Savoir vivre w biznesie

Wydawać by się mogło, że zasady savoir-vivre’u, nienaganne maniery to relikt przeszłości, kojarzony z XIX-wieczną powieścią. Tymczasem to jeden z wyznaczników profesjonalizmu każdej firmy. Stosowanie etykiety nie tylko świadczy o naszych kompetencjach zawodowych, ale także o tym jakimi jesteśmy ludźmi. O savoir-vivre w biznesie rozmawiamy z Ewą Brok, certyfikowanym trenerem, mentorem i mówcą Brian Tracy International z zakresu savoir-vivre i etykiety biznesowej.

Autor

Aneta Dolega

Zacznę od tego: Pani Ewo, czym jest etykieta biznesowa, dlaczego jest ważna w zawodowych kontaktach i czy można się jej nauczyć?

Etykieta i zasady savoir-vivre w kontakcie z drugim człowiekiem są dla nas buforem bezpieczeństwa na tę warstwę komunikacji, która jest niemerytoryczna. Ponieważ my w kontakcie z drugim człowiekiem działamy na dwóch płaszczyznach: płaszczyźnie wartości i tutaj dajemy nasze przygotowanie, wiedzę, kompetencję, profesjonalizm oraz na płaszczyźnie formy – dostosowujemy nasze zachowanie, język, wizerunek do kontekstu społecznego i kulturowego naszego odbiorcy. A wszystko po to abyśmy byli jak najlepiej rozumiani, aby była to komunikacja na płaszczyźnie porozumienia, zrozumienia, jak i na płaszczyźnie budowania relacji. Oczywiście zasad etykiety można się nauczyć. Warto nad nią pracować, aby stała się ona naszym nawykiem, abyśmy nie musieli zastanawiać się, jak się zachować.

I jeszcze jedno, jeśli źródłem tych manier nie będzie szacunek, empatia i zdrowy rozsądek, to one zawsze będą wyglądały sztucznie i nienaturalnie.

Jak polscy biznesmeni wypadają, jeśli chodzi o tę sferę życia, jak te nasze zawodowe kontakty naprawdę wyglądają od strony savoir-vivre’u?

Nie mam takich badań, ale z moich obserwacji biznes lubi kulturę. Dla wielu przedsiębiorców klasa w rozmowie czy korespondencji jest utożsamiana z szacunkiem. Dla wielu ta grzeczność jest równoznaczna z eleganckim, biznesowym garniturem.

Zapytań o prelekcję podczas konferencji czy oferty na szkolenia z zakresu kultury w organizacji, z miesiąca na miesiąc jest co raz więcej. Może to świadczyć o tym, że ludzie zauważają potrzebę zadbania o klienta i siebie wzajemnie także na czysto ludzkiej płaszczyźnie. Brian Tracy powiedział, że: „szacunkiem i grzecznością, nie pieniędzmi, zaspakajamy najważniejsze potrzeby drugiego człowieka, potrzebę akceptacji i docenienia”.

Jakie najczęściej popełniamy błędy?

Zbyt szybko skracamy dystans, a nie zawsze rozmówca sobie tego życzy, abyśmy mówili do niego od początku po imieniu lub zdrabniając jego imię. Lepiej zacząć od wyższego C, a potem delikatnie skracać dystans, odwrotnie jest trudniej.

Przesuwamy granice, jeśli chodzi o zgodę na np. brak punktualności, także podczas spotkań online. Na zbyt swobodny język często przy klientach, ma on przecież duży wpływ na postrzeganie naszego przedsiębiorstwa i nas samych.

Mamy kłopot ze słuchaniem i skupieniem się na rozmówcy. Przeciwieństwem mówienia nie jest słuchanie, jest czekanie, aż rozmówca dokończy to z czym przyszedł. Nieprzerywanie to nie tylko dowód klasy i kultury, to przede wszystkim danie sygnału drugiej osobie, że Ty i to co mówisz jest dla mnie w tej chwili najważniejsze, jestem tu dla Ciebie na 100%. I tę intencję niech potwierdzają nasze oczy, mimika, gesty, postawa ciała. Nic nie dadzą słodkie słowa, jeśli za tym nie będą stały komunikaty niewerbalne. Ludzie i czas szybko nas zweryfikują.

Umawiamy się na spotkanie biznesowe z klientem, na którym nam bardzo zależy. Co należy zrobić by wypaść podczas rozmowy jak najlepiej, by zrobić tzw. dobre wrażenie? Z drugiej strony czego się wystrzegać?

Po pierwsze punktualność. Jeśli wiemy, że się spóźnimy, (a wiemy to wcześniej niż 3 min przed spotkaniem) SKUTECZNIE o tym fakcie poinformujmy. Czas jest dobrem, którego nie da się zmagazynować, szanujmy się wzajemnie.

Po drugie wizerunek. Bo tutaj też jest szacunek. Chcemy nie chcemy ludzie oceniają wzrokiem. Postawmy na jakość, czystość i klasykę. Biznes lubi spokój.

Po trzecie, postawmy na empatię i szacunek i połączmy ją z autentycznością. Bądźmy sobą. Profesor Bartoszewski powiedział: „Warunkiem wiarygodnego dialogu jest bycie sobą, ponieważ ludzie czują, czy reprezentujemy samego siebie, czy stosujemy, jakieś elementy gry i taktykę”.

Jakie znaczenie ma dress code i jak właściwie powinniśmy się ubrać na tego rodzaju spotkanie? Nadal obowiązują ciasne garsonki i krawaty pod szyję?

O to długi temat. Pandemia trochę przyczyniła się do tego,

że idziemy bardziej w casual niż formal. Moda modą, ale warto postawić na klasykę, ona zawsze się obroni. Warto wziąć pod uwagę, że są takie spotkania, takie okoliczności, gdzie aż prosi się o dostosowanie tego wizerunku właśnie z szacunku. Największy problem nie mamy z kupnem ubrania, a z jego dopasowaniem. I to jest najważniejsze - ROZMIAR I FASON. Dobierajmy fasony do sylwetki, jak mamy krąglejsze biodra, zrównoważmy sylwetkę, niech dzieje się coś na górze. I warto odnaleźć styl pasujący do wykonywanej pracy, ale też spójny z nami - kiedy my sami ze sobą czujemy się dobrze, inni też tak nas odbierają.

Pozostając w temacie dress codu, to coraz bardziej popularne i powszechne w naszym wyglądzie stają się tatuaże, kolczyki i kolorowe włosy. Czy w trakcie biznesowego spotkania należy chować tatuaże, wyciągać kolczyki np. z nosa? Czy na to też się już nie zwraca uwagi?

Coraz częściej obserwujemy, że na ten alternatywny wizerunek jest zgoda w wielu firmach i na wielu stanowiskach. Nie jest on żadną przeszkodą i nie definiuje wartości człowieka. Warto jest, starając się o pracę, zorientować się na ile firma taki wizerunek akceptuje, na ile jest tolerancyjna. Abyśmy nie musieli (jeśli nam na tym zależy) rezygnować ze swojego stylu.

Jaką rolę odgrywa w spotkaniach biznesowych mowa ciała? Po czym rozpoznajemy intencje naszego partnera biznesowego?

Słowa tego nie powiedzą, co powiedzą nasze oczy, mimika, postawa ciała czy gesty. Kiedy mamy dobre nawyki i znamy podstawy komunikacji niewerbalnej, które powinny towarzyszyć spotkaniom face to face np. skupienie na rozmówcy, kontakt wzrokowy, uśmiech, odzwierciedlenie – jesteśmy wtedy sobą, naturalni, prawdziwi. Ludzie to czują.

Miejsce spotkania. Czy to, gdzie się umawiamy jest ważne?

Oczywiście wybór miejsca jest istotny i warto, aby był związany z charakterem spotkania. Coraz częściej biznesowe rozmowy odbywają się w restauracjach czy kawiarniach – stół łączy. Jeśli planujemy spotkanie poza miejsce pracy warto wziąć pod uwagę dwie rzeczy, po pierwsze miejsce, aby było w miarę dyskretne i spokojne. Może być tak, że spotykamy się z kimś przy kawie, a obok dwie mamy z dziećmi siedzą w tle bajka z głośnika telefonu. Po drugie, zapraszając na kolację, obiad warto zapytać o preferencje jedzeniowe naszego gościa, aby dostosować lokal i menu. W końcu zależy nam na tym, aby nasz gość czuł się na tym spotkaniu dobrze.

Załóżmy, że spotykamy się zawodowo w kawiarni bądź restauracji. Kto np. proponuje kawę? Jeśli nasz partner biznesowy proponuje nam drinka w trakcie spotkania lub wino, czy należy przyjąć takie zaproszenie czy delikatnie odmówić?

Zaprosić na kawę może każdy, najwyżej spotkamy się z odmową. Natomiast zasady pierwszeństwa w sytuacjach codziennych zakładają, że ten kto zaprasza, jest gospodarzem, przepuszcza w drzwiach, płaci rachunek, zostawia napiwek. Jeśli chodzi o alkohol, to oczywiście wszystko zależy od charakteru spotkania, czasem ta lampka wina do kolacji służbowej nie zaszkodzi. Wszystko jest dla ludzi.

Przejście na Ty. No właśnie, co o tym mówi etykieta biznesowa. Kiedy można i kto pierwszy wychodzi z inicjatywą?

W środowiskach zawodowych przedstawianie osób odbywa sie według pierwszeństwa wynikającego z rangi i statusu. Osobie, która ma wyższe stanowisko zostaje przedstawiona osoba o pozycji nieco niższej. Zwracamy się do osoby o wyższej randze i przedstawiamy jej osobę o niższej randze, np.: „Pozwoli Pani/Pan, że przedstawię...”. Tych zasad precedencji towarzyszących powitaniu i przedstawianiu osób trochę jest. Np. kiedy my sami się przedstawiamy lub gdy przedstawiamy osoby z którymi jesteśmy po imieniu, jak podczas spotkania, podczas którego nie wszyscy się znają, albo gdy do grupy dołącza gość, jak podczas spotkań online. Jeśli zdarzy nam sie gafa, to najgrzeczniej z niej wybrnąć serdecznym przeproszeniem i uśmiechem (uśmiech sprawdza się zawsze i wszędzie, pod każdą szerokością geograficzną), nawet jak dokonamy niewłaściwej prezentacji, to szacunek i uśmiech są naszym buforem bezpieczeństwa.

Czasem w trakcie rozmowy biznesowej, szczególnie gdy spotkamy daną osobę po raz pierwszy albo prowadzimy z nią rozmowę telefoniczną, taka osoba nam się przedstawia. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zapamiętać jej imię i nazwisko. I co teraz? Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Najgorzej to zwracać się bezosobowo. Najgrzeczniej jest po prostu zapytać: Czy mógłby mi Pan powtórzyć swoje imię? I jak ktoś przedstawia się imieniem i nazwiskiem, twórzmy sobie w głowie skojarzenia, zapamiętanie czyjegoś imienia i zwrócenie się do danej osoby po dłuższym czasie właśnie jej imieniem, bardzo dobrze o nas świadczy, ludzie lubią słyszeć swoje imię. Czują się ważni dla rozmówcy.

Na efekt pierwszego wrażenia ma wpływ nie tylko uściśnięcie dłoni i spojrzenie w oczy, ale również otoczenie. No właśnie, jak to nasze miejsce pracy powinno wyglądać by dobrze o nas świadczyło. Kiedyś spotkałam się z taką opinią, że bałagan na biurku świadczy o kreatywności umysłu osoby, do której to biurko należy.

Być może tak jest, że dla wielu bałagan oznacza kreatywność i są miejsca w których taki bałagan jest wręcz wskazany i wcale on nie dziwi, tak jak nie dziwi kalendarz z miss mokrego podkoszulka w zakładzie wulkanizacji. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co moje miejsce pracy ma o mnie mówić i przede wszystkim czy jest ono spójne zarówno z charakterem mojej pracy, jak i ze mną. Niech górę bierze autentyczność. Jeśli coś jest nasze, prawdziwe, z dobrą energią, to ludzie to czują.

Niekiedy w takcie spotkania biznesowego nasi partnerzy poruszają tematy prywatne. Czy powinno w ogóle się schodzić na takie tematy w trakcie tego rodzaju rozmowy i co zrobić, gdy już się taki temat pojawi?

To bardzo ciekawe pytanie. Jeśli ktoś w naszym towarzystwie podczas spotkania biznesowego zaczepi o jakiś wątek z życia prywatnego, to znaczy, że dobrze czuje się w naszym towarzystwie, ma do nas zaufanie. Czasem taki przerywnik, o dziecku, żonie, mężu, psie może ocieplić rozmowę. Nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli obie strony tego chcą, aby przez chwilę o tym porozmawiać. Również podczas spotkania biznesowego jesteśmy ludźmi z życiem prywatnym z tyłu głowy, z domem, rodziną, czasem jakimś cierpieniem. Bądźmy otwarci na siebie, wrażliwi. Cytując: „Ludzie nie będą pamiętali co powiedziałeś albo zrobiłeś, ale zawsze będą pamiętali, jak się przy tobie czuli”. Niech ludzie czują się przy nas dobrze.

Dziękuję za rozmowę.

 

Prestiż  
Listopad 2022