Błysk reflektorów, skrzenie kostiumów

Tworzy sceniczne kreacje dla wielu gwiazd, m.in. w jego projektach występowała Doda i Beata Kozidrak. Jest autorem niezwykłych kostiumów również na potrzeby filmu, jak te które w serialu „Królowa” nosi Andrzej Seweryn, a wkrótce zobaczymy efekt jego współpracy z Johnem Malkovichem. Konrad Bikowski, bo o nim mowa, w 2001 roku założył w Szczecinie bardzo popularną rewię taneczną Rising Stars Revue. Równocześnie z miłością do tańca i sceny rosła jego fascynacja modą. Od kostiumów dla tancerek po kreacje dla gwiazd, do tego umiłowanie do tradycyjnego krawiectwa i eksperymentowania z materiałami – Konrad Bikowski jest obecnie jednym z najciekawszych polskich projektantów.

Autor

Aneta Dolega

Panie Konradzie, co w Pana przypadku było pierwsze: moda czy taniec i skąd te obie pasje w Pana życiu?

Pierwszy pojawił się taniec, choć teraz z perspektywy lat nie wiem czy nie popchniętą modą. Muzyka była obecna w mojej rodzinie od zawsze, uwielbienie do ruchu jako interpretacji muzyki nie dotyczyła w moim przypadku ruchu ciała, co bardziej kostiumy, tkaniny. Pamiętam jeżdżąc jako młody tancerz na turnieje tańca towarzyskiego, kochałem obserwować, jak falują halki

w sukniach, jak pod wpływem pędu tancerzy poruszają się strusie pióra, czy jak wspaniale kamienie zdobiące kostiumy odbijały każdy błysk reflektorów, rozszczepiając go i rozświetlając, tworząc w ten sposób swoiste skrzenie kostiumów.

Tę fascynację, co widać, przełożył Pan na swoje projekty. Tworzy Pan suknie sceniczne, ślubne, wieczorowe a od niedawna tworzy jeszcze kostiumy filmowe. Są to kreacje bardzo bogate, wystawne, idealne na czerwony dywan, na scenę, do których jak najbardziej pasuje określenie „glamour”.

Sceniczność w moich kreacjach przewija się stale, myślę, że jest to część mnie której nie umiem i nie chcę się wyzbyć. Błysk zdobień to dla mnie dodatkowa sfera pracy kostiumu czy kreacji. To taka iluminująca powłoka, która może opowiadać ciekawszą historię ubrania niż sam kolor tkaniny. Zresztą na kreację składa się wiele aspektów. Mimo, że najbardziej rzuca się w oczy w moim przypadku błysk, tak to nie on jest podstawą moich prac. Mój styl to mocny krój, silne taliowanie, mocna gorsetowa baza, która koryguje i podkreśla sylwetkę. Dopiero kiedy kreacja jest tak wykonana, mogę pozwolić sobie na zdobienie jej, dzięki czemu nie pogrubię kamieniami sylwetki.

No właśnie, kreacje, które Pan projektuje, czy również własnoręcznie je szyje, bierze Pan czynny udział w procesie tworzenia? Gdzie pobierał Pan nauki, takiego jednak klasycznego krawiectwa?

Sam już nie szyję. Posiadam za to zespół wspaniałych krawcowych z ogromnym doświadczeniem i fachem w rękach. Ja na ten moment projektuje, robię konstrukcje oraz kroje. Naturalnie nawiguję cały proces i jestem na jego każdym etapie. To dzięki specjalistom z którymi miałem przyjemność współpracować nauczyłem się tajników poszczególnych specjalizacji pracowni. Tworzenie kreacji to złożony proces, żeby móc stworzyć prawdziwą sztukę, potrzebny jest wybitny sztab profesjonalistów pracujący w ramach swojej specjalizacji na różnych etapach jej powstawania. To od nich czerpałem swoje podstawy, natomiast jako wielki fan szycia wysokiej jakości, pracuję ucząc się na pozyskanych materiałach zaczerpniętych z wielkich międzynarodowych domów mody.

I tworzy Pan kostiumy właściwie z każdego materiału. Słyszałam o Pana projekcie ze szkła czy też kostiumie dla Dody wykonanym z 80 metrowego pozłacanego łańcucha. Co najbardziej oryginalnego do tej pory Pan stworzył i co to było?

Tworzyłem już kreacje przy użyciu lustra, rozświetlałem leadami czy światłowodami. Jak sama Pani zauważyła były również łańcuchy, ale i lany latex czy lakierowana skóra. Nie potrafię powiedzieć co było najbardziej oryginalne. Wszystko co staram się tworzyć kreuję w taki sposób, aby były na ten moment oryginalne i wyjątkowe. Naturalnie zadowolenie ze swojej pracy nigdy nie trwa długo, ale to chyba dobrze, bo dzięki temu sięgam dalej. Ale na ten moment mam swój ukochany duet kreacji: to były białe pióra Dody i czarne Beaty Kozidrak podczas koncertu jubileuszu 20-lecia Dody na scenie.

A propos Dody i Beaty Kozidrak, to są one jednymi z wielu gwiazd, dla których Pan projektuje kostiumy. Kim są Pana klientki?

Faktycznie, stworzyłem wiele kreacji zarówno dla Dody czy Beaty Kozidrak, ale także dla Viki Gabor, Kasi Moś oraz wielu innych gwiazd polskiej, jak i zagranicznej estrady. Moje klientki to osoby, które lubią być zauważone, nie boją się poklasku i często go oczekują. To osoby świadomie kreujące swój wizerunek, pragnące poczuć na sobie mocny stabilny krój. Zawsze są to osoby niezwykle wymagające zarówno w stosunku do siebie jak i do innych. Z takimi właśnie osobami kocham pracować najbardziej. Najlepszym i najbardziej przełomowym momentem jest chwila, kiedy klient lub klientka zamawiająca u mnie kolejną kreację, ufa mi na tyle że pozwala mi na stworzenie kreacji i dodatków do niej bez żadnych konsultacji. Takie zaufanie tworzy więź i magię. Wymaga ode mnie nie tylko spełnienia wymagań klientki, ale wręcz czuję się zobowiązany zaskoczyć mojego odbiorcę.

Jest Pan również autorem niesamowitych kostiumów, które nosi w serialu „Królowa” Andrzej Seweryn, przemieniając się w drag queen Lorettę. Jak Panu pracowało się przy tej produkcji, jak z Andrzejem Sewerynem? Skąd czerpał Pan inspiracje? Czy konsultował Pan kwestie kostiumów z prawdziwymi gwiazdami sceny drag?

Podpatruję scenę drag, inspiruje się nią. Mam w tym gronie sporo znajomych. Natomiast do współpracy przy produkcji serialu „Królowa” zaprosiła mnie Ewa Różewska, pierwszy kostiumograf serialu. Pozwoliła mi zaprojektować i stworzyć suknie do scen w których występuje Loretta, czyli Andrzej Seweryn w wersji drag. Ponadto byłem odpowiedzialny za stworzenie wszystkich choreografii kabaretowych Loretty i jej zespołu. Współpraca z samym Andrzejem Sewerynem to ogromna przyjemność. Jest niezwykle pracowitym aktorem o ogromnym warsztacie ruchowym. Spędziliśmy ze sobą mnóstwo czasu podczas prób i przymiarek. Te chwile pozostaną na zawsze w moim sercu jako niesamowity czas w towarzystwie kogoś absolutnie magicznego i ciepłego. Podczas pracy nad kreacjami do serialu szukałem inspiracji wśród gwiazd jakie mógł podziwiać i uwielbiać młody filmowy Sylwester. Wspólnie z Ewą, musieliśmy stworzyć swoisty portret psychologiczny, na podstawie którego wybraliśmy divy, które mogły kształtować estetykę młodego Sylwestra, zdradzając jego alter ego w postaci Loretty. Wycelowałem w gwiazdy lat 60-tych kabaretów oraz rewii paryskich. Chciałem pokazać świat drag queen współczesny jemu, a nie nam obecnie. Oczywiście dzięki kunsztowi Łukasza Rembasa, zmodyfikowaliśmy cały wizerunek tytułowej gwiazdy w przystępny sposób dla współczesnego widza, zawierając jednocześnie elegancję i klasę bliskich jemu lat.

Pozostając w filmowych klimatach, to ostatnio miał Pan okazję współpracować, z dwoma znakomitymi brytyjskimi aktorami - Johnem Malkovichem i Jasonem Isaacsem. Co to za projekt? I jak się pracowało z takimi artystami, szczególnie z taka legendą jak Malkovich?

Ten projekt to film „A Winter’s Journey”, produkcja reżyserowana przez Alex Helfrecht. Jest to adaptacja legendarnego cyklu 24 pieśni Franza Schuberta do wierszy Wilhelma Mullera, których bohaterem jest wykluczony ze społeczności wędrowiec. Opowieść umiejscowiona jest w 1812 roku w rejonie Bawarii. Ten film jest dla mnie pasjonujący nie tylko dla tego, że jest to kino historyczne, które uwielbiam tworzyć, ale przede wszystkim był to dla mnie wielki debiut, okraszony wielkimi filmowymi nazwiskami z całego świata. Jednym z nich był John Malkovich, niezwykły człowiek i wybitny aktor. Do czasu premiery wiele kwestii związanych z produkcją jest objętych tajemnicą, ale mogę zdradzić, że nie spodziewałem się, że aktor tej klasy jest tak ciepłą i przystępną osobą. Osobiście również opiekowałem się Johnem na planie dzięki czemu udało mi się poznać go lepiej, o czym chętniej opowiem po premierze filmu.

Nie mogę się Pana nie zapytać o jedną rzecz zwiana ze światem mody. Odnoszę wrażenie, że przez ostatnie lata, polski czerwony dywan robi się co raz ciekawszy. Nasze rodzime gwiazdy zaczęły być bardziej odważne… ma Pan swoich faworytów?

Zdecydowanie tak, polskie gwiazdy, ale i polscy projektanci zaczęli bardziej obserwować zachodnie rynki. Jest teraz większa dostępność, poprzez rozwój social mediów, do kolekcji wielkich kreatorów. Same gwiazdy natomiast zrozumiały, że ich występy to już nie tylko radio, ale i telewizja, i że widz zasługuje na coś więcej. Cieszę się, że artyści myślą teraz wielopłaszczyznowo, bo to pokazuje, że walczą o swoją publikę i fanów, że zależy im na nich i że uważają ich za świadomych odbiorców. Cieszę się również, że konwenanse odeszły na dalszy plan a na pierwszy wysunęła się artystyczna odwaga. Niestety w Polsce dotyczy to tylko sceny a nie ulicy, ale jest to krok w dobrym kierunku. Ikoną stylu w Polsce, w moim mniemaniu, jest zdecydowanie Doda, która wniosła ostatnimi czasy powiew odwagi zachodu. Jej wizerunek jest nienaganny, zawsze dopracowany i bardzo świadomy. Kreacje zawsze w punkt, adekwatne do figury i sytuacji.

Ta diva jest idealnym przykładem tego jak należy doceniać swoją widownię, zawsze bardzo wymagająca i perfekcyjnie przygotowaną.

Przy tylu obowiązkach projektanta, ma Pan jeszcze czas na prowadzenie rewii? To już będzie ponad 20 lat, jak ją Pan prowadzi?

Staram się godzić wszystkie moje pasje choć wymagają ode mnie dużo czasu. Wspiera mnie we wszystkich działaniach zarówno mój partner jak i sztab osób, które umożliwiają mi tworzenie wielopłaszczyznowe. W tym roku w czerwcu minęły 22 lata, odkąd istnieje Rising Stars Revue. Udało mi się dzięki nim wyreżyserować dwa pełnometrażowe spektakle teatralne i jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnego. To oddech po pandemii i prawie całkowitemu zamknięciu świata rozrywki.

Dziękuję za rozmowę.

 

Prestiż  
Październik 2022