Artur Rojek
Wszystko sprowadza się do miłości
Artur Rojek
Wszystko sprowadza się do miłości
– Człowiek się w pewnych kwestiach nie zmienia i pozostaje przez całe życie taki sam. Jedyne co się zmienia, jeśli się tego chce, to samoświadomość. Gdy poznajesz siebie, to jesteś w stanie pewne rzeczy bardziej trzymać na smyczy, a inne mniej. Gdy się nie znasz, to te rzeczy tobą rządzą – mówi Artur Rojek w rozmowie z Pauliną Błaszkiewicz.

Co u Ciebie?
Tak jak wszyscy staram się wrócić do normalnej rzeczywistości, jaka by ona nie była. Mam dużo nowych różnych zajęć związanych z organizacją już nie tylko OFF Festivalu, ale również festiwalu Great September w Łodzi. 21 maja rozpocząłem trasę koncertową po Polsce, a latem zagramy kilka koncertów plenerowych, m.in. w ramach cyklu „Letnie Brzmienia”. Wkrótce też planuję premierę nowych piosenek.
A co z poprzednią płytą „Kundel”?
Jej promocja trwa. Ta płyta ukazała się w trochę niefortunnym czasie, bo 13 marca 2020 roku, gdy wszystko zostało zamknięte. Zagrałem tylko cztery koncerty z tej trasy i kończyłem ją dopiero po 15 miesiącach w lipcu 2021 roku. Dla mnie to był dość symboliczny moment, bo wymyśliłem sobie, że od płyty „Kundel” chciałbym złapać bliższy kontakt z publicznością. I ten mój pomysł na schodzenie ze sceny, witanie z ludźmi i przybijanie piątek był czymś nowym. Nigdy wcześniej tego nie robiłem.
Byłam na jednym z tych trzech koncertów w Toruniu. Gdy w trakcie utworu „Beksa” witałeś się z publicznością, pojawiały się głosy: „Ale chyba jest jakiś wirus...”
Jeszcze wtedy nie kazano nam się dystansować, bo nikt nie wierzył w to, że będzie tak źle. Z perspektywy czasu uważam, że wymyśliłem najmniej pożądaną rzecz, która miesiąc później była już nie do pomyślenia. Ale teraz z powrotem jestem między ludźmi na koncertach. Uwielbiam je. Koncerty to jeden z najprzyjemniejszych elementów mojej pracy. Zawsze za nimi tęsknię i czuję ekscytację. Cieszę się, że mogę pojechać w trasę i grać. Za każdym razem staram się odnaleźć coś nowego w tym co robię.
Nie może być nudno?
Rutyna mnie nuży, choć te zmiany nie są drastyczne. Nie jestem jak David Bowie, którego podziwiam. Mam trochę inny charakter, ale za każdym razem szukam czegoś, co mnie na nowo zmotywuje. Płyta „Kundel” była związana z innym „ja” niż solowy debiut, ale nie sztucznym, wykreowanym, tylko takim, jakie jest we mnie. Takiego siebie znam. Ludzie mnie takiego nie znali, ale to część mnie. Pokazałem siebie z nieco innej strony.
Ostatnio głośno było o Twoich 50. urodzinach. Jak Ci z tą piątką z przodu? Ta liczba ma dla Ciebie jakieś znaczenie?
Jakoś szczególnie się nad tym nie zastanawiam. Mentalnie i fizycznie tego nie odczuwam. Pracuję więcej niż kiedykolwiek i tak po prostu jest. To natura każdego z nas. Wszystko ma swój początek i koniec. Jestem w takiej samej sytuacji jak inni. Każdemu przybywa lat. Czas się nie cofa, tylko idzie do przodu.
Wciąż jesteś młodym, wrażliwym człowiekiem
Z tą młodością bym nie przesadzał, bo pewnych rzeczy się nie ukryje, ale jeśli mamy to oprzeć o młodość ducha, to rzeczywiście dużo się nie zmieniło.
Co masz na myśli?
Wciąż jestem pasjonatem wielu rzeczy, a jak coś mnie pasjonuje i uruchamiają się we mnie emocje, to nie widzę przeszkód. Jestem dość emocjonalny. Lubię być na przekór, robić rzeczy pod prąd. Sam siebie lubię zaskakiwać, co mnie bardzo pobudza i lubię myśleć o tym, że mogę pobudzić kogoś innego. Ryzyko, które podejmuję to coś, co mnie napędza i fascynuje. Oczywiście najpierw robię, potem myślę. Wiele rzeczy analizuję post factum. I powtarzam się. Powtarzam rzeczy, których myślałem, że kiedyś uniknę, a one cały czas do mnie przychodzą.
To dobre rzeczy?
Tak, mówię w pozytywnym sensie, bo takie działanie na przekór nie zawsze przynosi człowiekowi komfort psychiczny. Czasami przynosi dyskomfort, ale ja do tego wracam. Taką mam konstrukcję. Wszyscy mówią, że nie powinienem tego robić, ale wewnętrznie jestem przekonany, że jednak powinienem. Pomimo tego, że kilka razy to przeżywałem, to i tak robię tak jak podpowiadają mi wewnętrzne emocje. Człowiek się w pewnych kwestiach nie zmienia i pozostaje przez całe życie taki sam. Jedyne co się zmienia, jeśli się tego chce, to samoświadomość. Gdy poznajesz siebie, to jesteś w stanie pewne rzeczy bardziej trzymać na smyczy, a inne mniej. Gdy się nie znasz, to te rzeczy tobą rządzą.
Twardo stąpasz po ziemi. Nie zwracasz uwagi na trendy...
Ale też nie jestem od nich oderwany. To wszystko zależy od tego jak to robisz, jakich tematów dotykasz i jak bardzo odchodzisz od swojej pierwotnej natury. Myślę, że najwięksi twórcy, nie tylko w muzyce, nie są ludźmi oderwanymi od rzeczywistości i trendów, które ich otaczają. Zawsze starają się te trendy zrozumieć i przepuścić przez siebie w taki sposób, by nie stracić wiarygodności i wykorzystać talent, jaki mają. Jednym się udaje, innym nie. To bardzo osobliwa kwestia, bo jeśli według ciebie albo mnie coś się nie udaje, to nie znaczy, że nie kupują tego inni ludzie. Zwłaszcza, że dziś gusta są bardzo zróżnicowane. Nie zarządzają nimi autorytety, tylko społeczność, która jest bardzo zróżnicowana. Najgorsze jednak jest to, że nie słuchamy mądrych ludzi.
Brakuje Ci autorytetów?
Mi nie brakuje, bo sobie je znajduję, ale wydaje mi się, że w ostatnich latach internet stworzył możliwości wypowiadania się dla wszystkich. To bardzo dobra rzecz, bo nie można ludziom zamykać ust, ale to spowodowało, że siła autorytetów kompletnie się zmieniła. Ludzie nie słuchają już mądrych ludzi, tylko tych, którzy mówią najgłośniej.
Walczysz z tym?
Z tym nie da się zwyciężyć. Jak to się mówi – z pewnymi zachowaniami ludzi się nie pogada? Ktoś mi kiedyś powiedział, że najtrudniej wygrać z głupotą, więc staram się robić swoje. Zawsze tak robiłem. Zajmowałem się moim ogródkiem i bardziej inspirowały mnie rzeczy w skali mikro niż makro.
Ktoś mi kiedyś powiedział, że gdy się ma swój kawałek świata, to łatwiej się oderwać od rzeczywistości. Zgadzasz się z tym?
Nie jestem oderwany od rzeczywistości i wszystkie rzeczy dziejące się dookoła przyjmuję bardzo wnikliwie. Może czasem nawet za bardzo. Nigdy nie byłem osobą, która ma w sobie potrzebę zmiany świata. Zdaję sobie sprawę, że są rzeczy, które się toczą i nie do końca zależą ode mnie. Ale jeśli chcę coś dobrego pozostawić po sobie, to muszę się zająć tym co mam, co dla mnie możliwe i dotykalne. Jeżeli nie zajmę się tym, co z mojej perspektywy jest najważniejsze, to uznam to za porażką albo błąd. Wszystkie teksty piosenek, które napisałem mają swoje odzwierciedlenie w sytuacjach mikro. Dotyczą małej grupy ludzi albo jednego człowieka, bo inspirują mnie rzeczy egzystencjalne dotyczące jednostki. Choć gdy jej dotkniesz, to przenikniesz też do większej grupy, bo wiele jednostek odnajdzie w tym siebie.
O czym dziś piszesz?
Cały czas o tym samym. Piszę o sobie, o rzeczach, które mnie inspirują. Nigdy nie myślę w kategoriach dużej grupy. Głównie piszę o miłości.