Włoskie koktajle dla dorosłych

Zastanawiając się nad tym, z jakich alkoholi najbardziej znani są Włosi, zawsze jako pierwsze przychodzi nam do głowy wino. Są jednym z największych producentów tego trunku na świecie. Spożywanie go, w Italii ma bardzo długie korzenie, a jego jakość jest doskonała. Wśród białych i czerwonych win znajdziemy też szalenie popularne, także poza włoską granicą, prosecco. To musujące wino zachwyca swoją strukturą, smakiem i jest zdecydowanie bardziej dostępne niż francuski szampan. Mniej popularne, ale również znakomite jest limoncello – likier na bazie cytryny oraz grappa – destylat uzyskiwany z winogron.

Autor

Aneta Dolega

Te alkoholowe przysmaki zadomowiły się w Rosso Fuoco, włoskiej restauracji, znanej z wybornej toskańskiej kuchni. Oczywiście na stołach króluje wino, a szczególnie chianti, ale bogato wyposażony bar również kusi kolorami i smakami. Wśród wielu drinków i koktajli znalazł się tam prawdziwy rarytas – firmowy koktajl o nazwie Rosso Fuoco. Nie tylko znakomicie smakuje, ale również wygląda. – Sztuka barmańska zahacza o kuchnię molekularną. Dotyczy to składników, które są dodawane do koktajli i drinków. Dlatego też w Rosso Fuoco, poza prosecco, znajdziemy kilka z nich – mówi barman Damian Szymański. – Te składniki to molekularny kawior o smaku jagód i lecytyna sojowa. Lecytyna połączona z napojem typu sok, czy z mieszanką, którą mamy w naszym koktajlu, tworzy piankę o owocowym posmaku. Brokat spożywczy odpowiada za barwę koktajlu, natomiast jagody dodają mu nieco słodyczy. Założenie było takie, że koktajl ma być czerwono-czarny jak barwy restauracji. Stąd też takie składniki.

Restauracyjna karta koktajli zdominowana została przez proste i klasyczne drinki. Część z nich została oparta na prosecco, które zdecydowanie kojarzy się z Włochami, ale to nie wszystko. – Znajdzie się tutaj także kilka perełek, w Polsce raczej rzadko spotykanych – mówi Damian Szymański. – Na pewno zagości u nas słynne limoncello pod postacią Limoncello Spritz. Ogólnie menu ma być proste i smaczne tak jak sama włoska kuchnia.

Wspomniane prosecco urosło do rangi fenomenu alkoholowego. Jego popularność da się wytłumaczyć w prosty sposób. – Opiera się ona na bąbelkach, których w prosecco nie brakuje – tłumaczy z uśmiechem szef baru. – Lubimy bąbelki, ich wygląd, działanie. Jest to miłe doświadczenie. Ponadto smak. Jest to lekki napój, delikatny, który łatwo łączy się z innymi alkoholami. Włosi nie piją, żeby się upić, tylko delektują się alkoholem.

W temacie koktajli celują głównie w aperitify, czyli alkohole spożywane przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu. Oparty właśnie na prosecco Aperol Spritz jest takim aperitifem. Podobnie Negroni, w którym znajduje się gin, czerwony wermut i Campari.

Obok klasycznych koktajli w Rosso Fuoco nie brakuje także tzw. virgin drinks, fachowo nazywanych mocktailami. Są to bezalkoholowe napoje inspirowane recepturami, nazwami oraz wyglądem ich alkoholowych odpowiedników. Wyglądają jak desery, tylko że dla dorosłych. – Barmaństwo to nie tylko łączenie poszczególnych składników, ma też w sobie wiele artyzmu – stwierdza Damian Szymański. – Jednego dnia, człowiek nie jest w stanie nic nowego stworzyć, a następnego doznaje oświecenia i przelewa do szklanek i kieliszków świeże pomysły. Przygotowywanie drinków, koktajli opiera się na zasadzie prób i błędów. Jeśli coś nam raz nie wyjdzie to, następnym razem będzie już inaczej. Nie należy się tylko poddawać. Nawet nie wiesz kiedy, zrobisz coś, co nikomu innemu się przed tobą nie udało.

 

Prestiż  
Sierpień 2022