Medycznie & Estetycznie

Wiedza, zaufanie, współpraca

Gabinet medycyny estetycznej czy kosmetologiczny? Kiedy, do kogo i w jakim przypadku się udać? Oraz jakie warunki powinien spełniać lekarz, żeby pacjent, odwiedzając go, czuł się komfortowo i pewnie? Między innym na te pytania, spróbujemy odpowiedzieć w rozmowie z dr n. med. Marcinem Wiśniowskim, specjalistą chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej.

Autor

Aneta Dolega

Panie doktorze, wybierając się po raz pierwszy do gabinetu medycyny estetycznej, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że większość zabiegów wykonywanych w zakresie medycyny estetycznej ma charakter inwazyjny. Bardzo ważne są kompetencje, doświadczenie i uprawnienia osoby wykonującej takie zabiegi, a także umiejętności oraz możliwości leczenia ewentualnych powikłań, które zawsze mogą wystąpić. Drugim istotnym czynnikiem są produkty stosowane podczas zabiegu. Każdy z nich powinien być certyfikowanym wyrobem medycznym dopuszczonym do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Niestety zdarzają się przypadki, że np. do mezoterapii stosowane są produkty, które w ogóle nie posiadają rejestracji do wstrzyknięć. Podobnie jest z popularną lipolizą iniekcyjną. Obecnie w Polsce nie istnieją preparaty zarejestrowane do tego typu zabiegu, a co ta tym idzie stosowane są off label (poza wskazaniami). Związane jest to z wysokim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i brakiem udowodnionej skuteczności działania.

W jakim przypadku możemy skorzystać z pomocy kosmetologa, a kiedy z pomocy lekarza?

Najlepsze efekty daje ścisła współpraca pomiędzy lekarzem i kosmetologiem. Zabiegi inwazyjne, związane z naruszeniem ciągłości skóry, wprowadzeniem czasowych implantów, jakim jest kwas hialuronowy czy nici liftingujące, biostymulatorów tkankowych czy produktów krwiopochodnych jak osocze bogatopłytkowe, powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarza. Podobnie jest z toksyną botulinową, czyli tzw. botoxem. Jest to lek dostępny wyłącznie na receptę i przeznaczony do iniekcji wyłącznie przez lekarza. Jeżeli chcemy osiągnąć optymalne efekty dobrze jest także skorzystać z szerokiego wachlarza zabiegów kosmetologicznych. Odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji domowej w połączeniu z zabiegami gabinetowymi zapewnią skórze odpowiedni nawilżenie, napięcie i pozwolą cieszyć się jej pięknym wyglądem przez długi czas. W moim przypadku ta współpraca jest doskonała. Wszystkie zabiegi inwazyjne oraz te, które wiążą się z użyciem laserów lub urządzeń wysokoenergetycznych, wykonuję osobiście. Natomiast zabiegi pielęgnacyjne oraz inne zabiegi aparaturowe jak np. fala uderzeniowa czy radiofrekwencja monopolarna, wykonywane są przez kosmetologa.

Jak przebiega wizyta w gabinecie?

Zbieram dokładny wywiad dotyczący stanu jego zdrowia. Jest to niezwykle istotne, aby ustalić ewentualne przeciwwskazania do danej terapii. Po ustaleniu problemu, z jakim się zgłosił i jego oczekiwań, przechodzę do omówienia konkretnych zabiegów. Staram się dokładnie wyjaśnić, na czym taki zabieg będzie polegał, jakie mogą być powikłania i efekty uboczne, a także jakie realne efekty jestem w stanie osiągnąć i jaką alternatywą mogę zaproponować. Wspólnie ustalamy plan działania. Podstawą tutaj jest zaufanie.

Czy działanie lekarza kończy się z wyjściem z gabinetu po skończonym zabiegu?

Lekarz wykonujący zabieg przyjmuje na siebie odpowiedzialność za pacjenta oraz ewentualne konsekwencje wykonywanych zabiegów. Ta odpowiedzialność nie kończy się w momencie, kiedy opuszcza on gabinet ani nawet po zakończeniu rekonwalescencji. Pacjent powinien mieć pełne poczucie bezpieczeństwa oraz pewność tego, że zawsze może liczyć na pomoc.

Odwiedzając gabinet medycyny estetycznej, czasem jesteśmy pełni obaw. Jak przekonać pacjenta, że nie ma się czego bać?

Nigdy nie staram się przekonywać pacjenta, natomiast zawsze staram się go dokładnie informować. Pełna wiedza na temat zabiegu pozwala pacjentowi podjąć świadomą decyzję, ponieważ każda ingerencja oraz każdy zabieg niosą ze sobą większe lub mniejsze ryzyko. Bardzo ważne jest, aby osoba wykonująca zabieg miała odpowiednie kompetencje, umiejętności, a także możliwości pomocy i leczenia w przypadku wystąpienia powikłań.

 

dr n. med. Marcin Wiśniowski

specjalista chirurgii ogólnej, specjalista transplantologii klinicznej, międzynarodowy trener implantacji nici Silhouette Soft, trener w zakresie przeszczepiania komórek macierzystych, pochodzących z tkanki tłuszczowej, zastosowania kwasu, hialuronowego oraz biostymulatora tkankowego Ellanse.

Prestiż  
Wrzesień 2022