Jarosław Eysymont:
Sztuka potrzebuje nieco skandalu

Początkowo nie zamierzał  zostać malarzem, bo nie chciał klepać biedy. Ale sztuka  i atmosfera malarskiej pracowni sławnego ojca  zwyciężyły. Na jego pierwszą wystawę przyszła tylko… rodzina i dwóch kolegów z podwórka.  Jarosław Eysymont – artysta znany i uznany, poruszający się w wielu nurtach współczesnego malarstwa. Chciałbym wszystko ogarnąć, nie potrafię się zatrzymać przy jednym wątku – mówi twórca m.in. malarskich opisów codziennego szczecina i autor słynnego już cyklu obrazów prezentujących szczecińskie podwórka. W tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej.

Autor

Dariusz Staniewski

Przypomniała mi się piosenka z kultowego już polskiego serialu – „Czterdziestolatka”. Jej tekst jest chyba w Pana przypadku bardzo aktualny?

Ta piosenka jest bardzo adekwatna. „Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień…”. Człowiek nagle patrzy wstecz i okazuje się, że jego pamięć jest bardzo oszczędna w przypominaniu tego co zrobił w życiu. A pamięć innych ludzi jest jeszcze mniej chętna do przypominania. Jeden z pisarzy powiedział kiedyś: „po człowieku zostaje sto słów, które dobrze wypowiedział i jakieś małe fragmenty życia”. Tę moją pamięć ratują jednak różnego rodzaju zdjęcia, z różnych wydarzeń. Kilka dni temu oglądałem kilka takich fotografii. Przez przypadek, bo robię sobie taki jakiś remanent życia. Przeglądam katalogi, zaproszenia na wystawy i wernisaże sprzed lat. I to akurat wyrzucam. Ale są też zdjęcia. One wywołują obrazy w głowie, związane z jakimiś wydarzeniami, ludźmi. Wiele z nich przypomina tych, których już nie ma, niestety. Patrzę na jedno ze zdjęć – Jurek Gumiela. Nie żyje. Kolejna fotografia, ktoś następny – nie żyje. O, Tomek Suja – nie żyje. Koledzy, razem, jak to się mówi kolokwialnie, „wystawialiśmy”, awanturowaliśmy się, robili różne skandale, bo to przecież nieodzowny element sztuki. Skandal musi oczywiście być. Bez skandalu ta pamięć będzie jeszcze krótsza (śmiech). Kolejne zdjęcie – Krzysiek Skarbek, Kopenhaga. I natychmiast pojawia się obraz mojej najważniejszej wystawy, w której brałem udział.

W Kopenhadze?

Tak, stolica Danii była wtedy drzwiami otwartymi na Skandynawię. To był 1989 rok. Mam jeszcze katalog z tej wystawy. Odbywała się ona w kopenhaskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. To było wyjątkowe wydarzenie. Nigdy później w tak świetnym towarzystwie nie udało mi się już wystąpić na żadnej wystawie. Kto w niej brał udział? M.in. Władysław Ostrowski – rzeźbiarz. Fantastyczny człowiek, już niestety nie żyje. Następnie Jan Dobkowski – historia polskiej sztuki współczesnej. Jarek Modzelewski – wybitny artysta. Krzysztof Skarbek – profesor Akademii Sztuki we Wrocławiu, Geno Małkowski – to już w ogóle wielka postać, Jacek Rykała, no i Teresa Pągowska – najważniejsza malarka w powojennej polskiej sztuce. Nikt jej tej pozycji nie odebrał, z tego najwyższego podium nie strącił, żadna kobieta. A wiele próbowało. Następnie Eugeniusz Markowski – mój profesor, był nazywany „przywódcą nowej polskiej awangardy”.

A wtedy miał już z 70 lat (śmiech). Potem Antoni Fałat, wybitna Aleksandra Jachtoma, Jan Tarasin.

Wtedy prezentował Pan swój słynny obraz - „Smutny facet”

Tak, „Smutny facet”. Kolorowe zdjęcie tego obrazu ukazało się na okładce „Politiken”, takiego duńskiego bardzo ważnego czasopisma. Ukazuje się ono również w niedzielę (śmiech). Ale wracając do wystawy. Wybitnie doborowe towarzystwo. To była praktycznie cała historia powojennej, sztuki polskiej. Przy okazji tego wydarzenia przypomniałem sobie o swojej pierwszej wystawie.

Gdzie się odbyła?

W 13 Muzach w Szczecinie. Nikt na nią nie przyszedł (śmiech).

Naprawdę, nikogo nie było?!

Była moja żona, rodzice i moich dwóch kolegów z podwórka.

To wszyscy. Ale mam zdjęcia z tej wystawy. Bo w sali obok, bankietowej, odbywała się jakaś impreza. No to z rodzicami „podłączyliśmy” się do niej, żeby jakoś uczcić ten mój wystawowy debiut (śmiech). Człowiek przypomina sobie różne wydarzenia, pewne historie, które w zasadzie są pozytywne. Bo tych złych sytuacji chyba raczej nikt nie chce pamiętać. I one nie tkwią długo w pamięci.

Wypiera się je?

Wypiera. Mamy przykłady, choćby kombatantów wojennych np. szczególnie ze strony niemieckiej (śmiech). Doskonale wyparli a potem zrzucili winę (śmiech).

W którym roku miała miejsce ta pierwsza wystawa?

Skończyłem studia w 1982 roku a ona odbyła się albo w 1985 albo 1986 roku. Nie pamiętam. Ale wracajmy do zdjęć. Znalazłem kilka z akademika w Poznaniu. Strasznie prześwietlone, źle zrobione, choć wykonywał je dobry fotograf.

Ale takie zdjęcie ma też jakąś pewną magię, tajemnicę, szerokie pole do interpretacji.

Jest w nim magia niesamowita. Bo to jest po prostu gotowy obraz. Nieudane zdjęcia są potrzebne malarzowi, po to, żeby zrobił dobry obraz. Zdjęcia bardzo udane są skończonym dziełem.

I wtedy z tym już nic nie zrobisz. Można tylko wtedy źle przenieść zdjęcie na obraz. Dlatego takie nieudane zdjęcia albo przypadkowe chętnie wykorzystuję. Nie tylko zresztą ja. Z takich fotografii korzystał np. Francis Bacon, w tzw. cyklu papieskim. Pewne wydarzenia powracają także kiedy spotykam kolegów. Ale jak już wspomniałem o to coraz trudniej.

Czy był taki moment, kiedy zrozumiał Pan w które stronę pójść w swojej twórczości?

Pamiętam jak któregoś razu byłem w pracowni Eugeniusza Markowskiego w Poznaniu. To był wybitny awangardowy malarz, przed wojna był dyplomatą, mieszkał m.in. w Rzymie. To jeden z niewielu artystów, który miał takie poczucie współczesności, aktualności. A takie wybitne postacie zbyt wielu korekt nie robią. Praktycznie w ogóle. Przyglądają się, robią jakieś podsumowania i zauważają takie sprawy, zagadnienia, których człowiek nie zauważa a nad którymi potem głęboko się zastanawia i wyciąga pewne wnioski. Do studenta mówiło się wtedy na „Pan”. „Kolego”, to było jak już skończyło się studia. I on mówi do mnie: „Proszę Pana, ma Pan intuicję kolorystyczną. I trzeba iść w tym kierunku”. I to wszystkie rady jakich mi udzielił, czyli jedna.

Zastanawiałem się nad tym i uznałem, że to ważny walor. Intuicja kolorystyczna, to coś takiego, kiedy intuicyjnie i bez żadnego wysiłku zawsze dobrze zestawia się kolory. Nie ma dysonansu ani takiego fałszywego akordu. Choćby nie wiem jak kiczowata była treść obrazu. Kolor jest zawsze „ustawiony”. Jak to się mówi w nomenklaturze malarzy: „nie robi się knotów”. Można się do obrazu przyczepić w sposób formalny. Ale jeśli chodzi o kolor to trzeba go ominąć. Bo on tam jest. Jest taka anegdota jak stoi Picasso przed białym płótnem i mówi: „obraz tam jest, tylko trzeba go znaleźć”. Wtedy, po rozmowie z Eugeniuszem Markowskim, uwierzyłem w tę swoją intuicję i swoją ekspresję. Jakoś nie mogłem się skoncentrować na jakimś precyzyjnym odzwierciedleniu rzeczywistości. Raczej interesowały mnie wrażenia takie ad hoc, natychmiastowe. Bo to mi łatwo przychodziło. Dlatego się kierowałem takimi kryteriami. A teraz z kolei strasznie się morduję z tymi obrazami (śmiech). Detale, pewne opowieści… Może to wynika to z tego, że jak człowiek całe życie maluje, przez te 40 lat, to w końcu zaczyna przebywać w świecie rzeczy stworzonych i wyobrażonych przez siebie. I teraz odtwarzam jakieś sytuacje, które się działy, hen, kiedyś, dawno temu. No i maluję lata 60., 70., 80. ubiegłego wieku. Tworzę je w postaci takich pewnego rodzaju historii, historyjek, opowieści, anegdot jakichś zawartych w tym malarstwie. Czyli prowokuję widza do bardzo wielu spostrzeżeń, których nawet nie zamierzałem ująć, ale których też i nie wymyśliłem. Ale one nasuwają różnego rodzaju skojarzenia wśród oglądających.

Ludzie często mówią „nie znam się na malarstwie, trudno mi więc coś ocenić”.

To jest wadliwe powiedzenie. Jest takie proste kryterium oceny sztuki: „podoba się lub się nie podoba”. Każdy ma jakąś wrażliwość. Są pewne sprawy obiektywne, które skłaniają człowieka do zwrócenia na coś uwagi. Mam takie moje kryterium oceny obrazu: „dobry albo zły”. Kolegów nie mogę prosić o radę w tej materii, bo oni nie powiedzą, który obraz jest dobry, a który zły, bo to są koledzy artyści. Takich rzeczy się nie mówi.

Ale np. przychodzi do mnie do pracowni inkasent z gazowni. Gdzieś stoi obraz, on patrzy na niego. I coś tam na jego temat powie czasami. Albo nawet bardzo dużo powie, bo się nim zainteresuje. I to jest pewnego rodzaju kryterium. Ale przychodzi też do mnie np. profesor jakiejś wyższej uczelni. Mam wielu takich kolegów. I oni już inaczej podchodzą, komentują. Choć zwracają uwagę na ten sam obraz co inkasent. Dlatego nie uznaję takiego kryterium: „znam się na malarstwie lub nie”. To dotyczy bardziej krytyki malarskiej, oceny obrazu w sposób np. formalny, warsztatowy, dopatrywania się w nim jakichś głębszych treści. A te sprawy są proste. Tylko każdy mówi o nich trochę inaczej.

Sugeruje się Pan opiniami, uwzględnia je w swojej twórczości?

Czasami tak. Ale rzadko. Niektóre spostrzeżenia są takie, których ja nie wymyślę. Lubię też czasami, po wielu godzinach spędzonych przed sztalugami, oderwać się od tego, wstać i wyjść z pracowni. Bo widzę, że przestaję mieć coś do powiedzenia. Wychodzę na pół godziny, wracam i już znowu mogę coś tam pokombinować z tą materią malarską. Lubię chodzić. Patrzę na ludzi, na ich twarze, sylwetki, słucham urwanych dialogów, słów, które używają. Niektóre są bardzo ciekawe, niektóre bardzo banalne. Przeważnie wysłuchuję przekleństw. Coraz częściej. Chodzi mi o ogólny zasób słów w społeczeństwie. Jakby w jednym nieciekawym słowie próbowano zawrzeć cały świat.

To tzw. „przerywniki w rozmowie”.

I ciągle takie same (śmiech).

Chciałbym wrócić jeszcze do jubileuszu. Który okres w ciągu tych 40 lat był dla Pana najlepszy?

Ten pierwszy, zaraz po studiach. Kiedy taki młody absolwent nie myślał o tym, żeby np. zostać na uczelni, albo zdobyć jakąś posadę tylko od razu rwał się w świat. Bo myślał, że zaraz, natychmiast, go zawojuje, pokona wszystkich po drodze, że błyskawicznie osiągnie jakieś Himalaje malarstwa. Weryfikacja tych zamierzeń następuje w miarę szybko lub bardzo szybko.

I czasami boleśnie

Owszem, ale czasami te upadki jednak trochę wzmacniają charakter, hartują. Człowiek się bardziej upiera. Zaraz po studiach to był okres, kiedy malowałem takie postacie z ulicy, z dworców, przystanków, taką polską rzeczywistość. Czasami zdarzały się też takie „kwiaty na betonie”, postacie ciekawe albo tylko całkowita szarość życia. Ale to wszystko bardzo mnie interesowało, chciałem w tym wszystkim znaleźć jakiś kolor w tej nijakości. Jak studiowałem, to byłem w takim pewnego rodzaju raju, w zasadzie poza świadomością codzienności. Konkurowaliśmy kto lepiej rysuje albo maluje, prowadziliśmy niekończące się dyskusje o sztuce, które kierunki, style, zjawiska były najważniejsze. Nie liczyło się zapewnienie sobie jakiejś pracy w przyszłości. Coś takiego oczywiście istniało, ale nie na uczelniach artystycznych (śmiech). U nas nikt nie zwracał na to uwagi. Wtedy malowałem bardzo dużo obrazów, na których byli ludzie. Osadzeni w abstrakcyjnej przestrzeni, czyli strasznie kolorowej. I wtedy spotkała mnie pierwsza porażka – tych obrazów nie można było sprzedać, kompletnie. A że nigdzie nie pracowałem, tylko malowałem, było czasami trudno. Czasami wykonywałem jakieś zlecenia, takie, jakie robili wszyscy artyści np. jakieś liternictwo, które mi wybitnie kiepsko szło (śmiech).

Podziwiam, potrafi Pan się przyznać do pewnych słabości.

Nie umiałem robić tego liternictwa, musiałem się więc go nauczyć. Ale za to umiałem malować. Malowałem więc różne rzeczy na zlecenia. Ale tego było strasznie mało. Musiałem troszeczkę zmienić to swoje malarstwo na bardziej przyswajalne. Chociaż wtedy rynek sztuki był bardzo ciekawy. Obrazy były stosunkowo tanie dla np. Skandynawów, którzy przyjeżdżali do Polski. Obrazy w galeriach były szybko sprzedawane. Choć te moje z tymi postaciami niekoniecznie (śmiech). Pamiętam jeden z moich takich ciekawszych obrazów, których nie powinienem nigdy sprzedać, a sprzedałem natychmiastowo. To był obraz faceta, który trzymał w ręku prosiaczka. Facet miał pospolitą twarz, ale świnia była radosna i wesoła (śmiech). Nagle, któregoś dnia, otrzymuję telefon, bo mieliśmy telefon w domu u rodziców. Dzwoni pani z galerii, czyli „galerniczka”: „niech Pan przyjdzie, szybko, mam dla Pana pieniądze”. Pytam: „za co?”.

A ona odpowiada, że za obraz. No dobra, idę. I ona opowiada, że przyszła jakaś kobieta zobaczyła ten obraz z prosiaczkiem i natychmiast go kupiła. „Galerniczka” zapytała ją, dlaczego akurat ten obraz wybrała a nie inny. A na ścianach galerii wisiało sporo pięknych dzieł, pejzaży, ciekawych kompozycji. A ta kobieta mówi: „bo mój mąż jest hodowcą świń” (śmiech).

Aż się boję pomyśleć, gdzie go zawiesili.

(śmiech) Takich historii miałem parę. Potem zmieniłem troszeczkę sposób malowania i sposób patrzenia na świat. Zacząłem robić rzeczy abstrakcyjne. Pamiętając zawsze słowa Eugeniusza Markowskiego: „ma Pan intuicję kolorystyczną”. Zapytałem o to ojca (Tadeusza Eysymonta – znanego i uznanego szczecińskiego artystę malarza – przyp. red.). Potwierdził, że rzeczywiście coś takiego jest u mnie. Łatwo mi idzie malowanie, dobieranie i zestawianie kolorów np. różowy potrafiłem dołożyć do czegoś innego, niespodziewanego. I to pasowało, nie było dysonansu. Robiłem więc to w bardzo dużych ilościach na różnych podkładach, na tekturach, płótnach. Ta abstrakcja, po malarstwie figuratywnym, stała się drugim kierunkiem, który uprawiałem. Odcisnąłem swój palec, swoje linie papilarne na tych abstrakcjach. Te obrazy były rozpoznawalne. Oczywiście po kryjomu robiłem nadal figuracje. Potem zacząłem czytać książki z pogranicza fantasy i fantastyki. W niewielkich ilościach, bo pisarzu uprawiających ten gatunek nie ma zbyt wielu. Ale znalazłem takiego włoskiego pisarza Italo Calvino. I zacząłem tworzyć pod wpływem jego prozy. Takie miasta nierzeczywiste albo miasta nieistniejące. Zacząłem wymyślać ilustracje do książek, które przeczytałem. Wpadłem też w sidła Philipa K. Dicka. Przez 15 lat go „obrabiałem” na różne sposoby. Widziałem zupełnie co innego niż ci, którzy ilustrowali jego powieści np. Wojciech Siudmak. Zresztą mam wszystkie książki Philipa K. Dicka, które ukazały się w Polsce. I te miasta nierzeczywiste, które malowałem pod wpływem jego prozy były trzecim wątkiem mojej twórczości. Jednocześnie wracałem do tych dwóch poprzednich. Zacząłem także rysować, takie kompozycje samoistne. I to był kolejny kierunek.

Nie ma więc jednego konkretnego nurtu twórczości, którym się Pan zajmuje?

To takie roztrojenie a nawet rozczworowanie jaźni. Chciałbym wszystko ogarnąć, nie potrafię się zatrzymać przy jednym wątku. Na ścianie mojej pracowni wisi także pewna mozaika, którą sam wykonałem. Na studiach miałem tez ceramikę. Potrafię więc i to robić.

Następnym wątkiem były opowieści ze Szczecina.

Tak, zacząłem opisywać Szczecin. Cały czas chodzę po tym mieście, obserwuję zmiany jakie w nim następują. Stałem się takim dokumentalistą tego miasta na własny użytek. Dostrzegłem te specyficzne podwórka, kiedyś nazywały się „studniami”. Zresztą w jednym z nich mam przecież pracownię. W Śródmieściu podobnych podwórek jest cała masa. Zacząłem uwieczniać wnętrze miasta a nie zewnętrzne ulice i pierzeje. A wnętrze to są te odrapane tynki, liszaje, brud, taka pewnego rodzaju struktura czasu. Zaczęło mnie to bardzo wciągać. I to jest ten ostatni wątek, którym się zajmuję. Dostrzegam upływ czasu na tych budynkach. Choć także różnego rodzaju zniszczenia poczynione przez ludzi. Zaczynam także komentować aktualną sytuacje polityczną np. tę straszliwą wojnę w Ukrainie. I to też zawieram w tych obrazach. Są one coraz bardziej katastroficzne. Choć zauważyłem, że robiłem to także już wcześniej, ale pod postacią rzeźb. Wystawiłem je w DK Delta w Dąbiu. Idealnie pasują do aktualnej sytuacji a zostały stworzone 19 lat temu.

Ile podwórek Pan już uwiecznił?

Nie pamiętam. Ale można je policzyć, bo wszystkie skatalogowała Monika Krupowicz, kuratorka wystawy pt. „Wyobraź sobie” podsumowującej moją 40-letnią twórczość. Można ją oglądać do 15 września w Filharmonii Szczecińskiej. Znajdują się na niej obrazy przedstawiające podwórka, choć nie tylko. Są też te z innych etapów mojej działalności, które trafiły do różnych ludzi, miejsc i instytucji tego miasta. Czasami także wyjechały poza Szczecin.

A jest jeszcze jakieś podwórko, którego Pan nie uwiecznił?

Oczywiście. Ostatnio zająłem się także szczecińską Wenecją. To tak fascynujące budynki, że ciągle do nich wracam. Dokumentuję ich fragmenty, całość m.in. od strony wyspy na Odrze. Nie jest to oczywiście odkrycie Ameryki, ale zwróciłem uwagę, że mamy w Szczecinie bardzo dużo zabudowy z czerwonej cegły i otynkowanych szarych budynków, podwórek. Zastanawiałem się nad kolorystyką tych obiektów, czy one zawsze były takie szaro - bure. I myślę, że jednak tak. Dlatego, że miały bardzo wąską gamę kolorystyczną. Zupełnie inaczej było od strony frontu, od ulic, tam pojawiały się inne kolory np. sienna, ochra.

Na niektórych budynkach widać ślady przedwojennej kolorystyki. Myślę, że była ona dostosowana do wieloletnich obserwacji pogody, która występuje w tym regionie. Podobne elewacje istnieją np. w Kopenhadze. Dużo podobnych a nawet takich samych rozwiązań kolorystycznych oraz architektonicznych występuje w Pankow – pierwszej dzielnicy Berlina, jak się do niego wjeżdża. Podobnie ma się również z budulcem. Ten kamień, który był u podstawy pomnika Sediny koło Czerwonego Ratusza stosowano we wszystkich możliwych miejscach w Szczecinie np. przy budowie chodników, schodów do piwnic. Do mojej także. Jak je likwidowano, to kilka kawałków schowałem, bo chciano je wyrzucić. Nie wiem, dlaczego nie zostawiamy śladów czegoś co było szlachetne i bardzo dobrze zrobione. Podobnie jak płyty chodnikowe z tego materiału. Ich rozrzedzenie jest tak fatalnym pomysłem… Chodniki z tych płyt powinny zostać zachowane, powinny być takie jakie były, tylko czasami lepiej położone. A nie rozrzedzać je kostką, która się wykrusza.

Czyli jak patrzy Pan teraz na kolorystykę odnawianych kamienic, to…

To maluję podwórka (śmiech).

Ale na podwórka te koszmarki kolorystyczne też się wdzierają.

Choćby na to w którym mam pracownię. Jest także sporo budynków, które mogłyby pierwotną kolorystykę zachować. Ona powinna być dopasowana do ogólnej aury miasta, do jego charakteru itp.

Nigdy Pana nie kusiło, żeby wyjechać ze Szczecina, tworzyć gdzieś indziej, w jakimś innym mieście np. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu?

Miałem pewne możliwości w Skandynawii, mogłem zostać w Poznaniu. Ale tutaj w Szczecinie urodziłem się, wychowałem, tu była pracownia mojego ojca, teraz moja. Jak mi się nie powodziło w Szczecinie, to miałem takie ciągotki, żeby wziąć kijek żebraczy z węzełkiem i pójść gdzieś dalej. Ale w pewnym wieku człowiek ciężko się adaptuje do innego miasta, środowiska.

A zauważyłem taką sytuację, że niektóre miasta i niektóre środowiska artystyczne, mówiąc o takim szerokim podejściu, są dosyć hermetyczne np. na Śląsku, nie mówiąc o Krakowie. Kraków wręcz nie lubi obcych. Oprócz górali oczywiście(śmiech) Ale górale patrzą w stronę gór i też się nie absorbują w Krakowie. A Kraków to miasto bardzo piękne, ale nierzeczywiste.

Takim dość hermetycznym miastem jest też Poznań. Mimo, że ma bardzo dobrą uczelnię artystyczną, na dobrym poziomie. Do lat 80. ubiegłego wieku charakteryzowała się tym, że znaleźli się w niej profesorowie, wykładowcy z całej Polski np. graficy – Jackowski, Mianowski, Lutomski, malarz Tadeusz Brzozowski – oni byli z Krakowa. Markowskiego mieli z Warszawy, podobnie rzeźbiarzy. Wraz z nimi pojawiał się powiew innego powietrza, opowiadali o tym co się dzieje na świecie. Bo Poznań jako miasto był i jest do tej pory strasznie mieszczański. Ale potem Kraków „zabrał” Tadeusza Brzozowskiego pod koniec jego kariery Podobnie było z Mianowskim i Lutomskim. Wyjechał także Tadeusz Jackowski. Przyszli nowi np. Mirosław Bałka – rzeźbiarz, Leon Tarasewicz - malarz. Ale oni wprost powiedzieli, że ta poznańska atmosfera im niezbyt odpowiada, nie mogą się tam znaleźć. Tarasewicz powiedział nawet, że w Poznaniu w ogóle nie ma malarstwa. Oczywiście nie ma racji. Malarstwo jest, nawet na wysokim poziomie. Ale Tarasewicz znany jest z tego, że używa słów bardzo konkretnych, dosadnych i jakby pomija wszystko inne. W przeciwieństwie do mnie nie widzi szarości (śmiech). A ja widzę coraz więcej jej odmian.

Zwiedził Pan trochę tych szczecińskich podwórek, więc szarość nie ma przed Panem tajemnic

Czasami zdarzało się tak, że jak malowałem obraz musiałem wyjść z pracowni, żeby obejrzeć jakieś podwórko pobliskiej okolicy, żeby zobaczyć ten jego kolor. Bo coś mi nie pasowało w tym obrazie, który malowałem. Był taki za fajny, za ładny. Trzeba było go zbrudzić (śmiech).

W jednym z wywiadów stwierdził Pan, że na początku wcale nie chciał być artystą malarzem. Malarstwo nawet Pana odpychało. A dopiero potem Pan się do niego przekonał.

Co zadecydowało o tym, że jednak zmienił Pan zdanie?

Ciężko mi powiedzieć. Nikt w domu nie chciał żebym był malarzem. Za dużo było artystów w tej rodzinie. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy byłem dzieckiem a potem młodzieńcem, życie w rodzinie artystycznej było zwyczajnie bardzo biedne.

To nie była jakaś tam wielka kariera. To było klepanie biedy.

A ja nie chciałem klepać biedy. Kto by zresztą chciał (śmiech) Ale nie potrafiłem zająć się czymś innym. W liceum byłem bardzo dobry z przedmiotów humanistycznych. Ale nie byłem za bardzo sumienny w nauce. Np. na języku polskim robiłem sporo różnych błędów. Dlatego wymyśliłem sobie zdania wielo, wielokrotnie złożone. Bo wtedy nie wiadomo, gdzie jest przecinek, gdzie myślnik. W dodatku wyglądało to bardzo oryginalnie. A to była moja ucieczka przed „dwóją”. Świat, który odnajdywałem w książkach, a miałem wiele pozycji poświęconych sztuce i artystom, wydawał mi się bardzo fascynujący. Szczególnie motyw, kiedy artysta po śmierci staje się strasznie sławny. Potem zrozumiałem, że jednak lepiej być już za życia trochę fajny (śmiech).

Wybrał Pan jednak malarstwo.

Myślę, że zbyt mocno przesiąknąłem atmosferą sztuki. W pracowni mojego ojca odbywały się różne spotkania, dyskusje. Pewnym forum wymiany myśli był festiwal sztuki wymyślony przez szczecińskich artystów. Były plenery twórcze. Zbierali się różni artyści i to były wyjątkowe spotkania.

To był pewnego rodzaju salon artystyczny Szczecina?

Raczej nie. Ojciec był przeważnie przy organizacji tych festiwali, znał wszystkich. Bywał u niego m.in. Gierowski, Tarasin, Ziemski, wszyscy ważni w ówczesnej polskiej sztuce nie mówiąc o przedstawicielach Grupy Sopockiej. Pamiętam, przychodzę kiedyś do pracowni. Patrzę a tam siedzi dwóch facetów, mój ojciec z jakimś innym gościem. Oczywiście piją wódkę i gadają. Nie było światła, tylko jakaś świeca chyba. Podchodzę bliżej a tu okazuje się, że tym drugim jest Władysław Hasior! W tej pracowni spotykali się jeszcze parę razy. Teraz Hasior jest nawet naśladowany przez młodych twórców, a kiedyś go strasznie niszczyli. Przypisywali mu wszystkie grzechy. A na końcu uznali go za komunistę pierwszej wody. Górale chcieli nawet zniszczyć jego rzeźby w okolicach Zakopanego. Tak Hasiora koledzy wrobili. W pewnym momencie wymagał terapii. Nie mógł otrzymać pomocy na południu Polski, więc przyjeżdżał do Szczecina.

I pojawiał się u ojca. Widziałem jego twórczość, dzieła innych, malarstwo abstrakcyjne, widziałem tę pasję u tych ludzi, którzy je tworzyli. Widziałem różne zachowania w tych ponurych czasach, brak możliwości nieuczestniczenia w tej okropnej komunie, ten przymus, dominacja tego ustroju była tak przemożna. Ale artyści jednak potrafili się wyzwalać. Mieli swoje schronienia, pustelnie, „meliny” takie jak ta pracownia. Te próby ucieczki od ponurej rzeczywistości były fascynujące. A poza tym czasami jak koledzy ojca przychodzili np. na imieniny mojej mamy złośliwie, po kryjomu podsuwali mi kredki świecowe. A ja sobie nimi po ścianach malowałem. Babcia dostawała szału. No to można powiedzieć, że to wszystko przez nich (śmiech).

 

Prestiż  
Sierpień 2022