Rowerowy raj wokół Zalewu Szczecińskiego

To jeden z najatrakcyjniejszych fragmentów zachodniopomorskich szlaków rowerowych – 292 km wyjątkowej trasy wokół Zalewu Szczecińskiego. Wspólny projekt województwa zachodniopomorskiego i niemie kiego powiatu Greifswald, dzięki któremu powstała prawdziwa perełka dla miłośników aktywnego wypoczynku na polsko – niemieckim pograniczu.

Autor

Dariusz Staniewski

Pętla wokół Zalewu Szczecińskiego to jeden z nowych turystycznych hitów Pomorza Zachodniego. Trasa łączy naturalne skarby regionu z mądrymi inwestycjami w infrastrukturę. Odcinki, które niedawno powstały, na przykład na wyspie Wolin, bardzo ułatwiają podróżowanie na dwóch kółkach. W tym roku planujemy kolejne udogodnienia i nowości dla rowerzystów. Niedawno przygotowaliśmy mapę tej trasy. 18 tysięcy egzemplarzy jest – bezpłatnie – dystrybuowanych po obu stronach granicy, między innymi w centrach informacji turystycznej – zachwala Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

To niesamowita podróż dla miłośników dwóch kółek zarówno na poziomie amatorskim, rodzinnym, jak i dla zaawansowanych rowerzystów. Trasa po niemieckiej stronie liczy 110 km, po polskiej – 182 kilometry. Całkowita wartość inwestycji przekracza 10,5 mln zł, z czego 7,6 mln zł to wsparcie z unijnego Programu Interreg Va.

Największą atrakcją wyprawy „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego” jest możliwość podróżowania bezpośrednio tuż przy wodach tego akwenu, m.in. po koronie wałów przeciwpowodziowych zbudowanych nie tylko wzdłuż Zalewu, ale także nad brzegami jeziora Dąbie. Szlak pełen jest turystycznych atrakcji i urokliwych miejscowości, które warto odwiedzić. Na pewno należy do nich Lubczyna – położona niedaleko Szczecina, przyciągająca piękną strzeżoną plażą oraz nowoczesną mariną. Nad południową częścią Zalewu króluje Stepnica.

Na terenie tej gminy występuje największe skupisko orła bielika w Europie, a według niektórych naukowców nawet na świecie. Kilka kilometrów na północ od Stepnicy, przy wsi Czarnocin, wjeżdżamy do Parku Natury Zalewu Szczecińskiego.

To 4 tys. hektarów łąk i pastwisk położonych na terenie tzw. Łąk Skoszewskich – obszaru włączonego do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jako ptasia ostoja. Można tam z bliska obejrzeć dziko żyjące koniki polskie, pomorskie owce i włochate krowy Scottish Highland. Z Czarnocina jest tylko 18 km do Wolina, w którym czeka prawdziwa turystyczna perełka – Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg – Vineta Wolin. Latem organizowany jest w nim niezwykle popularny Festiwal Słowian i Wikingów gromadzący m.in. setki członków grup rekonstrukcyjnych i tysiące turystów z całego świata. Szlak za Wolinem wiedzie w kierunku Wolińskiego Parku Narodowego, którego atrakcjami są m.in. Jezioro Turkusowe w Wapnicy powstałe w dawnym wyrobisku kredy, Pokazowa Zagroda Żubrów, latarnia morska na wzniesieniu Kikut oraz pozostałości wyrzutni pocisków V3 z czasów II wojny światowej w Zalesiu. Z Wapnicy po 6-kilometrowej trasie trafiamy do Międzyzdrojów – jednej z najmodniejszych miejscowości nad polskim Bałtykiem. Słynie m.in. z bardzo popularnego letniego Festiwalu Gwiazd filmu i telewizji.

Z Międzyzdrojów jedziemy do Świnoujścia m.in. jedną z najpiękniejszych tras Pomorza Zachodniego – 2,5 km skrajem wydmy, z niezwykłym widokiem na plażę i morze. Miasto w ostatnich latach imponująco się rozwija, przyciągając coraz więcej turystów m.in. z Niemiec i Skandynawii.

Kierując się na zachód, mijamy Ahlbeck i wjeżdżamy do położonego nad samym morzem Heringsdorfu. To popularny letni ośrodek wypoczynkowy z drugim co do wielkości, po sopockim, molo w Europie. Słynący z trzech restauracji, które szczycą się gwiazdkami Michelin (jedną posiada lokal we wspomnianym już Ahlbecku). Z Heringsdorfu ruszamy szlakiem Rundweg Stettiner Haff. Za miejscowością Usedom rowerzyści mogą przejechać przez most z wyspy Uznam na stały ląd i ruszyć na Anklam, w którym znajduje się muzeum pioniera lotnictwa Ottona

Lilienthala. Mogą także skorzystać z przeprawy promowej między miejscowościami Karnin i Kamp. Płynąc przez Zalew, można obejrzeć pozostałości zwodzonego mostu kolejowego tworzącego w latach 1908-1945 część linii kolejowej Świnoujście-Berlin. Dalsza część trasy – znów bardzo blisko wody – prowadzi do Ueckermünde, w którym mieści się popularny ogród zoologiczny. Następnie szlak wkracza na polską stronę granicy, kierując rowerowych turystów do Trzebieży – kiedyś jednego z najważniejszych ośrodków żeglarskich w Polsce. Dziś też można zobaczyć tam jachty i kutry rybackie, a na obiad zjeść pyszną rybę. Blisko portu znajdują się tereny rekreacyjne, kąpielisko i promenada. Można tam zorganizować krótką przejażdżkę rowerową, a później ruszyć podróż w kierunku Polic i Szczecina.

– Sieć szlaków rowerowych jest coraz bardziej spójna, coraz wygodniejsza i bezpieczniejsza. Bardzo cieszy mnie, że mieszkańcy województwa tak chętnie wsiadają na rowery. I że tak dynamicznie rozwija się turystyka rowerowa oraz towarzyszące jej usługi. Chcemy jeszcze mocniej wypromować nasze trasy. Mamy już gotowe kilkaset kilometrów. W tym sezonie finalizujemy kolejne inwestycje – zapewnia Olgierd Geblewicz.

 

Prestiż  
Czerwiec 2022