Podologiczny lifestyle

Podologia to nowa dziedzina w Polsce, szybko rozwijająca się, ale i trudna. W Wyższej Szkole Integracji Europejskiej podologię wykłada Daria Ślązak, prezes Zachodniopomorskiego Zespołu Podologiczno-Chirurgicznego, na co dzień prowadząca prywatną praktykę podologiczną.

Autor

Aneta Dolega

Prowadzi Pani zajęcia z podologii na kierunku Kosmetologia. Czego mogą się spodziewać studenci?

Program studiów na kierunku Kosmetologia w dużym stopniu oparty jest o przekazywanie wiedzy z zakresu medycyny.

Anatomia, w tym anatomia kończyn dolnych i dermatologia, to przedmioty poprzedzające wybór specjalności i stanowiące podstawę do rozpoczęcia zajęć na podologii. Na wykładach omawiam tematykę chorób stóp, zmian skórnych, kostnych i paznokciowych. Kolejnym etapem przekazywania wiedzy z podologii jest przedstawienie zasad pracy w pracowni podologicznej.

Ćwiczenia rozpoczynają się od nauki pedicure medycznego, w skład którego wchodzi nauka usuwania nagniotków, modzeli, odcisków czy terapia pękających pięt. Uczę moje studentki, jak wyżej wymienione hiperkeratozy opracować skalpelem czy dłutem. Z ciekawostek związanych z nauką warto wspomnieć, że zanim przystąpimy do działań na żywej ludzkiej stopie, ćwiczymy na... pomarańczach, które strukturą skórki przypominają rogowacenia na stopie. Ponadto, w programie zajęć znajdują się zagadnienia dotyczące korekty wrastających paznokci, protetyki całkowitego lub fragmentarycznego ubytku płytki paznokciowej oraz wiele innych.

Na zajęcia przyjmujemy tzw. modeli, na których studentki ćwiczą swoje umiejętności. Na początku modelami są członkowierodzin studentek, którzy akurat borykają się z omawianym przez nas problemem. Później, gdy studenci nabierają wprawy, organizuję osoby z trudnymi przypadkami.

Opracowała Pani autorską metodę plastyki wałów okołopa- znokciowych. Do tego jeszcze znajduje Pani czas na prowadzenie bloga pn. Pani Podolog.

Bazując na plastyce wałów według metody Arkady opracowałam wraz z chirurgiem Norbertem Czaplą autorskie cięcia, które od 10 lat praktykujemy z powodzeniem u naszych pacjentów.Na zabieg ten kwalifikuję osoby, u których nie pomogły tradycyjne metody korekty wrastających paznokci lub są po innych, nieudanych zabiegach chirurgicznych. A jak to ma się do bloga? Otóż prowadzę szkolenia podologiczne, na których uczę podologii w praktyce. Dzielę się tą wiedzą z innymi specjalistami.Dzięki blogowi mogę pokazać inny punkt widzenia na gabineto we sprawy. Mój blog to taki podologiczny lifestyle.

Na co dzień prowadzi Pani własny gabinet. Czy oprócz wiedzy medycznej, przekazuje Pani swoim studentkom także wiedzę praktyczną z zakresu prowadzenia tego typu biznesu?

Tłumaczę moi studentkom przede wszystkim, na czym polegabranża beauty i jak prowadzić dobrze prosperujący gabinet.Oprócz sprawdzonych schematów i modeli biznesowych kieruję się zasadą, która mi bardzo pomogła w tym biznesie: „Traktuj klienta tak, jak sama chciałabyś być obsłużona, bo żeby być dobrym podologiem, trzeba być dobrym człowiekiem”.

Uważam, że kluczem do sukcesu jest pewność swoich umiejętności i terapii, nieporównywanie się do innych oraz konsekwentne dążenie do celu. Jeśli to połączymy z pasją i miłością do tego, co robimy, to efekty będą zawsze zadowalające.

Ja mam to szczęście, że robię to, co kocham, i moja praca, zarówno ta wykładowcy, jak i podologa, jest moją pasją. Przekłada się to także na relacje z ludźmi: czy będą to moje studentki, czy moi klienci w gabinecie.

Czy zatem z Pani praktyki wynika, że WSIE jest dobrze przygotowaną uczelnią do prowadzenia tego kierunku?

Uczelnia oferuje kształcenie z dużym naciskiem na praktykę i to jest wspaniałe. Wiedza i zaangażowanie kadry dydaktycznej, wykładowców, którzy śledzą nowinki w dziedzinie kosmetologii, chemii kosmetycznej czy podologii, podnosi atrakcyjnośćprowadzonych zajęć. Bierzemy udział w licznych konferencjach, sympozjach, by móc studentom dawać to co najlepsze. Mamy dobrze wyposażone pracownie – zarówno pod kątem aparatury, jak i stosowanych kosmetyków. Wszyscy tworzymy pełną ciepła i zgody atmosferę, która sprzyja nauce. Nadmienię też, że dużą rolę w organizacji studiów odgrywa dziekanat, w którymkażdy student otrzyma odpowiedź na nurtujące go problemy.Obecnie trwa rekrutacja na studia – zapraszamy!

Dziękuję za rozmowę.

 

Prestiż  
Lipiec 2022