EKOMECH: wizjonerskie podejście do biznesu

Z Jarosławem Horodeckim – Prezesem Zarządu firmy EKOMECH z Wałcza oraz Wiceprezes Renatą Markiewicz o kamieniach milowych w rozwoju spółki, jej działalności oraz najnowszych propozycjach inwestycyjnych

Autor

Dariusz Staniewski

EKOMECH to firma z bardzo bogatym doświadczeniem — istnieje na rynku od 1985 roku, zatrudnia blisko 200 pracowników. Ma na swoim koncie ponad 150 różnych realizacji. Znajduje się w polskiej czołówce producentów wyrobów stalowych. W historii rozwoju Ekomechu było kilka kamieni milowych.

Pierwszym z nich było powstanie firmy w 1985 roku. Wtedy to był zwykły zakład rzemieślniczy. Wspólnie z bratem zajmowaliśmy się m.in. remontami oczyszczalni ścieków, przepompowni, montażem ich elementów. Tylko że my, w odróżnieniu od konkurencji np. państwowej, pracowaliśmy szybko i solidnie. Potem rozpocząłem produkcję części do kontenerów na rynek niemiecki, następnie samych kontenerów oraz silosów. Jestem pomysłodawcą i założycielem Polskiego Związku Producentów Kontenerów, który do tej pory funkcjonuje. Kolejnym krokiem w działalności firmy było rozpoczęcie produkcji konstrukcji stalowych oraz założenie z partnerem austriackim VOGEL NOT fabryki grzejników. Szybko stała się ona jedną z największych w Polsce i do tej pory działa. Trafiły się także i trudne, chude lata. Ale spotkałem na swej drodze ludzi, którzy mi zaufali i pomogli. Znowu stanąłem na nogi i wszystko odbudowałem — majątek, pozycję, renomę. Dlatego wielu mówi o mnie: „Niezatapialny”.

Najnowsza propozycja — Aparthotel w Wałczu. Jeden z najnowocześniejszych i luksusowych obiektów tego typu na Pomorzu Zachodnim i Środkowym. To 34 elegancko wyposażone apartamenty z aneksem kuchennym, największą w regionie salę konferencyjno-bankietową połączoną z pięknym półhektarowym ogrodem rekreacyjnym.

W tym przypadku pierwotnie miały powstać w tym budynku małe mieszkania dla pracowników różnych firm. Dzierżawiłem ten obiekt od 2015 roku. Mieliśmy różne koncepcje na jego zagospodarowanie m.in. przeznaczenie dla wojska. Potem pojawił się pomysł hotelu. Bo nie ma takiego drugiego obiektu w Wałczu. Miasto liczące 26 tys. mieszkańców musi mieć hotel z prawdziwego zdarzenia. Nasz obiekt jest elegancko i nowocześnie wyposażony np. w fotowoltaikę, pompę ciepła, dodatkową windę, super wykończenia, dobre meble o wysokim standardzie. Chciałbym, aby w tym hotelu było ciekawie. Aby można było np. w jego restauracji skosztować potraw kuchni orientalnej, włoskiej, arabskiej. Ale również polskiego bigosu, czy pieczonego prosiaka. Zawsze jednak musi być utrzymany wysoki poziom.

To nowoczesna i atrakcyjna inwestycja - Osiedle Ku Słońcu: 22 jednorodzinne domy, na działkach o powierzchni od 400 do 1100 m2 z infrastrukturę drogową i miejscami postojowymi. Osiedle znajdujące się w odległości 2 km od Bałtyku, w bezpośrednim sąsiedztwie Ustronia Morskiego oddalonego o pół kilometra i Kołobrzegu – 12 km. W pobliżu przebiegają drogi S6 i nr 11 oraz zlokalizowany jest dworzec PKP (Intercity). Dzięki temu zapewnione jest świetne skomunikowanie inwestycji z całym wybrzeżem oraz resztą Polski. Ale to nie wszystkie atuty.

Dla nas ważne są także niskie koszty utrzymania domu. Każdy z nich wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną i rekuperacji, ścieki odprowadzane są do wspólnej oczyszczalni ekologicznej. Cena domów znajdujących się w pierwszej linii brzegowej zabudowy wynosi 30 tys. zł za metr kwadratowy powierzchni. Podczas gdy np. w Kołobrzegu, mieszkanie o powierzchni 47 m2 kosztuje 800 tys. zł. A u nas, można kupić domek z działką za niecały milion złotych, z nowoczesną technologią i innymi udogodnieniami. Są one sprawdzane i badane pod różnymi kątami np. szczelności. Budynki na osiedlu Kukinka - Ku Słońcu będą sprzedawane od marca 2023 roku.

Kolejny projekt to niewielkie domy, które firma chce realizować według własnych projektować na niedużych działkach. Na czym polega ten pomysł?

To teraz bardzo potrzebne produkty. W aktualnej sytuacji energetycznej, kiedy rosną koszty utrzymania i eksploatacji domu, to my, moim zdaniem, z tym projektem, jesteśmy pewnego rodzaju objawieniem. Schemat jest prosty – moja firma kupuje działki, buduje na nich domy o powierzchni 30 - 50 m2, a następnie całość sprzedaje. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych np. fotowoltaiki koszty eksploatacyjne będą o połowę niższe niż w innych budynkach. I ja się pod tym podpisuję. Fundament pod nasze budynki liczy ok. 70 cm. To jest podsypka piaskowa, to jest beton ze zbrojeniem itd. Do tego proponujemy pewną konstrukcję zewnętrzną. W środku każdy może zastosować swoje własne rozwiązania architektoniczne, urządzić wnętrze według własnego pomysłu.

Co czeka Ekomech w najbliższej przyszłości?

Nasza działalność opiera się na dwóch filarach. Jeden – to utrzymanie naszej wysokiej pozycji w branży konstrukcji stalowych i budowlanych. Jesteśmy pod tym względem ścisłej czołówce w Polsce, mamy bardzo wysokie notowania. Drugi – chcemy rozwijać nowe inwestycje w tym m.in. domy, o których już wspominałem. Nasz jest gotowy projekt, konstrukcja, fundamenty, nowoczesne rozwiązania technologiczne i wykonawcze. Jesteśmy w stanie robić je szybko, tanio i dobrze. Chcemy przeszkolić kilka firm, które będą je wykonywać, a następnie sprzedawać. Takiej klasy biznesu będę się zawsze trzymał. Jeżeli nie będę umiał tego utrzymać na takim wysokim poziomie, to przestanę to robić.

 

Prestiż  
Listopad 2022