Futurystyczny i przyjazny planecie – Mercedes EQE

Mercedes AMG EQE, to elegancka sportowa limuzyna z napędem elektrycznym, bazująca na platformie podłogowej EVA2 zarezerwowanej wyłącznie dla aut luksusowych. Do tego jak na „elektryka” z mocnym kopem, gdyż ten cudowny pojazd do setki potrafi przyśpieszyć nawet w 3,5 sekundy. W nasze ręce trafił jeden z dwóch typów tego modelu, a mianowicie Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC.

Autor

Aneta Dolega

Nowego AMG EQE przetestowała Sylwia Trojanowska – pisarka, autorka bestsellerowych powieści obyczajowych i historycznych, trenerka biznesu, a także działaczka na rzecz kobiet oraz ochrony zwierząt. – Nie jestem profesjonalistką, jeśli chodzi o wydawanie opinii na temat samochodów. Nie znam się na osiągach, technologii produkcji, możliwościach silnika.

Dla mnie liczą się emocje, które samochód wywołuje – mówi o swoich wrażeniach z jazdy pisarka. – Sylwetka Mercedesa jest atrakcyjna, ale przyznam, że równie atrakcyjnych karoserii jest wiele. Wnętrze za to jest unikalne i robi niesamowite wrażenie.

Do tego komfort jazdy, wyciszenie kabiny i przyjemność z jazdy. To jest coś, co wywołuje same pozytywne emocje.

I faktycznie, uwagę przykuwa cyfrowy kokpit z futurystycznym ekranem MBUX Hyperscreen. MBUX to same korzyści dla kierowcy. Jest inteligentnym współtowarzyszem podróży: system można obsługiwać głosowo, a także dotykając opuszkami palców ekranu i panelu dotykowego a na życzenie rozpoznawalne są nawet naturalne gesty. Ponadto zapamiętuje nasze ulubione piosenki oraz drogę do pracy, co przy wiecznie zakorkowanych drogach jest zbawieniem, gdyż zawsze wybiera najwygodniejszą alternatywę podróży. Ma wiele innych właściwości i całkowicie wypełnia wnętrze samochodu. Żeby jazda była jeszcze bardziej wygodna i bezpieczniejsza, dzięki wyświetlaczowi head-up, przednia szyba zamienia się w cyfrowy kokpit, dzięki czemu uwaga kierowcy jest skupiona na drodze, przy równoczesnym dostępie do informacji.

Technologiczna część Mercedesa ma także odpowiedni design. Ambientowe oświetlenie wnętrza auta i estetyczna dbałość o każdy szczegół podkreślają wyjątkowość tego modelu. – Wnętrze jest absolutnie bajeczne i myślę, że każdy człowiek, dla którego liczy się nowoczesny design, dbałość o szczegóły i luksus będzie usatysfakcjonowany – zachwyca się Sylwia Trojanowska. – Nie znalazłam słabego punktu, naprawdę, choć z uwagi na pisarską profesję, siłą rzeczy szukam niedoskonałości, czegoś do poprawy. A tu wszystko jest przemyślane, na miejscu. Tam, gdzie powinno być obłe, jest obłe. Gdzie powinno być kanciaste, takie właśnie jest. Zachwyca podświetlenie kokpitu, cisza (w moim przypadku jest to istotne, bo jako pasażer podczas podróży często piszę kolejne teksty, a w ciszy wychodzi mi to najlepiej), dbałość o komfort jazdy oraz dostępność przycisków funkcyjnych.

Mercedes AMG EQE wyróżnia się także wśród aut elektrycznych swoimi zasięgami i szybkością ładowania akumulatora, które trwa niewiele ponad 30 minut. Wyposażony jest w inteligentne systemy, które aktywnie pomagają w energooszczędnej i kontrolowanej jeździe w celu optymalizacji zasięgu. I tak na przykład Dynamic Select oferuje wybór najlepszego spośród czterech programów jazdy: Eco, Comfort, Sport oraz Individual. Comfort wspiera komfort jazdy, zapewniając najlepszą równowagę między wydajnością a osiągami we wszystkich sytuacjach na drodze. Sport jeszcze bardziej podkreśla moc napędu elektrycznego. Niezależnie od programu jazdy można użyć manetek zmiany biegów przy kierownicy, aby kontrolować odzyskiwanie energii z hamowania w czterech trybach. – Dla mnie niezwykła jest idea samochodów elektrycznych – podkreśla charakter auta Sylwia Trojanowska. – Musimy myśleć o naszej planecie, przyszłości świata i w tym kontekście samochód elektryczny idzie z duchem czasu i absolutnie wyróżnia się na tle pozostałych pojazdów. W moich oczach będzie konkurencyjny z pojazdami napędzanymi tradycyjnym paliwem, kiedy będę mogła nim podróżować w dłuższe trasy, bez konieczności planowania postoju na ładowanie.v

 

Moc silnika: do 350 kW (476 KM)

Prędkość maksymalna: 210 km/h

Przyśpieszenie: 4,2s-100km/h

Zasięg: 463 - 534 km

Prestiż  
Sierpień 2022