Recenzje filmowe

Autor

Daniel Źródlewski

„Powodzenia, Leo Grande”

reżyseria: Sophie Hyde
scenariusz: Katy Brandv
Wielka Brytania 2022

Seks jest tu tylko (albo aż?) pretekstem do rozmowy o czymś znacznie ważniejszym, przyjemniejszym i dłuższym niż orgazm. O ŻYCIU! Albo inaczej, to rzecz o tym JAK PIĘKNIE ŻYĆ! W zgodzie ze światem i przede wszystkim ze sobą. To rzecz o szacunku – i tu znów: do innych i do siebie. Nie, nie, to nie poradnik, ale mądra inspiracja. Przy czym to nie moralitet, ale subtelna podpowiedź. Subtelna, bo scenariusz Katy Brand, jest naprawdę znakomicie napisany i przede wszystkim rozpisany. To kameralna stereodrama ze świetnymi dialogami, coś w rodzaju Teatru Telewizji – dwójka bohaterów, jedno wnętrze, plenerów oprócz prologu praktycznie brak. No i sedno. Aktorstwo! Daryl McCormak jako tytułowy Leo Grande jest nie tylko arcyprzystojnym modelem, ale wcale mądrym młodzieńcem, co pięknie momentami wyraża w nieśmiałości uśmiechu czy spojrzenia. Znakomity jest w scenach stanowczości wobec filmowej partnerki. Jednak ten film należy do Emmy Thompson! Jej Nancy Stokes to aktorski majstersztyk. Ta kreacja wybitna, o której nie ma sensu pisać, należy po prostu zobaczyć. I jeszcze jedno: film Sophie Hyde nie, jest kinem tylko dla kobiet. Nie, nie jest to też kino tylko dla urodzonych przed 1980 rokiem. To kino dla WSZYSTKICH, bo przecież czasu nikt z nas nie zatrzyma…

Prestiżowe 6/6

 

„Podejrzana”

reżyseria: Park Chan-wook
Korea Południowa 2022

Jeden opis tego filmu mówił, że to „najpiękniejszy film o miłości od lat”, inny, że „brawurowy kryminał”. Oba określenia są prawdziwe. To mistrzowsko skomponowany thriller kryminalny – jest morderstwo, trup, policjant, śledztwo, podejrzana i przedziwne zbiegi okoliczności. To ponad dwie godziny wyjątkowego skupienia, gdyż każdy szczegół (kadr) zagadki jest ważny dla jej zrozumienia i wreszcie rozwiązania. Kiedy dodamy do tego MIŁOŚĆ, mamy gotowy ładunek wybuchowy o sporej sile rażenia. Eksplozja z wykorzystaniem olśniewających efektów specjalnych nie ma jednak miejsca na ekranie, ale po drugiej jego stronie, rozrywając emocje publiczności przyglądającej się tej zdecydowanie popapranej relacji. Reżyser Park Chan-wook znakomicie prowadzi opowieść, często zmienia jej tempo i rytm, nieustannie zaskakuje, pokazuje śledztwo z niesamowitą precyzją, do ostatniej sceny trzymając w niepewności. Hae-il Park oraz Tang Wei stworzyli znakomity aktorski duet – powiązani toksyczną relacją detektyw Hae-joon i podejrzana Seo-rae niczym magnesy jednocześnie przyciągają i odpychają się. Gwarantuję jednak, że „Podejrzana” wyłącznie przyciąga albo... wciąga.

Prestiżowe 4/6

 

„Alcarràs”

reżyseria: Carla Simón
scenariusz: Carla Simón, Arnau Vilaró
Hiszpania, Włochy 2022

Hiszpańska wielopokoleniowa epopeja rolnicza. Rzecz o rodzinie, honorze i uporze (co chyba w parze zawsze idzie), a także albo przede wszystkim – o polityce i sile pieniądza. To przewrotne zderzenie gęstej, napiętej atmosfery z dziecięcą beztroską i dozą dystansu wyrażonego w subtelnym humorze. Niestety to nieco niemrawa opowieść rozrzedzona w stu dwudziestu minutach… Gdyby chcieć znaleźć pozytyw, to ten film z pewnością prowokuje do jakiegoś zatrzymania. Co przy pędzie wydarzeń ostatniego czasu może faktycznie być bardzo cenne.

Prestiżowe 3/6

 

Prestiż  
Październik 2022