Opanowanie i adrenalina – kiedy golf spotyka Range Rovera

Szczecinianin, który jest jednym z najlepszych zawodowych golfistów w Polsce i równie utalentowanym trenerem. Ma na koncie zwycięstwa w najważniejszych zawodach w Polsce i wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Maksymilian Sałuda został ambasadorem marki Land Rover Bońkowscy British Auto. Od teraz na treningi i zawody dojeżdża nowym 309 konnym Range Roverem Evoque PHEV PLUG-IN. Mieliśmy z naszym mistrzem okazję porozmawiać m.in. o zaletach tego modelu Range Rovera, a także o związkach motoryzacji z golfem.

Autor

Aneta Dolega

Czy według Pana sport i motoryzacja idą w parze?

Niezmienną częścią sportu jest motoryzacja i niezmienną częścią motoryzacji jest sport. Adrenalina, opanowanie, pewność siebie, wyobraźnia w przestrzeni to wszystko to, co od razu przychodzi mi do głowy jako wspólny mianownik tych dziedzin życia.

Dlaczego zdecydował się Pan zostać ambasadorem marki?

Od 2016 współpracuję z partnerem motoryzacyjnym na zasadach reprezentowania firmy na polach golfowych. Wcześniej była to Toyota Bońkowscy. Teraz z racji, że firma Land Rover z mocnym uderzeniem wchodzi na krajowy rynek golfowy, dostałem propozycję wewnętrznego transferu w rodzinie salonów Bońkowscy z Toyoty do Range Rovera. Land Rover to jeszcze więcej wspólnych cech. W końcu prestiżowa marka brytyjska, skąd wywodzi się gra w golfa.

Co należy do obowiązków ambasadora?

Najważniejsze to być sobą i godnie reprezentować partnera

we wszystkich możliwych sytuacjach życiowych. Tak jak z każdym sponsorem staram się poznać i zaprzyjaźnić z ludźmi, których reprezentuję i którzy mnie wspierają. Land Rovera nie trzeba specjalnie reklamować — on broni się sam!

Jeździ Pan bardzo przyjemnym modelem SUV-a o nazwie Evoque. Co się Panu w tym aucie najbardziej podoba? Jako zwykłemu kierowcy, a także golfiście, który musi nim dojechać na pole golfowe?

Po pierwsze to czuć oryginalność tego samochodu. Wieloma markami miałem przyjemność jeździć, ale Range Rover to inny Świat. Widać, że producent jest absolutnym pionierem w tworzeniu aut terenowych — radzi sobie znakomicie zarówno w terenie jak i w miejskim klimacie.

W moim hybrydowym 309 konnym Evoque zasięg na silniku elektrycznym jest wystarczający na dzienną jazdę po mieście. Nawet na dojazd do pracy za miastem (jak w moim przypadku Szczecin — Binowo) co sprowadza koszty podróży do śmiesznych kwot. Porównując, koszty prądu do benzyny wychodzi 2-2,5 l. / 100 km. To w połączeniu z bezemisyjną jazdą w dzisiejszych czasach nabiera jeszcze większego znaczenia. Dodatkowym atutem, dla takich audiofilów jak ja, jest nagłośnienie. Performance muzyki w nagłośnieniu, również brytyjskiej marki Meridian, to coś wspaniałego.

Golf to wymagający sport. Kojarzy się z ogromną cierpliwością, skupieniem, precyzją, ale także sprawnym okiem i mocną ręką. Czy jest tak naprawdę? I czy te cechy pomagają w prowadzeniu auta?

Nie bez powodu zdecydowaną większość sportowców ciągnie do motoryzacji. W przypadku golfa nie jest inaczej. Czy jest to pierwsze uderzenie na pierwszym dołku turnieju, czy ostatnie uderzenie warte niekiedy milion lub miliony dolarów to opanowanie i rutyna musi towarzyszyć do końca. Oczywiście pewność siebie musi być poparta odpowiednimi kompetencjami oraz zdobytym doświadczeniem. Nie znam dobrego, a niedoświadczonego i niepewnego siebie kierowcy. Co jeszcze łączy golf z motoryzacją to umiejętność adaptacji do danej sytuacji. W golfie jest to wręcz kluczowe. Nie ma dwóch jednakowych uderzeń. Zawsze piłka położona jest inaczej i trzeba umieć się do niej dostosować zupełnie jak w sytuacjach na drodze.

Dziękuję za rozmowę.

Range Rover Evoque jest dostępny do jazd testowych w Bońkowscy British Auto.

 

Prestiż  
Sierpień 2022