Daniel Rycharski:
Szczecin jest dla mnie azylem

Daniel Rycharski, to jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia. Na co dzień zajmuje się sztuką konceptualną, która jest połączeniem sztuki i działań społecznych. Na podstawie jego historii powstał głośny film "Wszystkie nasze strachy". – Według obowiązujących w Polsce podziałów taki człowiek jak Daniel Rycharski nie powinien istnieć – mówi o bohaterze filmu jego współreżyser Łukasz Ronduda: – Jest katolikiem, gejem, artystą sztuk wizualnych, który mieszka i tworzy na wsi.

Autor

Paulina Błaszkiewicz

Słyszałam, że wcześnie chodzisz spać?

Chodzę wcześnie spać, ponieważ w Sierpcu, gdzie mieszkam nie ma zbyt wielu rozrywek ani możliwości spędzenia wieczoru. Gdy skończę pracę, pójdę na siłownię i spacer to nie mam już co robić. I idę spać.

Dobrze się żyje w miejscu, które poza siłownią niewiele ma do zaoferowania?

Idealnie. Nie mógłbym mieszkać w Warszawie, Krakowie albo Poznaniu, ponieważ zabierają moją uwagę. To, co mnie zawsze najbardziej inspirowało to zwykłe życie, normalne sytuacje.

Nigdy nie interesowało mnie duże miasto. Zawsze uciekałem na prowincję. To na wsi odnajduję prawdę. Mam wrażenie, że w dużym mieście jest strasznie dużo fałszu i nieprawdy.

A jak Ci jest w Szczecinie?

Szczecin akurat jest czymś innym. Mimo wszystko jest bardzo prowincjonalnym miastem na końcu świata i to jest dla mnie fajne. Tu mogę się zaszyć, uczyć i pracować. Wielu rzeczy tutaj nie ma, które trzeba zrobić i wymyślić od zera. A z drugiej strony mam na miejscu te wszystkie rzeczy wielkomiejskie, których też potrzebuję. Prawdę mówiąc, Szczecin jest dla mnie azylem.

Dzięki pracy?

Owszem. Od 2017 roku pracuję na stanowisku profesora uczelnianego na Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzę Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych. Uczę sztuki konceptualnej. Wcześniej byłem na Akademii Krakowskiej oraz na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i te uczelnie były dla mnie strasznie konserwatywne i miejskie. Akademia szczecińska jest zupełnie inna. Być może dlatego, że pracuje tu wielu młodych wykładowców. Czuję się wolny choć jestem na etacie, mam swoich studentów i obowiązki. Nigdy nie czułem się tak w Krakowie. W Szczecinie bardzo ważna jest praca dydaktyczna profesorów.

To ważne

To mnie zachwyciło, że mam być artystą i muszę robić wystawy. Czasami na wyższych uczelniach jest tak, że wykładowcy i profesorowie już nie praktykują i nie funkcjonują w obiegu sztuki. Gdybym miał jeszcze raz studiować to wybrałbym właśnie Szczecin. Często włączamy naszych studentów do naszych działań, poznajemy ich z kuratorami. Chcemy, by mieli kontakt z żywym światem artystycznym.

Jesteś bardzo znanym wykładowcą, zwłaszcza po filmie "Wszystkie nasze strachy". Wiesz, że ludzie postrzegają Cię przez pryzmat tego filmu?

Gdy ludzie oglądają ten film, to mają problem, bo nie wiedzą kim jestem. Nie mogą mnie zaszufladkować, że jestem malarzem, rzeźbiarzem albo działaczem społecznym. Pytają: Kim on tak naprawdę jest?

No właśnie? Kim jest Daniel Rycharski?

Myślę, że najbliżej mi do rzeźbiarza. Jestem nowoczesnym rzeźbiarzem, tak bym siebie określił. Oczywiście w mojej sztuce bardzo ważne są działania społeczne. Każdy następny projekt, który robię jest inny. Myślę, że te projekty są ciekawe, bo nie są nudne.

Pamiętasz czas, gdy zacząłeś tworzyć w swojej miejscowości, w Kurówku?

Zaczynałem w 2008-2009 roku i nic nie zapowiadało, że to się uda. Czułem się bardzo skromny z całej grupy studentów ze środowiska krakowskiego. Przyjeżdżałem tam ze wsi, bo współpracowałem ze Sławomirem Shutym z Krakowa. Robiłem z nim pierwsze projekty i od niego też wzięło się całe, to moje skoncentrowanie na wsi. Nie spodziewałem się, że zaistnieję, bo tam był i Sasnal, i Maciejowski, Joanna Kulig, dużo osób, które dziś są bardzo znane. Nie myślałem, że wydarzy mi się coś ważnego. W Krakowie czułem się bardzo ciasno, dlatego wyjechałem.

Niektórzy wynajmowali pracownie po 20 metrów kwadratowych, a ja mówiłem, że jak zostanę w Krakowie, to będzie to jak wożenie drzewa do lasu. Byłem przekonany, że tam jest tak wielu artystów, że nie mam już nic do zaoferowania. Jedyne co mogłem zrobić to wyjechać stamtąd i wrócić na tę swoją wieś.

I co tam odkryłeś?

Wtedy się zorientowałem, że w Polsce jest 60 tysięcy wsi i 80 procent obszarów zajmują tereny wiejskie, a nikt z artystów się tym nie zajmuje. To teren porzucony.

Ludzi z małych miejscowości się pomija. Zwłaszcza w kulturze, proponując im rzeczy proste, wręcz prymitywne.

Polskie podejście do wsi w kulturze to choroba afektywno-dwubiegunowa. Z jednej strony totalna chłopomania, a z drugiej totalny wstyd wiejski. To dwa bieguny i dwa podejścia do wsi w Polsce. Zauważyłem też, że z jednej strony ten obraz jest superpozytywny, a z drugiej supernegatywny. I gdzie jest ten prawdziwy? Wróciłem do Kurówka i cały ten rejon, Gorzowo zacząłem traktować jak laboratorium sztuki w kilometrach kwadratowych. I zacząłem eksperymentować...

Wiejski street art?

Tak, to było na samym początku. I zaczęło mi się podobać na wsi, w mieście. Zaczęły pisać o tym gazety, zaczęła się tym interesować telewizja i wtedy już wiedziałem, że powinienem w tym Kurówku zostać. Jestem zaczytany w pamiętnikach chłopskich. To teksty pisane przez chłopów na przełomie ostatnich stu lat. To temat totalnie niezbadany w literaturze a’ propos tej potrzeby sztuki i kultury na wsi.

Którą lubimy sprowadzać do...

Kwestii ekonomicznych – gałęzi gospodarki, która przynosi jedzenie. Patrzymy na wieś z perspektywy miasta w sposób przedmiotowy, a nie podmiotowy. W ogóle nie interesuje nas kultura chłopska wsi i nie mamy o niej zielonego pojęcia. Parę miesięcy temu przeczytałem cytat rolnika, który napisał tak: „Mamy niby ciało i duszę, ciało żywimy samymi kartoflami i czym Bóg da, ale duszy nikt nam nie żywi". I to jest właśnie to. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku wiele z takich potrzeb zostało niezrealizowanych.

To był przełom na wsi

Ten rok 2004 jest szalenie ważny, zwłaszcza dla wsi. Być może ważniejszy od 89’ roku. Jeśli miałbym wybrać datę, która kończy kulturę chłopską – coś co trwało w Polsce ponad 1000 lat, to tą datą jest rok 2004. Ten rok zmienia jakość życia na wsi, ale nie żywi duszy. Bardzo często ludzie na wsiach zapominają, że wieś też ma duszę i potrzeby kulturalne. Po roku 89’ zlikwidowano biblioteki, domy kultury, kina i teatry wiejskie. Kultura zniknęła ze wsi. Oczywiście wieś ma swoją kulturę, samoróbki itd, ale wydaje mi się, że instytucje kultury w Polsce powinny dużo więcej uwagi poświęcać wsi. Uważam, że ona jest kluczowa, bo jeśli ktoś chce zrozumieć Polskę to musi zrozumieć polską wieś. PiS przegra wybory, kiedy w Polsce skończy się pogarda dla wsi. Jak chcesz kogoś obrazić, to najgorszą obelgą jaką powiesz będzie" Ty pedale" albo "Ty wieśniaku". Te dwie grupy: osoby LGBT i mieszkańcy wsi są dwiema najbardziej pogardzanymi grupami w polskim społeczeństwie.

To ciekawe, bo większość z nas przecież wywodzi się ze wsi, a nie arystokracji.

Tak, 90 procent naszego społeczeństwa ma chłopskie korzenie, a teraz przechodzi przez Polską dyskusja na temat ludowej historii Polski. Zrobiłem o tym pracę "Pomnik chłopa". To mobilny monument przedstawiający sołtysa wsi Kurówko jako Chrystusa frasobliwego siedzącego na rozrzutniku gnoju. Wożę tę rzeźbę po całej Polsce od 7 lat. I opowiadam o chłopskich korzeniach polskiego społeczeństwa. Ale istnieje tu pewne niebezpieczeństwo. Bardzo często bywa tak, że miasto interesuje się tą wsią odległą o 150 kilometrów. Wszyscy z Warszawy jeżdżą do skansenu w Sierpcu, który pokazuje polską wieś na przełomie XIX i XX wieku. Ale wciąż nie ma w kulturze obrazu współczesności wsi oprócz stereotypowego, negatywnego obrazu. Walczę z tym. Jestem adwokatem wsi.

Ładne określenie dla kogoś, kto ma 36 lat i jest z pokolenia, które z prowincji uciekało.

Zawsze byłem pomiędzy dwoma światami. Jedną nogą byłem zanurzony w świecie wielkiego miasta, a z drugiej strony zawsze byłem na wsi. Tak naprawę w żadnym z tych światów nie byłem do końca. Na wsi byłem zbyt nowoczesny, a w mieście zbyt tradycyjny, ale może właśnie ta pozycja daje możliwość łączenia tych światów, co uważam za najciekawsze w mojej sztuce. Nie skupiam się na polaryzacji, co jest bardzo łatwe.

Dlaczego tego nie robisz?

Mam czasem pokusy żeby to zrobić. Widzę jak często miasto wykorzystuje wieś, jak w mieście powstają te wszystkie stereotypy na temat wsi, a z drugiej strony wiem, że nie należy tego podkreślać. Mamy tak rozbite społeczeństwo polskie jak na przełomie XIX i XX wieku, gdy trzeba było budować naród w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Tak powstała sztuka ludowa, by połączyć wielkomiejską inteligencję z chłopami, którzy nie mieli świadomości narodowej. Ja też nazywam moją sztukę nową sztuką ludową, bo zajmuję się łączeniem światów i naprawianiem tego podziału w Polsce.

To możliwe?

Oczywiście, że tak. Ten podział mamy w głowie, ale on jest iluzją. Można być konserwatywnym rolnikiem i lubić osoby LGBT. Można być osobą LGBT i być całkowitym konserwatystą. Można być osobą LGBT i wierzącą. Można być osobą wierzącą o poglądach lewicowych. Te podziały tworzą media, politycy i ich cynizm.

Film "Wszystkie nasze strachy" doskonale to pokazuje

Cały czas rozmawialiśmy o dialogu, łączeniu, a nie dzieleniu. Ogromną pracę wykonał Michał Oleszczyk, który wspólnie z Anką Sarnowską napisali ten film. Trzeba było znaleźć odpowiedniego scenarzystę, który nie tylko napisze, ale będzie myślał jak my, bo my wierzyliśmy w te niecodzienne sojusze.

Film miał premierę rok temu. Co teraz?

Za chwilę mam wystawę "Umarła klasa". To wystawa o współczesności wsi, o tym jak ona wygląda i rolnikach, którzy zginęli. Stali się w Polsce mniejszością. Tylko 12 procent mieszkańców wsi stanowią rolnicy i właśnie oni są tą umarłą klasą. Zauważyłem to, gdy prowadziłem projekt pod hasłem "Opieka rodzinna". Polegał na tym, że zawoziłem osoby LGBT do rolników, by się nimi opiekowali i nie mogłem ich znaleźć. Nie wiedziałem, gdzie tych ludzi ulokować, bo nie było rolników. Odwiedzałem małe gospodarstwa, które się skończyły.

Smutne. To cena za wejście Polski do Unii Europejskiej?

Praktycznie cała wieś jest za UE, ale ja trochę w tej wystawie pokazuję, jaka była cena tego podłączenia do wielkiego kapitalizmu. To, że to się musiało wydarzyć w Polsce w tak krótkim czasie też nie było dobre. Niektórzy rolnicy stracili równowagę. Cierpi na tym natura, zwierzęta, ludzie, wspólnota. To bardzo trudne. Tak jest na świecie, ale w Polsce stało się to dużym kosztem i za wysoką cenę. Na mojej wystawie są prace, które o tym opowiadają. Jest koło od sieczkarki, które znalazłem w gospodarstwie umarłym. Ta sieczkarka, która kroi jedzenie dla krów jest symboliczna. Dostałem ją od żony rolnika, który po tych zmianach wpadł w depresję. Zaczął pić, policja go zabrała jak jechał bez prawa jazdy. Sfrustrowany narozrabiał i za to co zrobił, trafił do więzienia. A gdy wyszedł, to chwilę potem umarł. Na wystawie jest też przeszklone koło. W jedną część wlałem mleko, a w drugą benzynę z olejem napędowym. Też symboliczne, bo marzeniem rolników było zrównanie cen – mleka z benzyną. Dlaczego litr mleka kosztuje nieco ponad złotówkę , a litr benzyny ponad 6 złotych? Praca „Yin Yang” jest o potrzebie równowagi wewnętrznej, a z drugiej strony o tym, co się stanie, jeśli zabierzemy metafizykę i zaczniemy traktować rolników jako źródło zarobku. Musi być równowaga pomiędzy światem ekonomii i światem natury.

 

Daniel Rycharski – polski artysta i grafik, doktor nauk o sztukach pięknych, laureat nagrody Paszport „Polityki”. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zajmuje się tematyką współczesnej polskiej wsi i jej tożsamości. Działa on ze społecznością Kurówka, rodzinnej miejscowości artysty. Wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Prestiż  
Wrzesień 2022