Taniec dla każdego

Szkoły tańca zazwyczaj kojarzą się z wyłożonymi lustrami, salami gimnastycznymi, gdzie tancerze w pocie czoła ćwiczą figury i układy przez wiele godzin. Są to miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwykłego przechodnia, kogoś, kto tańcem nie interesuje się na co dzień. Tymczasem rzeczywistość jest zdecydowanie ciekawsza i barwniejsza.

Autor

Aneta Dolega

W centrum miasta, ale na uboczu, w industrialnej scenerii Szczecina, działa od trzech lat All About Dance Studio – szkoła tańca, która już na wejściu klasycznej szkoły nie przypomina. Prowadzi ja wywodzący się z tańca towarzyskiego duet trenerski: Katarzyna Florczuk, wielokrotna Mistrzyni Polski, m.in. w tańcach standardowych oraz Arkadiusz Guzierowicz, również finalista Mistrzostw Polski w tańcach standardowych. – Od samego początku było takie założenie, żeby stworzyć miejsce nie tylko pod klasyczną działalność, ale także dla osób, które również chcą usiąść, napić się kawy i spędzić czas w przyjemny sposób – tłumaczy Katarzyna Florczuk. – Nie raz słyszeliśmy od odwiedzających nas ludzi, że wchodząc do środka, myśleli, że wchodzą do baru czy pubu, ale nie do szkoły.

I faktycznie, na wejściu wita nas wystrojona kolorowymi leżakami strefa chilloutu, której druga część znajduje się wewnątrz budynku. Jest bar, sporo zieleni, wygodne fotele i pełna kolorowych świateł sala taneczna. Nie tylko miejsce jest wyjątkowe, ale także sposób, w jaki odbywają się tutaj zajęcia. – Specyficznie pracujemy z ludźmi. Organizujemy dużo warsztatów, wyjazdów, turniejów, eventów. W samym klubie odbywają się śniadania, brunche, imprezy z Dj’em – wymienia Arkadiusz Guzierowicz. – Trenują u nas zarówno najmłodsi (już od 4 roku życia) jak i dorośli. Jest sekcja kobiet, sekcja par oraz sekcja sportowa, która ćwiczy w salach poza klubem.

All About Dance Studio działa wielowarstwowo i niekonwencjonalnie. Takim przykładem są zajęcia dla kobiet. – Panie, które przychodzą do nas na zajęcia, są bardzo różne i z różnych też powodów tutaj trafiają – mówi Katarzyna Florczuk. – Część traktuje to jako odskocznię od codziennych obowiązków, jako czas wyłącznie dla siebie. Dla innych jest to nowy rozdział w życiu, wypełnienie jakiejś luki, chęć nauczenia się czegoś nowego. Zajęcia odbywają się na trzech płaszczyznach: cielesnej, duchowej i tej związanej z umysłem.

Nie ma też granicy wieku, według której panie mogą trenować. – Zawsze powtarzam: nie ważne, ile masz lat: 20, 40 czy 60. To nie ma znaczenia. Najważniejszy jest wiek duszy. Jeżeli jest energia do działania, chęć odkrycia w sobie czegoś nowego, gdyż zajmuję się także tańcem flow, tańcem intuicyjnym, to można to w sobie wyzwolić i się temu poddać – podkreśla pani Katarzyna. – Prowadzimy zajęcia z choreo, gdzie choreografia ma za zadanie nas włożyć w jakiś konkretny świat. Na przykład zawsze marzyłyśmy, żeby zatańczyć w teledysku Beyonce. W rzeczywistości może to raczej nam nie wyjść, ale tutaj możemy to zrealizować. W szkole nie brakuje także zajęć z tańców latynoskich oraz mojego autorskiego programu o nazwie Boskie Ciałko, będącego połączeniem ćwiczeń baletowych i fitnessowych.

Nauka tańca składa się wyłącznie z samych zalet. Nie tylko tych związanych z naszym ciałem i umysłem – Jest również elementem mocno integracyjnym – dodaje Arkadiusz Guzierowicz. – Widać to szczególnie w przypadku par. Te, które u nas trenują, traktują klub jako miejsce spotkań, przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Mogą tutaj oderwać się od codziennych problemów, znaleźć coś wspólnego dla siebie, ale też poznać innych, podobnych ludzi. Staramy się by każda osoba, nawet ta, która trafi do nas przypadkiem, czuła się swobodnie i komfortowo. Tutaj nikt nikogo nie ocenia, nie budujemy żadnych ograniczeń.

Taniec ma również charakter rozwojowy i edukacyjny, co widoczne jest przede wszystkim w przypadku dzieci. – Uważam, że jest to coś, co każde dziecko powinno przejść – stwierdza pan Arkadiusz. – Niezależnie od tego, czy taniec ma być to docelowo karierą sportową, czy też nie, jego obecność w życiu tak młodego człowieka przynosi wyłącznie profity. Jest zastrzykiem pozytywnej energii. Pozwala dziecku na zaznajomienie się ze swoim ciałem, pomaga w jego koordynacji. Uczy dyscypliny, kultury zachowania, jest ważny w procesie socjalizacji. Nawet jeśli przez następne 20 lat nie będziemy tańczyć, to zawsze możemy wrócić na parkiet, gdyż nasze ciało zapamięta to czego nauczyliśmy w dzieciństwie. Taniec nie ma żadnych ograniczeń, a wszystko, co chcecie się o nim dowiedzieć, znajdziecie w naszym klubie.

 

Prestiż  
Sierpień 2022