Doktorze,

Nie korzystałam wcześniej z zabiegów depilacji laserowej, ale dowiedziałam się, że zabieg ten pomaga także z podrażnieniem, które tworzy się po goleniu zwykłą maszynką. Chciałam zapytać, czy tak jest oraz, czy naprawdę depilacja laserem jest trwała?

Natalia

Pani Natalio, to prawda, że oprócz redukcji owłosienia zmniejszamy skutecznie możliwość powstawania podrażnień po goleniu maszynką, depilatorem, zapobiegamy wrastaniu włosków, a co z tym się wiąże–redukujemy ryzyko powstawania blizn i przebarwień. Warto pamiętać, aby zacząć terapię jesienią/zimą, aby latem móc spokojnie eksponować dane miejsce na promienie słoneczne, więc jest to doskonały czas na rozpoczęcie terapii. I tak – zabiegi usuwające owłosienie, poprawnie nazywane epilacją, to trwałe usunięcie włosa z danego obszaru. Światło lasera precyzyjnie uderza w aktywną wzrostowo cebulkę włosa, pozbywając się jej z danego miejsca w sposób trwały. Kolejne serie zabiegowe są wykonywane po to, aby laser dotarł do innych cebulek właśnie w tej, określonej fazie cyklu wzrostu włosa. Najczęściej po 4-6 zabiegach terapia jest kompletna. Dobra praktyka pielęgnacji tego efektu wskazuje, aby wykonać raz w roku serię przypominającą dla danej okolicy. Proszę tylko pamiętać, że przed wykonaniem zabiegu depilacji konieczna jest konsultacja, podczas której specjalista wykonujący zabieg opowie o przebiegu zabiegu, przeanalizuje wskazania, przeciwwskazania i ustali indywidualny plan zabiegowy.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny

Doktorze Zawodny,

Nadeszła jesień, a ja znowu zmagam się z zaczerwienieniem na twarzy. Już mam tego dość, ilekroć wychodzę na dwór i wchodzę z powrotem do ciepłego pomieszczenia, zalewam się rumieńcem… Jest zabieg, który mi pomoże?

Magda

Pani Magdo, podłożem Pani problemu są najwyraźniej poszerzające się naczynia krwionośne. Jeśli Pani skóra jest wrażliwa i delikatna, a wyraźne zaczerwienienie pojawia się przy gwałtownych skokach temperatury powietrza, przy spożywaniu gorących napojów, alkoholu i ostrych przypraw lub pod wpływem działania klimatyzacji – może to być problem cery naczyniowej. Źródłem powstawania takich problemów może być przewlekła ekspozycja na czynniki środowiska zewnętrznego jak słońce, wiatr oraz długotrwałe stosowanie pielęgnacji, która podrażnia skórę. Problemy naczyniowe mogą również być uwarunkowane genetycznie. W leczeniu tego typu problemów stosuje się laseroterapię oddziałującą na naczynia krwionośne, tak aby nie uszkadzać termicznie otaczających tkanek. Proces ten polega na tym, że światło lasera jest absorbowane przez hemoglobinę zawartą w naczyniach krwionośnych, a powstające w ten sposób ciepło powoduje ich koagulację. Dla zewnętrznego obserwatora wygląda to tak, jakby rozszerzone naczynia znikały na jego oczach. Oprócz tego zalecam alternatywnie szereg zabiegów z wykorzystaniem technologii światła IPL, która może pomóc Pani skutecznie pozbyć się rumienia naczyniowego.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny

 

Prestiż  
Październik 2022