Skóra pod specjalnym nadzorem

Nowotwory skóry, to coraz częstszy problem, z jakim medycyna ma do czynienia. Zapadalność na nie w ostatnim czasie wzrosła, co raz więcej osób szuka pomocy lekarzy. Zespół dr Marcina Wiśniowskiego powiększył się o kolejnego specjalistę. Jest nim doktor Aleksandra Szajko, specjalistka onkologii klinicznej, na co dzień pracująca w Oddziale Klinicznym Onkologii, Chemioterapii i Immunoterapii Nowotworów SPSK 1, która specjalizuje się właśnie w nowotworach skóry.

Autor

Aneta Dolega

Panie doktorze, do Pana zespołu niedawno dołączyła doktor Aleksandra Szajko, specjalistka onkologii klinicznej, zajmującą się diagnostyką i leczeniem nowotworów skóry. Skąd pomysł by taki specjalista pojawił się w pańskim gabinecie?

W ostatnim czasie zauważalny jest zdecydowany wzrost występowania nowotworów skóry oraz ilość pacjentów zgłaszających się do naszej kliniki z takim właśnie problemem. W Szczecinie brakowało miejsca, w którym pacjent będzie mógł poddać się badaniu, leczeniu, a także konsultacji onkologicznej w jednym miejscu, a czas od rozpoznania do podjęcia leczenia zostanie maksymalnie skrócony. Informacja o nowotworze wzbudza w każdym z nas ogromne emocje, często strach, a także mnóstwo pytań. Z tego właśnie powodu rozpocząłem współpracę z panią doktor, która od lat zajmuje się onkologią kliniczną, a w kręgu jej zainteresowań są nowotwory skóry. Chciałbym, aby pacjent od początku do końca czuł się zaopiekowany, a jego pytania nie pozostały bez odpowiedzi. Dodatkowo Ola, to bardzo empatyczna i ciepła osoba, która idealnie pasuje do naszego zespołu.

Z jakich dokładnie usług mogą pacjenci skorzystać w ramach tego problemu zdrowotnego?

Pacjenci będą mogli poddać się badaniu dermatoskopowemu, które ma na celu wczesne wykrycie podejrzanych zmian skórnych. Taką zmianę będzie można również usunąć nawet podczas tej samej wizyty. W przypadku zmian łagodnych oprócz chirurgicznego usunięcia oferujemy także mniej inwazyjne usuwanie laserowe. Ściśle współpracujemy także z pracownią diagnostyczną, w której wykonywane są badania histopatologiczne i immunoenzymatyczne. W przypadku potwierdzenia złośliwego charakteru zmiany pacjent będzie miał możliwość dokładnego omówienia z onkologiem uzyskanych wyników i zaplanowania dalszego leczenia.

W jakich przypadkach i kiedy powinniśmy zgłosić się na badania dermatoskopowe?

Jeżeli pacjent ma na swojej skórze zmiany barwnikowe, powinien przynajmniej raz w roku skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie dermatoskopowe. Konieczna jest także konsultacja w każdym przypadku zauważalnej zmiany w obrębie znamienia lub pojawienia się nowego. Nagły wzrost, zmiana koloru, nierównomierne rozmieszczenie barwnika, świąd czy niegojąca się nadżerka powinny zaalarmować pacjenta i skierować go na badanie. Każdy nowotwór skóry jest wyleczalny, jeżeli zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznany.

Jak wygląda przebieg takiego badania?

Samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na obejrzeniu wszystkich zmian skórnych w dużym powiększeniu, za pomocą dermatoskopu. Oceniane są zmiany w naskórku i skórze właściwej. Dzięki zastosowaniu immersji zwiększamy przezierność warstwy rogowej i dokładniej możemy ocenić zmiany, które położone są nieco głębiej. Podobne znaczenie ma także zastosowanie światła spolaryzowanego. Ważne jest, aby badaniu poddać wszystkie znamiona.

Co wywołuje nowotwory skóry i jak wygląda późniejsze ich leczenie?

Na powstanie nowotworów skóry wpływa przede wszystkim nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV i związane z tym poparzenia skóry, ale także inne czynniki jak urazy skóry, uwarunkowania genetyczne czy przyjmowane leki np. immunosupresja. Leczenie najczęściej polega na ich usunięciu z zachowaniem marginesu zdrowych tkanek. W zależności od typu nowotworu leczenie to może być uzupełnione o poszerzenie marginesu zdrowych tkanek czy usunięcie węzła wartowniczego. W niektórych przypadkach stosowana jest także terapia fotodynamiczna lub miejscowa radioterapia.

Jak się ustrzec przed nowotworami skóry?

Należy się regularnie badać i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w istniejących już znamionach barwnikowych. Nie należy bagatelizować trudno gojących się ran, a także unikać nadmiernego opalania bez stosowania filtrów UV i poparzeń skóry.

Dziękuję za rozmowę.

 

Prestiż  
Październik 2022