Pogodny ryneczek

Są takie miejsca w Szczecinie, które tętnią własnym życiem i wokół których tworzą się mikrospołeczności. Centrum handlowe Pogodno nazywane Ryneczkiem Pogodno, stanowi tego idealny przykład. Niby bywamy tu przede wszystkim by zrobić zakupy, odwiedzić sklepiki, stragany i kawiarenki, ale tak naprawdę chcemy poobcować z czymś co w dużych miastach staje się co raz większą rzadkością – pragniemy pobyć z ludźmi. Ale nie tak anonimowo jak to ma miejsce w centrach handlowych. Chcemy być bliżej, robiąc zakupy przystanąć na chwile i porozmawiać, czy to ze sprzedawcami czy z kimś z kolejki. Nikogo nie dziwi zatem, że na Ryneczku pojawiają się także ludzie spoza dzielnicy. niektórzy przyjeżdżają tu aż z najdalszych zakątków Szczecina.

Autor

Aneta Dolega

Ryneczek przez ostatnie lata bardzo się rozwinął. Pojawiło się kilka nowych miejsc. Nie tylko można kupić świeże owoce, warzywa i wciąż to samo pyszne pieczywo od lat, ale np. zjeść sushi, coś wegańskiego czy napić się kawy z ekspresu przelewowego. Stare miesza się z nowym, na szczęście w odpowiednich proporcjach, nie zaburzając klimatu tego miejsca. – Kiedyś było takie powiedzenie, że na rynku Pogodno się bywa – mówi z uśmiechem sprzedawczyni z Rajewski i Przyjaciele, sklepiku, należącego do właściciela Gospodarstwa Sadowniczego Rajewscy, znanego z pysznych jabłek i gruszek, a także soków i wszelkiego rodzaju przetworów. – Fenomen tego miejsca polega chyba na tym, że zawsze można tu dostać świeże i dobrej jakości towary. Zakupy odbywają się w miłej, nieśpiesznej atmosferze.

Jednym z ważnych i wręcz kultowych miejsc na Ryneczku jest pawilon nr 53, czyli sklep z płytami, którego właścicielem jest pan Ryszard, prawdziwy koneser dobrych brzmień, na Pogodnie od 1998 roku. W dobie powrotu i odradzającej się miłości do płyt winylowych, jego sklepik to wręcz winylowa żyła złota, Można dostać tu klasyki, nowości, wydawnicze białe kruki a także dokonać wartościowej wymiany. Nie brakuje też płyt CD a nawet kaset magnetofonowych. Co najważniejsze, można rozmawiać o muzyce godzinami. – Na Pogodno trafiłem właściwie przez przypadek - mówi pan Ryszard. – Wcześniej sprzedawałem płyty na Turzynie, ale musiałem się stamtąd wynieść i trafiłem tutaj, co okazało się bardzo dobrym pomysłem. Na Rynku nie było wcześniej takiej branży jak moja, ale okazało się, że jest na nią zapotrzebowanie. Nie tylko za mną przybyli na Pogodno moi stali klienci, ale również pojawiali się nowi, m.in. mieszkańcy tej dzielnicy. Kiedy otworzyłem sklepik od razu pokazał się tłum ludzi. Część przyszła z ciekowości, część po płyty. I tak to trwa do dziś.

Kolejne miejsce, z tych nowszych, które idealnie się wpisuje w klimat Ryneczku jest Vinoteka. Można tu dostać bardzo dobre wina, m.in. z lokalnych, zachodniopomorskich winnic a także skosztować „specjalności zakładu” czyli win ze Środkowej Europy, głównie z Moraw, nalewanych prosto z beczki, co w tego typu miejscach jest rzadkością. Do Vinoteki trafiają koneserzy tego trunku, ale także zwykli klienci, którzy dopiero zaczynają przygodę z winem lub pragną uzupełnić domowe zapasy. – Ryneczek stał się modny. Znajduje się tutaj kilka fajnych hipsterskich miejsc, których brakuje na innych rynkach, a nawet w samym centrum miasta – stwierdza Waldek Grządziel z Vinoteki. – Paręnaście lat temu był to zwykły rynek, ale otwartość tego miejsca pozwoliła mu się rozwinąć. Zresztą samo Pogodno stało się popularną i modną dzielnicą.

Vinoteka przyciąga klientów z całego miasta, którzy dzięki temu, jeśli nie trafili tu wcześniej, poznają całą okolicę. – Ludzie przyjeżdżają do nas z najdalszych miejsc miasta, m.in. po to by spróbować wina z nalewaka – mówi z uśmiechem pan Waldek. – Wybraliśmy Pogodno z różnych względów, m.in. oczywiście z finansowych, bo wiadomo, że w centrum miasta jest najdrożej. Ale też poprzez warunki tutaj panujące. Ludzie są z natury leniwi. Jak mają przejść dwie przecznice do nie przyjdą wcale. Tutaj za to można zaparkować, w pobliżu jest przystanek tramwajowy. można też spokojnie podejść. I nie tylko po samo wino. Po drodze znajdziemy i dobry ser i taki sam chleb.

Skoro pojawiło się pieczywo, to będąc na Ryneczku koniecznie trzeba zajść do Precelka. Ta cukiernia i piekarnia w jednym działa od 1985 roku i swoja drugą filię ma przy ulicy Narutowicza. Słynie z pysznych wypieków, a wytwarzane tutaj jagodzianki uchodzą za najlepsze w mieście. – Dzisiaj jest w miarę spokojnie, ale w piątek od rana ustawia się długa kolejka – mówi z uśmiechem pani Renata. – Przyjeżdżają po nasze pieczywo i wyroby cukiernicze ludzie z całego miasta. Skąd ta popularność? Przede wszystkim przez jakość. Robimy pieczywo tradycyjną metodą, na prawdziwym zakwasie. W jagodziankach są świeże jagody a nie mrożone. I w ten sposób podchodzimy do każdego naszego produktu. Teraz trudno znaleźć dobry chleb. Wiele miejsc idzie na ilość a nie na jakość. W supermarketach mamy czasem spory wyrób pieczywa, ale większość pochodzi z głęboko mrożonego ciasta. A my pieczemy wszystko na świeżo, jak to na klasyczne piekarnie przystało.

Idąc dalej, docierany do kolejnego z nowszych miejsc, do bardzo popularnej palarni kawy - To Kawa. Pomimo iż to miejsce cieszy się sporą popularnością, jego początki na Ryneczku nie były takie oczywiste. – Na początku, gdy się tu „wprowadziliśmy” miejscowi bywalcy uważali nas za fanaberię. Komentowali często pod nosem: „a po co tu kawa? a kto to będzie pił?” – wspomina z uśmiechem Daria. – Pomysł ogólnie był taki, by otworzyć sklep z kawą, w którym będzie stał ekspres zaplanowany na wydanie może z 20 kaw dziennie. Tymczasem wszystko zaczęło się zmieniać i potrzeba wypicia kawy na miejscu się znacznie zwiększyła. Do tego stopnia, że nawet zaaranżowaliśmy parę miejsc siedzących. Okazało się, że ludzie nie mogą żyć bez naszej kawy. Naszymi klientami są wszyscy: od „ryneczkowych” ludzi, czyli pracowników rynku po osoby z miasta, które wpadają na zakupy i kubek kawy.

Bez czego jeszcze ludzie nie potrafią żyć, jeśli chodzi o Ryneczek Pogodno? Na pewno bez miejscowych pierogów, szczególnie w okresie świątecznym. Pierogarnia z Pogodna według wielu ludzi, nie tylko z dzielnicy, jest najlepszą w mieście, do tego stopnia, że odwiedzają ją znane osobistości, np. ze świata polityki. – Ryszard Kalisz, znany prawnik i polityk był u nas już dwa razy – wymienia pani Ania. – Odwiedziła nas też Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej wizyta była zorganizowana w ten sposób, że aż się trochę zdenerwowałam, gdyż razem z nią pojawił się tłum dziennikarzy. Zrobiło się tłoczno… a ja tu muszę klientów obsłużyć. Wpadł do Pierogarni Bartosz Arłukowicz, Sławomir Nitras… Kaczyńskiego nie było – dodaje ze śmiechem.

A co poza smakiem i jakością tutejszych produktów przyciąga ludzi na Ryneczek? – To najstarszy rynek w Szczecinie. Z tradycją. Nie jest za duży – co też działa na jego korzyść – stwierdza pani Ania. Fajna jest ta różnorodność, mieszanie się starego z nowym, że można spędzić tu właściwie cały dzień. Zrobić zakupy, zjeść coś dobrego i napić się kawy i jeszcze porozmawiać z życzliwie nastawionymi ludźmi. To takie miasteczko w mieście, które odwiedzają wszyscy, niezależnie od statusu społecznego, czy wieku. To bardzo pogodne miejsce.

Prestiż  
Lipiec 2022