Precyzja i zdrowie – nowe oblicze ginekologii operacyjnej

W Szczecinie już od ponad roku, w Art Medical Center, zespół lekarzy z powodzeniem wykonuje szereg operacji laparoskopowych, które są najmniej inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi, jeśli chodzi o ginekologię operacyjną. To bardzo dobra wiadomość dla wielu kobiet, które borykają się z problemami ginekologicznymi.

Autor

Prestiż

— W ginekologii laparoskopia znajduje szerokie zastosowanie. Jej wyjątkowość wynika z możliwości przeprowadzenia skomplikowanych operacji z użyciem jedynie kilku niewielkich, „kosmetycznych” nacięć skóry, umożliwiających lekarzom wprowadzenie kamery oraz specjalnych narzędzi chirurgicznych do jamy brzusznej — wyjaśnia dr n. med. Dorota Gródecka, specjalista ginekolog położnik. — Niewielkie narzędzia oraz kamera pozwalają na pracę w odpowiednim zbliżeniu. Bardzo precyzyjne usuwają zmiany chorobowe i przeprowadzają korektę nieprawidłowości. Dodatkowo wszystko odbywa się w komfortowych dla pacjentki warunkach.

Zabiegi laparoskopowe przebiegają ze znacznie mniejszym uszkodzeniem tkanek. Niewielkie nacięcia skóry oraz stosowany materiał szewny używany w chirurgii plastycznej nie pozostawią dużych, widocznych blizn i wyglądają estetycznie. — Precyzyjne usuwanie zmian chorobowych pozwalające na mniejszy uraz tkanek w jamie brzusznej, zapewnia szybsze gojenie i mniejsze ryzyko choroby zrostowej — podkreśla dr Gródecka. — Dodatkowo zaletą tego rodzaju leczenia jest fakt, że pooperacyjne dolegliwości bólowe są minimalne, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania dużych dawek leków przeciwbólowych. Ponadto, okres rekonwalescencji po zabiegach laparoskopowych, dzięki minimalnej ingerencji w ciało pacjentek, jest bardzo krótki. W zależności od rozległości zabiegu, powrót do aktywności fizycznej, zawodowej czy seksualnej (w zależności od typu i zakresu operacji) nie przekracza 14 dni.

Doskonałe wyniki leczenia, minimalna inwazyjność oraz niewielki odsetek komplikacji, niższy w porównaniu do zabiegów wykonywanych klasycznie, sprawiają, że lista wskazań do laparoskopii jest coraz dłuższa. Dotyczy to także zabiegów proponowanych przez specjalistów z kliniki AMC. Należą do nich: laparoskopie diagnostyczne – zespół bólowy miednicy mniejszej; diagnostyka niepłodności, podejrzenie niedrożności jajowodów oraz choroba zrostowa narządów miednicy mniejszej; endometrioza; torbiele jajnika; zmiany chorobowe jajowodów np. wodniaki jajowodów (m.in. usunięcie wodniaków jajowodów przed procedurą zapłodnienia pozaustrojowego); usunięcie przydatków (jajników i jajowodów) w ramach profilaktyki onkologicznej u pacjentek z wysokim ryzykiem zachorowania na raka sutka i jajnika; mięśniaki macicy — usunięcie mięśniaków lub nadszyjkowe usunięcie trzonu macicy; zmiany chorobowe szyjki macicy czy endometrium kwalifikujące do całkowitego usunięcia narządu rodnego.

— Bezpieczeństwo pacjentek i zadowolenie z przeprowadzonego leczenia są priorytetem całego zespołu kliniki, a także ich wizytówką — zapewnia ginekolog i dodaje. – Konsultacja przedoperacyjna, według której proponujemy optymalne leczenie, dostosowane indywidualnie do każdej z pacjentek odbywa się w Gabinetach Tuwima i jest prowadzona przeze mnie oraz przez dr n. med. Joannę Lewandowską oraz dr n. med. Karola Bielasika. Zapraszamy.

 

Prestiż  
Sierpień 2022