Innowacyjne pomysły wdrażane w BMW MINI Bońkowscy

Aleksandra Waluk, studentka Wydziału Architektury Wnętrz i Przestrzeni Wirtualnej na szczecińskiej Akademii Sztuki, została zwyciężczynią w konkursie na przygotowanie projektu aranżacji wnętrza oraz wyposażenia pomieszczenia do wydawania samochodów marki BMW, w nowym salonie BMW MINI Bońkowscy przy ul. Hangarowej  w Szczecinie. 

Autor

Aneta Dolega

Konkurs zorganizowany przez BMW MINI Bońkowscy był inicjatywą wykraczającą poza określone standardy marki BMW. Celem było wyłonienie projektu, który w najatrakcyjniejszy sposób przedstawi koncepcję nowej przestrzeni – w duchu „look & feel”, w której odbiór smochodu BMW będzie dla klientów jeszcze bardziej emocjonującym doznaniem.

– Przede wszystkim musiałam się zmierzyć z marką, która ma już swój określony styl – tłumaczy zwyciężczyni konkursu. – Było to dla mnie pewnego rodzaju wyzwanie, do tego bardzo ciekawe. Ponadto temat konkursu – pomieszczenie do wydawania samochodów. Nie spotykam się z tym na co dzień, jestem raczej ukierunkowana na architekturę wnętrz domowych. Było to więc kolejne wyzwanie, którego chciałam się podjąć.

Zanim gotowy projekt ujrzał światło dzienne, pomieszczenie do wydawania samochodów nie wyróżniało się niczym specjalnym – było chłodne, pomalowane na biało, skromnie umeblowane. – Chcieliśmy tu stworzyć przestrzeń bardziej kameralną, ciepłą, w której odbiór samochodu będzie jeszcze lepszym doznaniem, a my poczujemy się przy tym jak w domu – mówi Aleksandra Waluk. – W trakcie tworzenia tego miejsca, musieliśmy tylko zachować podział na strefę dla klienta i strefę dla auta. Natomiast cała reszta, czyli kolory, meble, oświetlenie, dodatki zostały już na nowo zaprojektowane.

Właściciele BMW MINI Bońkowscy aktywnie angażują się w edukację, łącząc tym samym biznes z nauką. Przestrzeń do praktyki stworzona przez firmę to szansa dla rozwoju młodych osób, nie wykonujących jeszcze zawodu architekta w sposób profesjonany. Ważnym elementem było pokazanie jak wygląda praca z inwestorem.

– W tym co się zadziało, chodziło o to, żeby temu młodemu człowiekowi, który jak na razie tworzy te kilka przysłowiowych kresek na zaliczenie oraz poznaje konstrukcje i fizykę budowli, uświadomić, z czym się będzie wiązał dalej jego zawód i czy na pewno to jest to czym chce się w przyszłości zajmować.

I Ola ideę tego konkursu zrozumiała doskonale – stwierdza Dominika Bońkowska, współwłaścicielka firmy. – Bardzo podoba mi się, jak to pomieszczenie wygląda. Jest przytulne, takie „cozy”, co jednak jest sztuką, gdyż mamy do czynienia z wysokim na osiem metrów pomieszczeniem. Fajnie to określił jeden z naszych handlowców. Kiedy usiadł w „wydawce” stwierdził z radością w głosie: „Tu, nawet w fotelu, można odczuć radość z jazdy”.

Biznes ze sztuką ma wiele wspólnych płaszczyzn. Globalnie marka BMW od lat angażuje się w strategie związane z kulturą. — Część naszych klientów to ludzie, którzy lubią sztukę i czynnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych — mówi Mariusz Dunda z BMW Group Polska. – BMW bierze udział w projektach, które łączą branżę motoryzacyjną ze sztuką. Takim przykładem jest np. seria BMW Art Car. 50 lat temu firma zaprosiła najlepszych artystów do współtworzenia marki, gdzie samochody stały się dla nich płótnem malarskim. W tym innowacyjnym projekcie wzięli udział, m.in. Andy Warhol, David Hockney i Jeff Koons. W Polsce ten kierunek także się dobrze rozwija, a Bońkowscy są liderami tego rodzaju zaangażowania na lokalnym rynku. Co do samego konkursu to jestem zachwycony efektem końcowym. Bardzo podoba mi się zastosowanie nowego designu, charakterystycznego dla hoteli czy innego rodzaju przestrzeni publicznych. Myślę, że klienci także to docenią i będą się tu bardzo dobrze czuli.

BMW MINI Bońkowscy to część dużej grupy motoryzacyjnej, obecna w Szczecinie od 2007 roku. Od lat aktywnie uczestniczy w życiu miasta, poprzez m.in. partnerstwa z instytucjami kultury – Filharmonią im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz Operą na Zamku. Ponadto realizuje również wiele autorskich projektów m.in. Art & Business BMW Bońkowscy czy też Women Performacne by Bońkowscy. W tym roku firma otrzymała tytuł Mecensa Kultury Miasta Szczecin za rok 2021.

Prestiż  
Lipiec 2022