabny.

EQB to auto, którym śmiało możemy wyruszyć za miasto i nie chodzi tu tylko o jego gabaryty i praktyczność, ale także o zasięg. Tym modelem Mercedesa, bez ładowania akumulatora, możemy przejechać aż do 420 km. – To dobre auto na przemieszczanie się z miasta do miasta czy zwiedzanie okolicznych miasteczek – stwierdza Justyna Galikowska. – Mimo tego, że jest to SUV, to również nadaje się do jazdy po mieście. Pomimo swoich gabarytów jest bardzo zwinny. Wygodnie się do niego wsiada i wysiada, pomimo iż jest to wysokie auto, Można nim załatwić wszelkiego rodzaju miejskie sprawunki, od zakupów, przez odebranie dziecka ze szkoły po zwykłe przemieszczenie się z miejsca na miejsce. Fakt, że jest to auto elektryczne, to jego kolejna duża zaleta. Lubię tego rodzaju samochody i ogólnie hołduję ekologicznemu trybowi życia. Malkontentów przekonam tym, że elektrycznym samochodem zaparkujemy za darmo, no i nie potrzebujemy benzyny, co przy aktualnych cenach paliwa, jest to wręcz bezcenne.

Nowy Mercedes jak na elektryka przystało, jest cichy i oczywiście bezpieczny. Służą temu specjalne pakiety i asystenci, m.in. aktywny asystent układu hamulcowego, który pomaga uniknąć kolizji, aktywny asystent odległości Distronic, który reguluje odstęp od poprzedzającego pojazdu, a jeśli np. pojazd zbliża się do zakrętu, może przewidująco zmniejszyć prędkość. Ponadto asystent martwego punktu, aktywny asystent utrzymania pasa ruchu i asystent ograniczenia prędkości. Natomiast adaptacyjny asystent świateł drogowych włącza je zawsze, gdy nie wykrywa nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu. W ten sposób można lepiej obserwować drogę, rozpoznawać zagrożenia i nie trzeba samodzielnie przełączać świateł na światła mijania.

Z bezpieczeństwem związany jest też komfort jazdy. W pełni zmienny napęd na wszystkie koła 4MATIC zapewnia bardzo dobre właściwości jezdne, nawet na nieutwardzonym podłożu. System poprawia trakcję i stabilność jazdy, zwiększając bezpieczeństwo nawet gdy jezdnia jest mokra, pokryta śniegiem czy oblodzona.

We wnętrzu EQB znajdziemy dwa wysokiej klasy 10,25-calowe wyświetlacze, które są połączone w jeden kokpit szerokoekranowy. Obsługą dotykową odtworzymy treści multimedialne z dużą ostrością szczegółów i doskonałą jakością obrazu, dzięki czemu wszystkie ważne informacje i osiągi będą pod kontrolą. Odpowiada za to niezawodny system multimedialny MBUX powiedzieć „Hej Mercedes” i otrzymamy dostęp do wielu funkcji. Wystarczy tylko wygodnie rozsiąść się w fotelu i ruszyć w drogę.

 

Pojemność akumulatora: 66,6 kWh
Prędkość maksymalna: 160 km/h
Przyśpieszenie: 8,0s – 100 km/h
Średnie zużycie energii: 18kWh/100 km
Zasięg: do 420 km

 

Prestiż  
Kwiecień 2022