Mięśniaki: nie takie straszne

Mięśniaki macicy to najbardziej powszechna forma niezłośliwych nowotworów macicy. Powstają na skutek namnażania się komórek mięśnia macicy, tworząc guz. Dzięki odpowiedniej i szybkiej diagnozie oraz dobrze dobranemu leczeniu, każda z pań może w dość krótkim czasie powrócić do zdrowia.

Autor

Aleksandra Kupis

Problem ten przede wszystkim dotyczy kobiet w wieku rozrodczym – może występować u 70% pań, ale także u 25% hormonalnie czynnych kobiet. – Objawy kliniczne mięśniaków są naprawdę nieprzyjemne i uciążliwe – mówi dr n. med. Dorota Gródecka, specjalista ginekolog położnik. – Zaczynając od obfitych krwotocznych miesiączek, które często skutkują przewlekłą niedokrwistością, mogą pojawiać się również krwawienia międzymiesiączkowe. Niestety mięśniaki często prowadzą do niepłodności i niepowodzeń położniczych. Dodatkowo objawami, które powinny nas zaniepokoić są: bóle brzucha, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, uczucie dyskomfortu w podbrzuszu, dysfunkcja seksualna oraz zaburzenia funkcjonowania układu moczowego.

Pomimo tak długiej listy objawów, jest wiele różnych form leczenia tego schorzenia. Mięśniaki macicy można usunąć nieoperacyjnie, poprzez leczenie hormonalne a także przy zastosowaniu nowoczesnych technik ablacji oraz przez embolizację tętnic macicznych. Można je również usunąć chirurgicznie. – U kobiet w wieku około – i pomenopauzalnym z objawowymi mięśniakami, złotym standardem jest leczenie radykalne, czyli usunięcie macicy lub amputacja trzonu macicy z obustronnym profilaktycznym usunięciem jajowodów – mówi dr Gródecka. – Wybór dostępu operacyjnego (brzuszny, laparoskopowy lub pochwowy) opiera się na szczególnej analizie sytuacji klinicznej pacjentki, a także na możliwościach i doświadczeniu lekarza operującego.

Jedną z metod, którą stosuje się u kobiet w wieku rozrodczym, jest miomektomia, czyli wyłuszczenie mięśniaków macicy. – Wyłuszczenie mięśniaków wiąże się z dłuższym czasem operacji i większą utratą krwi w porównaniu do wycięcia macicy. Ponadto 10% z tych pacjentek będzie w przyszłości wymagała radykalnego leczenia – mówi ginekolog. – Ten rodzaj leczenia zależy także od wielu czynników, takich jak: liczba, wielkość i położenie mięśniaków, a także od oczekiwań samej pacjentki.

Kolejna metoda to histeroresekcja mięśniaków (histeroskopia operacyjna). Stosuje się ją w przypadku mięśniaków znajdujących się w jamie macicy i mięśniaków podśluzówkowych. Tą metodą można usunąć zmiany do 3 cm średnicy. – Każda pacjentka po histeroskopowym usunięciu mięśniaka, a planująca ciążę powinna mieć zaproponowaną „earla second-look hysteroscopy” czyli histeroskopię kontrolną – zaznacza dr Gródecka. – W znacznym stopniu poprawia to wyniki położnicze, czyli zajście w ciążę i posiadanie upragnionego dziecka.

Mięśniaki można usunąć również poprzez zabieg laparoskopowy. – Ten zabieg ma wiele zalet – podkreśla lekarz. – Są to: mniejsza utrata krwi, większa precyzja operowania a tym samym mniejszy uraz tkankowy, mniejszy ból pooperacyjny, a co za tym idzie mniejsza ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych, mniejsza liczba powikłań oraz szybszy powrót do pełnej sprawności i aktywności i znacznie lepszy efekt kosmetyczny. Zwyczajowo do leczenia laparoskopowego kwalifikują się mięśniaki o wielkości nie przekraczającej 10 cm, ale istotna jest każdorazowo indywidualizacja kwalifikacji.

Minilaparotomia to kolejna technika, do tego bezpieczna i efektywna. To zabieg brzuszny wykonywany z niewielkiego dostępu chirurgicznego, czyli kilkucentymetrowego nacięcia tkanek. – Jest jeszcze wspomniana wcześniej miomektomia, ale wykonywana drogą laparotomii, która polega na wykonaniu operacji z dostępu brzusznego – wymienia dr Dorota Gródecka. – Stosuje się ją przy wyborze leczenia oszczędzającego (zachowanie macicy) u pacjentek z dużymi, mnogo występującymi mięśniakami. W tym przypadku należy liczyć się z większym ryzykiem operacyjnym, do którego należą: silniejsze krwawienie, uszkodzenie pęcherza moczowego, uszkodzenie jelita a także z odczuwaniem większego bólu pooperacyjnego. Okres powrotu do pełnej sprawności i aktywności jest tutaj wydłużony, a blizna ma długość około 12- 15cm.

To co cechuje zabiegi wykonywane w Gabinetach Tuwima to profilaktyka przeciwzrostowa – Każda operacja wiąże się z ryzykiem powstania zrostów, zarówno wewnątrzotrzewnowych jak i wewnątrzmacicznych – podkreśla ginekolog. – Jednak podejmowane przez nas działania służą jak najlepszemu gojeniu się blizny. Ma to istotne znaczenie kliniczne u młodych kobiet deklarujących chęć posiadania potomstwa. My łączymy dobre techniki operacyjne z wysokiej jakości materiałami do szycia.

 

Prestiż  
Wrzesień 2022