Medycyna jest kobietą

Po raz pierwszy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie odbyły się warsztaty dla kobiet chirurgów w zakresie wykorzystania robota da Vinci. Wzięło w nich udział osiem lekarek z całego kraju. Głównym celem tego szkolenia jest zachęcenie kobiet pracujących jako chirurdzy do pracy z wykorzystywaniem zaawansowanych technologii.

Autor

Dariusz Staniewski

Program warsztatów obejmował m.in. obserwację na żywo operacji wykonanej w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci, zapoznanie się ze specyfiką, wyzwaniami i korzyściami zabiegów wykonywanych tą metodą a zespoły operujące przedstawiły techniczne możliwości robota. Lekarki miały także możliwość wzięcia udziału w praktycznych ćwiczeniach przy konsoli urządzenia.

Jako kobiecie tym fajniej jest mi spotkać się z paniami, bo ja wychodzę z założenia, że medycyna, jak sama końcówka wskazuje, jest kobietą. Liczba studentów wydziałów lekarskich i absolwentów studiów medycznych również wskazuje na to, że medycyna jest kobietą, bo mamy wśród nich więcej pań.

I cieszę się, że w ostatnich latach trend, że zabiegowcy to mają być tylko mężczyźni, ulega odwróceniu. Jesteście tego najlepszym przykładem. Do tej pory kobiety w zabiegówce musiały się przedzierać pazurami. Teraz to się trochę zmienia i mam nadzieję, że to już nie będzie taka droga przez chaszcze tylko dwupasmowa, trzypasmowa autostrada - stwierdziła dr hab. n. med. Magda Wiśniewska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala na Pomorzanach.

Wykorzystanie chirurgii robotycznej jest już standardem w świecie. Liczba globalnie wykonanych zabiegów chirurgicznych w asyście systemu da Vinci przekroczyła 10 milionów. Ponad 6,5 tys. systemów chirurgicznych da Vinci jest zainstalowanych w 67 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. W Polsce jest obecnie 17 autoryzowanych systemów da Vinci i. Tylko w 2021 roku wykonanych zostało ponad 2 tys. robotycznych operacji. W szpitalu klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach od 2020 roku wykonano ponad 300 operacji w asyście robota da Vinci. W większości są to zabiegi z zakresu urologii i chirurgii ogólnej, w tym unikalne operacje takie jak np. wytworzenie zastępczego pęcherza jelitowego w całości wykonanego w ciele pacjenta, czy totalna kolektomia (wycięcie całego jelita grubego z powodu wielomiejscowego nowotworu lub z powodu polipowatości rodzinnej). Wśród pacjentek ginekologicznych dominują pacjentki otyłe, przy których system da Vinci bardzo dobrze się sprawdza – oznacza mniejsze ryzyko powikłań, krwotoków, szybszy proces gojenia, krótszy czas pobytu w szpitalu, a potem krótszy czas rekonwalescencji w domu. Pacjentki już dzień po operacji wstają i poruszają się samodzielnie.

Operacje przy pomocy systemu da Vinci mogą wykonywać tylko przeszkoleni, certyfikowani specjaliści.

Mamy dwa rodzaje certyfikacji – na lekarza, który operuje, i na lekarza, który asystuje. Szkolenie trwa od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od tego, jak często można się spotykać. Jeśli chodzi o operatorów, to szkolą się w większości przypadków specjaliści, a do asysty – zarówno specjaliści jak i rezydenci – wyjaśniła dr hab. n. med. Anita Chudecka-Głaz, prof. PUM, lekarz kierujący Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie

Szpital na Pomorzanach ma obecnie trzy certyfikowane zespoły – urologiczny, chirurgii oraz ginekologiczny.

Od 1 kwietnia tego roku NFZ wprowadził refundację prostatektomii z zastosowaniem systemu robotycznego. Oprócz zabiegów urologicznych, przy których wykorzystuje się technologię robotyczną, kolejnymi najczęściej wykonywanymi w Polsce są operacje ginekologiczne. Obecnie nie są one jeszcze refundowane.

Prestiż  
Lipiec 2022