Komora hiperbaryczna – technologia, która leczy

We wrześniu tego roku swoją działalność rozpoczęła jedyna w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim komora hiperbaryczna mono-place. Uruchomiło ją centrum Baromed. Oferuje zabiegi medyczne, do których przeprowadzenia pacjenci są kwalifikowani przez lekarza specjalistę. To „żelazny” i niezbędny element oferowanej terapii dobieranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. A zastosowanie komory hiperbarycznej jest bardzo szerokie. Skutecznie pomaga w przypadku wielu chorób oraz schorzeń.

Autor

Aleksandra Kupis

Terapia stosowana w szczecińskiej komorze hiperbarycznej to HBOT (Hyperbaric Oxygen Therapy). W jej trakcie ciśnienie w urządzeniu może sięgać 3 ATA (atmosfer bezwzględnych).

– Kiedy ciało pacjenta poddane jest działaniu takiego ciśnienia, a do oddychania podajemy mu tlen medyczny, to dociera on w organizmie do miejsc, do których nie dotarłby w panujących poza komorą warunkach. Po serii zabiegów w ciśnieniu powyżej 2 ATA natlenienie pacjenta wzrasta 13-14-krotnie, zaś poziom czynników wpływających na gojenie i regenerację w tym komórek macierzystych we krwi zdecydowanie rośnie – tłumaczy doktor Andrzej Gorzka, specjalista chirurgii ogólnej i medycyny ratunkowej, Koordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Gryficach, Twórca i Koordynator Ośrodka Terapii Hiperbarycznej w Gryficach.

Komórki macierzyste są naturalnym materiałem, z którego stworzony jest organizm ludzki i który produkujemy przez całe życie. Niestety wraz z upływem czasu, procesem starzenia i chorobami, ich poziom okazuje się niewystarczający, aby wyleczyć schorzenia, albo działać stymulująco na organizm. Wtedy właśnie niezbędna okazuje się terapia HBOT, która wspomaga ich produkcję, a prowadzona przy udziale lekarza specjalisty daje spektakularne efekty.

– Ponieważ zabieg ten jest zabiegiem medycznym, w komorze typu monoplace, czyli jednoosobowej, poddający się zabiegowi pacjent musi być zakwalifikowany przez lekarza, a terapia jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta. HBOT ma dwa główne zastosowania. Po pierwsze jest bardzo pomocne pacjentom ze schorzeniami, dla których terapia HBOT bywa jedyną alternatywą dla operacji lub długotrwałego leczenia farmakologicznego, przy czym pamiętać należy, że w tym przypadku terapię HBOT również wspomagamy farmakologicznie i prowadzimy pod nadzorem specjalisty – dodaje doktor Andrzej Gorzka. Drugą grupę stanowią osoby chcące na dłużej zachować młodość i witalność, obniżyć poziom stresu, zwiększyć wydolność organizmu, usunąć zbędne produkty beztlenowej przemiany materii z organizmu. Świetnym przykładem jest tutaj znany piłkarz Cristiano Ronaldo.

Skuteczność terapii w komorze hiperbarycznej została potwierdzona wieloma badaniami, a ich wyniki publikowane m.in. na stronie ACHM – American Committee of Hyperbaric Medicine. Pozytywne oddziaływanie terapii odnotowano w przypadkach m.in. migrenowego i klastrowego bólu głowy, zapalenia kości i szpiku kostnego, grzybic, przebytego zawału serca, niedokrwistości znacznego stopnia, oparzeń termicznych, ostrej utraty słuchu, infekcji wywołanej bakteriami tlenowymi, a szczególnie beztlenowymi (w tym przypadku ścisła współpraca z lekarzem i wspomaganie antybiotykoterapią), ostrego niedotlenienia tkanek miękkich, trudno gojących się ran – powikłań infekcyjnych i stopy cukrzycowej, popromiennego uszkodzenia tkanek (powikłanie radioterapii u pacjentów z chorobami nowotworowymi).

ACHM zaleca terapię HBOT również w przypadku choroby wrzodowej, choroby Leśniewskiego-Crohna, przy stanach zapalnych jelit, zapaleniu wątroby, złośliwego zapalenia ucha zewnętrznego, zapaleniu śródpiersia po sternotomii oraz urazów i zespołów przeciążeniowych układu ruchu. Zabiegi HBOT wspierają także pacjentów zmagających się z depresją. Lista możliwości terapeutycznych HBOT jest cały czas uzupełniana nowymi rodzajami schorzeń skutecznie leczonych tą metodą, a badania nad kolejnymi wskazaniami są intensywnie prowadzone.

– Lokalizacja przy ulicy Przestrzennej 4 daje możliwość szybkiego dojazdu z centrum miasta – to tylko 7 minut jazdy samochodem od CH Kaskada i wygodnego zaparkowania tuż przed obiektem, bądź dojazdu komunikacją miejską. Baromed prowadzi również najem gabinetów dla lekarzy i fizjoterapeutów, których zapraszamy również na spotkania informacyjne dotyczące HBOT– zapewnia Aleksandra Kopińska-Szykuć, Prezes BAROMED Sp. z o.o.

 

Prestiż  
Wrzesień 2022