Panie Doktorze,

Osiem miesięcy temu urodziłam dziecko i nadal karmię je piersią. Jednak przed zajściem w ciążę regularnie korzystałam z zabiegu z toksyną botulinową. Mam 36 lat i bardzo sobie cenię ten zabieg. Czy wykonanie zabiegu podczas karmienia będzie miało wpływ na mój pokarm?

Agata

Pani Agato, okres ciąży i czas karmienia piersią powinien być wolny od zabiegów niosących jakiekolwiek ryzyko i co do zasady traktowany jest jako przeciwwskazanie do większości z nich. Nawet jeśli sam zabieg nie będzie miał wpływu na pokarm, stres, jaki może mu towarzyszyć, może spowodować zanik, bądź zmniejszoną laktację. Ponadto nie przeprowadza się badań na kobietach ciężarnych i karmiących, dlatego nie możemy stwierdzić z całą pewnością, czy dany preparat będzie miał wpływ na Pani pokarm, czy też nie. W tym okresie można wykonać inne, mniej inwazyjne, relaksujące zabiegi np. bezigłową mezoterapię tlenową w celu nawilżenia i odżywienia skóry, która w tym czasie właśnie może być sucha, szara i zmęczona. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej proponuję zaplanować na czas po okresie karmienia piersią.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny

Dzień dobry,

Lubię tatuaże, jednak zmieniłam zdanie co do kilku z nich. Chciałabym usunąć tatuaże z palców i szyi, ale to bardzo

delikatne miejsca i zastanawiam się, czy to możliwe i bezpieczne. Proszę o poradę. Czy zostają po tym blizny?

Pozdrawiam, Anastazja

Pani Anastazjo, nowoczesna laseroterapia pozwala na usuwanie tatuażu z niemal wszystkich miejsc — szyja i palce również należą do bezpiecznych obszarów zabiegowych. To wszystko jednak za sprawą doświadczenia i stosowania nowoczesnych laserów pikosekundowych. Lasery pikosekundowe, są niezwykle skutecznymi i — w odpowiednich rękach — także bezpiecznymi narzędziami do usuwania tatuaży, a w dodatku — przy mniejszej niż dotychczas liczbie zabiegów. Możliwość zastosowania odpowiednich długości fali i prawidłowe dobranie parametrów pozwala na odpowiednią głębokość penetracji i oddziaływanie na wszystkie barwy tatuażu, tym samym zapewniając możliwość bezpiecznego usunięcia tatuaży w każdej lokalizacji.

Ryzyko powstania blizn jest minimalne, jednak należy pamiętać o zgodnej z zaleceniami specjalistów pielęgnacji miejsca zabiegowego.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny

Prestiż  
Lipiec 2022