Zdrowa rywalizacja

Kolejna, szósta edycja biegu Sanprobi za nami. Tym razem rywalizacja odbyła się pod nazwą Uro-Run i otwierała Europejski Tydzień Urologii. Celem tego wydarzenia było zwiększenie świadomości w zakresie profilaktyki związanej z najczęściej występującymi schorzeniami układu moczowego.

Autor

Aneta Dolega

Zawody rozpoczęły od biegu na dystansie 5 kilometrów. Kolejna godzina należała do osób, które preferują marsz z kijkami, czyli Nordic Walking. W międzyczasowe odbywały się również wyścigi dla dzieci na krótkich dystansach, w różnych kategoriach wiekowych, a także dla osób niepełnosprawnych. Łącznie tego dnia na mecie stanęło 250 osób.

Najszybszym biegaczem okazała się Bartosz Konarski, a biegaczką – Anna Sobczak-Czynsz. Pani Anna wraz z Remigiuszem Zającem zwyciężyła również w kategorii „ochrona zdrowia”.

W Nordic Walking po złote medale sięgnęli Karol Lipiński i Magdalena Kamińska, a Michał Soczawa dołączył do nich w kategorii „ochrona zdrowia”.

„Corocznie obchodzony Europejski Tydzień Urologii jest okazją do zwrócenia uwagi na społeczne aspekty chorób, którymi na co dzień zajmuje się urologia, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów układu moczowo-płciowego”: mówił jeszcze przed zawodami Robert Szych, dyrektor biegu. Szczecińska urologia może pochwalić się wieloma nowoczesnymi metodami diagnostyki i leczenia, uwzględniając techniki mało inwazyjne. Organizatorzy imprezy podkreślali, że w profilaktyce zdrowotnej filary są trzy. Od strony diagnostyki mamy w Szczecinie Klinikę Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2; zdrową dietę i aktywny tryb życia promują producent probiotyków – firma Sanprobi, oraz Ruchowa Akademia Zdrowia.

W trakcie zawodów, aby oswoić temat, na „ściance” biegacze robili sobie zdjęcia z takimi hasłami, jak „Nie dam się złapać rakowi”, „Ja się zbadałem, a ty?” oraz „Jak prosto zbadać prostatę”.

Sanprobi Uro-Run to nie tylko sportowa rywalizacja, to również festyn rodzinny. W pięknym otoczeniu Parku Kasprowicza, m.in. na stoisku SANPROBI uczestnicy imprezy mieli możliwość skonsultować się z dietetykiem i dopasować probiotyk do swoich potrzeb. Diagnostyka przedstawiła ofertę badań laboratoryjnych mających na celu wczesne wykrycie chorób urologicznych, a Massage Nowakowski zapraszał na bezpłatne masaże obolałych po biegu uczestników. Ponadto były animacje dla dzieci – szczudlarze, bańki mydlane i dmuchańce.

Kolejna edycja już za rok, we wrześniu 2023 r. A już w marcu odbędzie się 13. Sanprobi Bieg Kobiet.

Prestiż  
Październik 2022