Rewolucja spod znaku Volvo

Salon Volvo Auto Bruno podczas jednego z wrześniowych wieczorów zorganizował kameralne spotkanie dla klientów i wielbicieli tej szwedzkiej marki samochodów. Podczas imprezy, uprzyjemnionej wybornymi winami z Winnicy Turnau, rozmawiano o przyszłości firmy i jej ogromnym wkładzie w bezpieczeństwo i ekologię w motoryzacji.

Autor

Aneta Dolega

– Volvo, gdy chodzi o bezpieczeństwo, cały czas planuje innowacje, dlatego osiągnięcie 5 gwiazdek, czyli maksymalnej noty w europejskich i amerykańskich testach bezpieczeństwa to nic wielkiego – wyznaje Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Car Poland. – Nasze samochody mają być najbezpieczniejsze na świecie nie tylko dla gwiazdek czy punktów. Nowy samochód, który wkrótce pokażemy ma jeszcze bardziej podnieść tę poprzeczkę.

Mowa o następcy Volvo XC90, który ma się pojawić z zupełnie nową platformą i technologią. – Na razie mogę jedynie zdradzić, że będzie to największy i najdroższy SUV w naszym katalogu. Pięciometrowy, z siedmioma miejscami, z dużym mocnym silnikiem – mówi Stanisław Dojs. – A w przyszłym roku czeka nas jeszcze jedna premiera modelu, ale będziemy mogli zdradzić więcej szczegółów na jej temat dopiero za jakiś czas.

Wszystkie samochody, które zadebiutują po wspomnianym XC90, całkowicie odświeżą gamę modelową szwedzkiej marki. – Volvo planuje wprowadzić do swojej oferty wyłącznie samochody elektryczne. To oznacza, że do 2030 roku znikną wszystkie auta spalinowe – podkreśla rzecznik pasowy Volvo Car Poland – Jeżeli ktoś myśli, że jest to szaleństwo, to w 2035 roku na terenie Unii Europejskiej nie będzie można zarejestrować samochodu z żadnym napędem spalinowym. Mowa jest także o hybrydach i hybrydach plug-in. Ponadto nasze samochody elektryczne zyskają kolejne technologie napędowe: trochę podniesiemy ich moc, pojawi się wersja jednosilnikowa z napędem na tylną oś. Zmienimy również sposób napędu tych silników, by były jeszcze bardziej efektywne.

Za nową, ekologiczną strategią Volvo przemawia wiele czynników. – Przede wszystkim silnik elektryczny jest silnikiem bardziej efektywnym – stwierdza Stanisław Dojs. – My co prawda tego na co dzień nie odczuwamy, ponieważ samochód benzynowy czy diesel, kiedy go zatankujemy, potrafi przejechać na baku 600-800km i w bardzo krótkim czasie uzupełnić to paliwo. Samochód elektryczny, jednak jeśli spojrzymy, ile energii zamienia w ruch, jest samochodem wielokrotnie bardziej efektywnym. Spotkałem się z opiniami ludzi z branży motoryzacyjnej, mówiącymi, że samochody hybrydowe potrafią osiągać poniżej 100 g CO2 na 1 km, przez co są lepsze od elektryków, bo w Polsce pali się węglem, więc jest gorzej. Owszem, ale zapominamy o bardzo istotnym fakcie: ropa naftowa, rafinacja oraz transport są dla środowiska tak nieprawdopodobnie obciążające, że nasze kopalnie czy nawet elektrownie opalane węglem to zdecydowanie mniejszy problem. Stąd też pragnienie, żeby trochę tego CO2 zredukować i przestawić motoryzację, zwłaszcza osobową, na elektrykę. Ma to sens, zwłaszcza w takich krajach jak nasz.

Powracając do tematu bezpieczeństwa w motoryzacji, w którym Volvo jest liderem, warto przypomnieć o ważnym fakcie. Otóż pasy bezpieczeństwa w samochodach nie zawsze były normą, dopiero Volvo, w drugiej połowie lat 50. poprzedniego wieku to zmieniło. Osobą, która dokonała tej rewolucji był młody inżynier Nils Bohlin. – Bohlin wcześniej pracował dla firmy SAAB, dla której skonstruował fotel z katapultą dla myśliwca odrzutowego. Sukces jego wynalazku przyczynił się do współpracy z Volvo – mówi Stanisław Dojs. – Dla szwedzkiej marki skonstruował nowatorskie trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, które znalazły się w wyposażeniu każdego modelu Volvo. Co ciekawe, szwedzka marka udostępniła ten wynalazek, zupełnie za darmo, innym firmom motoryzacyjnym. Choć pomysł Bohlina był na początku krytykowany – mówiono m.in. o tym, że to zamach na wolność, że pasy są niewygodne i nieskuteczne – to czas i samo życie pokazały, że dzięki nim ogromna ilość osób przeżyła wypadki drogowe.

 

Prestiż  
Październik 2022