Piotr Krzystek:
Mam lepszy forhend niż bekhend

Tenis w rodzinie Piotra Krzystka – prezydenta Szczecina jest jak chleb codzienny – gra jego żona, córka i dwaj synowie. On sam czasami daje się wyciągnąć na kort, ale tylko w celach rekreacyjnych. Oto niedługa opowieść o tym z kim toczy pojedynki na kortach, dlaczego nie lubi lobów, a za co lubi Pekao Szczecin Open.

Autor

Dariusz Staniewski

Panie Prezydencie, dla wielu to nie będzie niespodzianka, ale parę osób może się zdziwić. Pan i Pana rodzina jesteście wielkimi sympatykami tenisa ziemnego. W dodatku uprawiacie czynnie ten sport, a nie jak wielu z nas tylko na kanapie przed telewizorem. Co Panu wychodzi lepiej – forhend czy bekhend?

Powiem szczerze, że forhend. Ale czasem udaje mi się puścić takie bardzo sprytne bekhendy, które są trudne do odebrania.

A loby?

Lobów nie lubię, bo zawsze mam obawę, że skończę w siatce. Lubię natomiast takie długie wymiany uderzeń, takie czekanie na błąd albo na okazję do zaatakowania (śmiech). Nie lubię krótkich, szybkich wymian.

Kiedy grał Pan ostatnio w tenisa?

Kilka tygodni temu, w trakcie obchodów jubileuszu 75-lecia Szczecińskiego Klubu Tenisowego. Towarzyszył im bardzo sympatyczny turniej. Zagrałem z paroma tenisistami – seniorami, bo ja też już się mogę do nich zaliczyć (śmiech). Natomiast od czasu do czasu gram z córką. Ona gra amatorsko, a mamy blisko korty, no to od czasu do czasu wyciągnie mnie na taką godzinkę poodbijania piłki. Mniej na punkty, a bardziej dla zabawy, żeby trochę się poruszać. Niestety, brakuje czasu na takie częstsze wypady. Ale za to w tym roku trochę więcej jeżdżę na rowerze niż gram w tenisa (śmiech).

Zmiana dyscypliny?

Łączę przyjemne z pożytecznym. Rower wykorzystuję jako środek transportu i staram się oglądać Szczecin z pozycji siodełka. I muszę powiedzieć, że pewne uwagi, poczynione podczas tych podróży, przekazałem odpowiednim miejskim służbom. Czyli od tej strony rowerowej też warto spojrzeć na miasto. Ale tenis nadal bardzo lubię. Mój syn był zresztą przez długie lata czynnym zawodnikiem. Przez wiele lat jeździłem z nim po turniejach dla dzieci i juniorów w całej Polsce. Myślę, że mam w tej materii pewne doświadczenie. Z tych turniejów pamiętam m.in. początki Huberta Hurkacza.

Kiedy zaczął się Pan interesować tenisem? Dziecięca fascynacja?

Próbowałem grać troszeczkę w szkole podstawowej. Ale wtedy były spore trudności z uprawianiem tego sportu. Krótko grałem na kortach położonych na Wzgórzu Hetmańskim. Tylko to nie były jeszcze czasy „balonów”, więc właściwie grało się tylko od wiosny do września, października. Uprawianie tenisa wtedy nie było takie proste. Potem amatorsko sobie odbijałem w szkole średniej. Wziąłem też trochę lekcji tenisa będąc po studiach. Potem, od czasu do czasu, grywałem np. z Cezarym Urbanem – dyrektorem LO nr XIII, czasem z Henrykiem Sawką i z paroma innymi osobami. Takie towarzyskie granie. Bo tenis jest towarzyskim sportem. I w moim seniorskim mocno wieku, dla tenisa oczywiście, najbardziej optymalny jest debel. Cztery osoby mogą sobie fajnie poodbijać.

Na koncie więcej porażek czy zwycięstw?

Różnie. Nie liczyłem tego. Wynik ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Bardziej chodzi o zabawę, poruszanie się. Szczególnie lubię grać wieczorem, przy innym oświetleniu, kiedy ten kort inaczej trochę wygląda. To prawdziwa frajda, znakomita zabawa. Ja tego nie traktuje w kategoriach jakiejś konkurencji, współzawodnictwa. Dlatego też nigdy nie brałem udziału w żadnej lidze, żadnych rozgrywkach. Dla mnie to jest czysta rekreacja.

Nie wiem, jak gra Cezary Urban, ale widziałem jak na korcie poczyna sobie Henryk Sawka.

Jego żona również gra całkiem nieźle.

Czyli wymagający zawodnicy.

Henryk Sawka to jest na pewno zawodnik, który w tej przestrzeni amatorskiego tenisa liczy się w Szczecinie. Ale muszę też powiedzieć bardzo ciepło o prezydencie Świnoujścia – Januszu Żmurkiewiczu z którym też miałem parokrotnie przyjemność grac w tenisa. I też jest zawodnikiem, który potrafi się odnaleźć na korcie, bardzo precyzyjnym i bardzo wymagającym. Wygranie z nim to jest sztuka.

A grywał Pan jeszcze z prezydentami innych miast w Polsce?

Nie grałem. Ale grywałem m.in. z artystami, aktorami i sportowcami np. znanym zapaśnikiem, mistrzem olimpijskim Andrzejem Supronem. Wziąłem udział w Świnoujściu w pewnym turnieju. Ale bez powodzenia. A z Andrzejem Supronem oprócz tenisa stoczyliśmy wtedy też mała walkę zapaśniczą.

Kto wygrał?

Z mojej strony to była „obrona Częstochowy”. Moim zadaniem było, przez minutę, nie dać się przewrócić. I wytrzymałem, nie przewróciłem się. Może tylko dlatego, że kiedyś ćwiczyłem judo i potrafię się bronić (śmiech). To był bardzo wymagający przeciwnik, za wszelką cenę chciał mnie położyć. Ale się nie udało. Poczytuję to sobie do dzisiaj za pewien zaszczyt, bo wytrzymać minutę w takim starciu z takim zawodnikiem, to jest coś.

Cała rodzina gra w tenisa?

W zasadzie tak. Moja żona gra regularnie, raz w tygodniu. Ja niestety nie, wstyd się przyznać. Moja córka dwa razy w tygodniu, syn – były zawodnik jak ma wolną chwilę. Studiuje medycynę, więc tego czasu nie ma za dużo. Ale pojawia się na kortach. W tym roku został wicemistrzem Polski uczelni medycznych w tenisie. To drużynowa konkurencja, biorą w niej udział wszystkie uczelnie medyczne. Wygrał Poznań, Szczecin był drugi. W tej reprezentacji był właśnie mój syn. Z tenisem więc cały czas utrzymuje kontakt. Sporadycznie grywa także mój starszy syn. Grał przez parę lat, potem wyjechał na studia. Teraz wrócił i czasem chwyta rakietę do ręki. Mogę powiedzieć, że każdy z nas ma coś wspólnego z tenisem. Moja córka widząc jak grają bracia w pewnym momencie porzuciła taniec na rzecz tenisa. Gra, bardzo jej się to podoba i od czasu do czasu wyciąga mnie na odbijanie piłki. Ale w jej przypadku nie poszliśmy już w kierunku zawodniczym, bo te wyjazdy turniejowe są bardzo obciążające dla rodziców. Przez 10 lat jeździłem na różne turnieje. Nie na wszystkie. Ale było ich tyle, aby mój syn mógł się utrzymać w czołówce tenisowej. Najwyżej był na 8 miejscu w rankingu ogólnopolskim. Był nawet powoływany na zgrupowania kadry narodowej.

Zaczynał chyba bardzo wcześnie?

Jako sympatyk tenisa posłałem do szkółki najpierw starszego syna, kiedy miał siedem lat. Chciałem, żeby nauczył się grać w tenisa. Któregoś razu na zajęciach pojawił się też młodszy syn, który wtedy miał pięć lat. Przyszło mniej dzieci i brakowało graczy. Wtedy trener poprosił, żeby mój młodszy syn stanął na korcie z rakietą I okazało się, że sobie całkiem dobrze radzi z tymi starszymi. Zapisaliśmy więc go także do tenisowej szkółki. W wieku siedmiu lat już jeździliśmy z nim na turnieje. I zaczął osiągać wyniki. Został m.in. mistrzem Poznania, wygrywał praktycznie wszystkie turnieje w swojej grupie wiekowej w stolicy Wielkopolski. Natomiast przychodzi taki moment w życiu, że trzeba podjąć decyzję, w które stronę pójść – wybrać tenis, czy położyć większy nacisk na edukację. My wybraliśmy edukację. Syn chciał studiować medycynę, więc musiał się skupić na nauce. Ale z tenisem nie stracił kontaktu. Posiada uprawnienia sędziego tenisowego. Sędziuje m.in. turniej Pekao Szczecin Open, organizuje turnieje np. dla lekarzy.

Lubi Pan oglądać tenis w telewizji? Oczywiście jak Pan znajdzie czas…

Oczywiście. Moja żona ma non stop włączony telewizor na kanały sportowe z tenisem. Głównie na ten kobiecy. Jest więc na bieżąco. A ja oglądam kątem oka. Nie mam za bardzo czasu, żeby usiąść i obejrzeć cały mecz. Chociaż czasami wieczorami udaje mi się taka sztuka. Tylko wtedy konkurencją dla tenisa są programy informacyjne. W ciągu dnia nie zawsze mam czas, żeby je obejrzeć lub wysłuchać.

Ale takie najgłośniejsze, topowe pojedynki np. Igi Świątek na pewno Pan widział.

Igę Światek, Huberta Hurkacza jak mogę, to oglądam. Trochę tylko smutno, że Idze idzie teraz trochę gorzej. Ale trzeba się cieszyć, że Polska zaczyna znaczyć w światowym tenisie. Po Fibaku mieliśmy dość długą przerwę, potem były siostry Radwańskie no i oczywiście nasza szczecińska gwiazda Marcin Matkowski. Miałem przyjemność być na Mastersie (turnieju dla 8 najlepszych debli na świecie – przyp. red.) w Londynie w 2013 roku, kiedy bardzo dobrze grał ze swoim deblowym partnerem. Przegrali dopiero w finale. Trzeba pamiętać, że mamy taką osobę w Szczecinie.

Pan z synami kolekcjonujecie także pamiątki związane z tenisem.

Mamy rzeczywiście parę takich gadżetów np. piłkę z podpisami ośmiu czołowych tenisistów na świecie w 2013 roku. Również plakat z ich autografami m.in. Rogera Federera. Raz byłem na Wimbledonie, mam z tego pobytu pamiątkowe zdjęcie z Agnieszką Radwańską. Wimbledon, to niezwykłe wydarzenie, coś, co warto zobaczyć. Przede mną jeszcze Paryż, czyli Roland Garros.

I US Open i Australian Open.

O to już są duże wyzwania. Może kiedyś. Na razie cieszmy się, że mamy taki fajny turniej w Szczecinie jak Pekao Szczecin Open.

Teraz, dzięki sukcesom naszych zawodników, zainteresowanie tenisem bardzo wzrosło.

Tenis w Polsce znowu zaczyna żyć. To też wielka szansa na wyłapywanie talentów. Musi też być stworzony system edukacji tenisowej, a to w Polsce jeszcze trochę kuleje. Bo to głównie spoczywa cały czas na barkach rodziców. A turniej Pekao Szczecin Open ma swoja historię, w tym roku to już będzie 29 edycja tego wydarzenia. A to rzadkość. Turniej ma swoich sympatyków, oprócz wydarzenia sportowego był i jest także wydarzeniem biznesowym. Wiele osób czekało i czeka na ten turniej, na to święto tenisa, grę dobrych zawodników, bo spora grupa z nich pochodzi z pierwszej „setki” na świecie. W tym roku chyba sześciu. To już jest coś. Do tego atmosfera na kortach, sporo na plus zmieniła hala tenisowa z profesjonalnym zapleczem. Myślę, że mamy się czym pochwalić. Trzeba to pielęgnować.

 

Prestiż  
Wrzesień 2022