Różowy miesiąc Filharmonii

„FilHERmonia” to opowieść o kobietach, które od zawsze współtworzyły, współtworzą i będą współtworzyć. To artystki, muzyczki, dyrygentki, kompozytorki, menedżerki i melomanki, osoby związane w bezpośredni bądź pośredni sposób z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. To w końcu akcja tej szacownej instytucji, która idealnie wpisuje się w Różowy Październik, czyli miesiąc walki z rakiem piersi.

Autor

Aneta Dolega

W ramach cyklu „FilHERmonia” odbywać się będą koncerty, wernisaże, konferencja naukowa, warsztaty, dyskusja oraz promocja badań profilaktycznych z zakresu onkologicznych chorób kobiecych. Cykl zainaugurowała wystawa (trwająca do końca października w Galerii przy Cerkwi) plakatów Agnieszki Dajczak pt. Posterumentarium. Plakacistka, projektantka graficzna i wykładowczyni w szczecińskiej Akademii Sztuki, materializuje pomysły w formie plakatów autorskich, które ujawniają przemyślenia o otaczającym świecie, ludziach i zjawiskach.

Kolejnym punktem programu był tradycyjny Marsz Różowej Wstążki, który odbył sie 15 października. Następnie (21 października) będą miały miejsce symfoniczne 210 urodziny Emilii Mayer. Mayer to najwybitniejsza szczecińska kompozytorka. Nazywana Beethovenem w spódnicy, całe życie związana była z tym miastem. To tu stawiała pierwsze kompozytorskie kroki pod okiem Carla Loewego i choć na stałe zamieszkała w Berlinie, do naszego miasta wracała regularnie, nierzadko na dłużej. Orkiestrę, która zagra jej utwory, poprowadzi Maria Sydor (na zdjęciu), młoda i utalentowana dyrygentka, współpracująca z najlepszymi orkiestrami w Polsce.

Następnie, w ramach cyklu, w sali symfonicznej wystąpi Natalia Kukulska (22 października). Znakomita wokalistka zaprezentuje materiał z albumu „Kukulska MTV Unplugged”. Artystce towarzyszyć będą wyśmienici instrumentaliści, którzy brali udział w nagraniu albumu. Kukulska zawsze powtarza, że złota sala Filharmonii jest jedną z najbliższych jej sercu scen w Polsce.

„FilHERmonię” zamknie koncert z kompozycjami Gustava Mahlera i Camille’a Saint-Saëns (28 października). Gwiazdą wieczoru będzie wybitna sopranistka Joanna Freszel, której głos poznała publiczność, m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Estońskiej Opery Narodowej oraz Teatro Lope de Vega w Sewilli. Orkiestrę poprowadzi bardzo doświadczony dyrygent, którym jest Case Scaglione, były zastępca głównego dyrygenta New York Philharmonic, a obecnie dyrektor artystyczny Orchestre national d’Île-de-France.

 

Prestiż  
Październik 2022