Medycznie & Estetycznie

Latem o skórę dbamy szczególnie

Powszechnie uważa się, że latem nie można wykonywać właściwie żadnych zabiegów medycyny estetycznej. trzeba z tym poczekać do jesieni, kiedy słońca jest zdecydowanie mniej. Dzieje się to za sprawą oddziaływania promieniowania UV, które w dużych ilościach niekorzystnie wpływa na stan naszej skóry. Czy faktycznie jednak należy pielęgnację odłożyć na później i zrezygnować na ten czas z wizyty w gabinecie medycyny estetycznej? Wszelkie wątpliwości rozwiewa dr n. med. Marcin Wiśniowski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej.

Autor

Aneta Dolega

Panie doktorze czy lato to w ogóle dobry czas na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej? Zazwyczaj wtedy należy unikać słońca, ale czy mimo tego zabiegi bardziej inwazyjne są wskazane w tym okresie?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej możemy wykonywać przez cały rok, pamiętając jednak o pewnych ograniczeniach wynikających z dłuższej i intensywniejszej ekspozycji na słońce. Lato to okres szczególnej pielęgnacji i ochrony naszej skóry przed niekorzystnymi czynnikami jak promieniowanie UV. W tym okresie rezygnujemy z bardziej inwazyjnych zabiegów wymagających nieco dłuższej rekonwalescencji jak np. zabiegi laserowe. Naskórek stanowi naturalną barierę zabezpieczającą głębsze warstwy skóry, dlatego unikamy zabiegów, które uszkadzają go czy powodują jego silne złuszczanie.

Przyjęło się, że najlepszym okresem dla zabiegów są chłodniejsze miesiące, kiedy słońca jest mniej. Warto też zregenerować skórę zaraz po lecie. Tymczasem, jakim konkretnym rodzajom zabiegów można się poddać w czasie najbardziej nasłonecznionych miesięcy?

Bardzo chętnie stosujemy wszelkiego rodzaju zabiegi nawilżające czy biostymulujące, a także pełen pakiet zabiegów kosmetologicznych. Rodzaj zastosowanego preparatu dobierany jest indywidualnie. Niektóre z nich zawierają substancje pomagające ochronić komórki przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, a przez to zapobiec ich uszkodzeniu. W konsekwencji zapobiegamy wystąpieniu choćby takich powikłań jak przebarwienia.

Lubimy kwas hialuronowy i botoks. Można je wykonywać przez cały rok, niezależnie od pogody?

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej możemy wykonywać także latem. Musimy jednak pamiętać, aby bezpośrednio po zabiegu nie eksponować się na słońce przez kilka dni, w przypadku kwasu hialuronowego oraz przez około 2 tygodnie, w przypadku toksyny botulinowej. Opalanie się bezpośrednio po zabiegu może niekorzystnie wpłynąć na długość utrzymywania się efektu relaksacji mięśni.

A czy peelingi są wskazane w okresie wakacyjnym?

Jeżeli planujemy przebywanie na świeżym powietrzu, nie zalecamy wykonywania zabiegów, w których dochodzi do uszkodzenia naskórka, a więc także tych mocniejszych peelingów. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej tego typu zabiegi odłożyć na późniejszy czas.

Jak w ogóle dbać o skórę podczas upalnych dni? Co jest niezbędne w naszej codziennej rutynie?

Bardzo istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu a przez to utrzymanie odpowiedniego nawodnienia także skóry. Ograniczenie wpływu niekorzystnych czynników wpływających bezpośrednio na skórę jak promieniowanie UV możemy uzyskać, stosując odpowiednie kosmetyki zawierające filtry UVA i UVB. Silny wiatr czy słona woda również może niekorzystnie wpłynąć na stan naszej skóry, powodując jej odwodnienie. Bardzo niebezpieczne są sytuacje, w których dochodzi do jej poparzenia. Może to doprowadzić nie tylko do wystąpienia nieestetycznych przebarwień, ale także indukować pojawienie się nowotworów, z których najniebezpieczniejszym jest czerniak złośliwy. Warto jest zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju zmiany barwnikowe, które pojawiły się na naszej skórze po lecie lub uległy zmianie. W każdym takim przypadku konieczna jest konsultacja lekarska.

Dziękuję za rozmowę.

 

dr n. med. Marcin Wiśniowski specjalista chirurgii ogólnej, specjalista transplantologii klinicznej, międzynarodowy trener implantacji nici Silhouette Soft, trener w zakresie przeszczepiania komórek macierzystych, pochodzących z tkanki tłuszczowej, zastosowania kwasu, hialuronowego oraz biostymulatora tkankowego Ellanse.

Prestiż  
Lipiec 2022