Marcin Kydryński
Sympatyczny samotnik w podróży

Można o nim spokojnie powiedzieć, że jest człowiekiem wielu talentów. Dziennikarz muzyczny, pisarz, kompozytor, tekściarz, fotograf, podróżnik… choć sam o sobie mówi przewrotnie: „sympatyczny, zamyślony samotnik, który próbuje znaleźć drogę dobrego życia i czasem przy tym brząknie na gitarze albo pojedzie na małą wycieczkę”. Marcin Kydryński to jeden z kultowych głosów radiowej Trójki, który na jej antenie przez wiele lat prowadził popularne audycje muzyczne (od dwóch lat w Radiu Nowy Świat jest gospodarzem autorskiej audycji „Pora Siesty”), W latach 1995-1998 dyrektor artystyczny festiwalu Jazz Jamboree, a także organizator Siesta Festivalu, współtwórca płyt Anny Marii Jopek. To także znakomity fotograf, mający na koncie współpracę z National Geographic (pierwsza w 100 letniej historii Magazynu okładka lokalnej edycji, Nagroda Towarzystwa w Waszyngtonie w 2001 roku), i autor kilku książek o tematyce podróżniczej, m.in. „Dal. Listy z Afryki minionej” i „O wschodzie”. W końcu świetny rozmówca o rozległej wiedzy i subtelnym poczuciu humoru o czym mogłam się przekonać we wrześniu podczas jego wizyty w szczecińskiej Filharmonii, do której przywiózł część swoich fotografii.

Autor

Aneta Dolega

Panie Marcinie zacznę od Pana wystawy, którą mogliśmy oglądać w szczecińskiej Filharmonii. Według jakiego klucza albo w jaki sposób wybierał Pan fotografie, które złożyły się na „Harmonię”? Skąd też ten tytuł, nawiązujący w sposób przewrotny do miejsca ekspozycji?

To wielki zaszczyt dostać propozycję autorskiej wystawy w Filharmonii Szczecińskiej. Ucieszył mnie temat, choć nie zaskoczył. Wszak w progi tego szacownego budynku wchodzą z definicji ludzie miłujący harmonię. Cóż, spojrzałem na fotografie z 25 lat, z czterech kontynentów i wybrałem 25 kadrów, które podejmują temat „Harmonii” z rozmaitych perspektyw. Zacząłem od anegdoty: od dziewczyny imieniem Elena, która na lizbońskiej ulicy próbuje grać na harmonii. A potem sięgnąłem po kadry o szczególnej geometrii. Wreszcie metafora.

To harmonia, której szukam w ludzkich losach. W sztuce dobrego życia, w umiłowaniu ciszy, w naszej skłonności do medytacji, w majestacie starości.

Należę do wielu osób, które zanim zobaczyły zdjęcia Pana autorstwa, usłyszały Pana głos. Należę do pokolenia, które wychowało się na „trójkowych głosach „i cieszę się, że miałam akurat taką edukację. No właśnie, co było pierwsze w Pana życiu: muzyka/radio czy fotografia? I co sprawiło, że te dwie pasje przekuł Pan w zawody?

Wychowałem się w domu pełnym muzyki. Tata sadzał mnie w swoim gabinecie i wspólnie słuchaliśmy klasyki symfonicznej. Do mamy przychodzili muzycy na próby jej koncertów. Oczywiście w szkole sam założyłem zespół. W ogóle wtedy nie umieliśmy grać, ale wzorce mieliśmy szlachetne: Beatlesi, Queen. Wciąż z pasją słuchałem, poznawałem świat dźwięku. Prędko znalazłem własną drogę i był to jazz, co ciekawe, najpierw współczesny, dopiero wiele lat później tradycyjny. Choć niedawno olśniło mnie, że w istocie pierwszą fascynacją sześcioletniego Marcina był Afric Simone. Znamienne, bo moje życie miało się potem toczyć wokół Afryki, muzyki świata, szczególnie zaś luzofońskiej, wyrosłej w kulturze wpływów portugalskich. Afric był wszak z Mozambiku właśnie, jak potem Mariza. Mając dwadzieścia lat towarzyszyłem tacie na scenach jubileuszowych festiwali w Opolu i Sopocie. To był taki żart. Okazał się jednak początkiem życia radiowego. Dostałem propozycję zajrzenia do Trójki, bez zobowiązań. Musiałem coś zrobić dobrze, skoro zostałem w niej 31 lat, aż do dramatycznego finału.

Fotografia przyszła później, wraz z pasją, ciekawością świata. Za pierwsze zarobione w radiu i na estradzie pieniądze zacząłem wędrować. Wychowany na przemycanych z Zachodu egzemplarzach National Geographic roiłem sobie, że mógłbym prowadzić właśnie takie życie: podróżować z aparatem i opisywać świat, tłumaczyć dalekie kultury. Można powiedzieć, że to jedyne moje marzenie, które się spełniło. Pracowałem potem dla Geographic, poniekąd nawet zmieniłem historię tego legendarnego pisma. Tak, miałem w życiu wiele szczęścia, ale przecież nie marzyłem o radiu, Boże broń o estradzie, nie śniłem, że przyjdzie mi współpracować z największymi muzykami naszych czasów, znałem przecież swoje ograniczenia. Ale o wędrówkach z aparatem marzyłem precyzyjnie. I to mi się udało.

Dziś wędruję już rzadziej, niestety. Trzy, cztery razy w roku, zwykle na góra trzy tygodnie. Jedyną stałą jest niedzielna radiowa Siesta. I towarzyszące jej felietony, koncerty, gdański festiwal, płyty – w tym roku już osiemnasta. Wiele w moim życiu fortunnych zbiegów okoliczności, doceniam życzliwość losu i ludzi.

Nieobecność radiowej Trójki, tej jedynej w swoim rodzaju, mocno odczuliśmy. I nie chodzi tylko o polityczną stronę tego „zdarzenia”, tylko o sam klimat radia. Czegoś takiego właściwie już nie ma… Jak Pan przyjął to co się stało i jakie emocje Panu towarzyszyły, gdy Trójka zaczęła znikać z anteny?

Byłem zdewastowany. W studiu na Myśliwieckiej spędziłem całe dorosłe życie i miałem nadzieję na długie, spokojne wybrzmienie tej historii. Przyszedł jednak dzień, w którym musiałem sobie zadać pytanie: jak w takiej sytuacji ostatecznego politycznego splugawienia stacji zachowałby się mój tata. I odszedłem. Być może nawet rok za późno, ale do pewnego momentu wciąż naiwnie miałem nadzieję, że uda się ten statek przeprowadzić przez burzę i jedynie trochę poobcierać burty. Dziś myślę, że dobrze się stało. Trójka była stacją legendarną, kultową. Zna Pani monumentalne dzieło Wiesława Weissa o naszym radiu? Kiedy po nie sięgam, zaczynam rozumieć tę wielkość. I tylko wielka katastrofa mogła dorosnąć do takiej legendy. A czuję, choć mówić mogę jedynie za siebie, że teraz, tworząc od początku nową stację robimy to z niespotykaną dotąd energią. Jesteśmy lepsi, bardziej oddani, zdeterminowani. To jest dla mnie, nomen omen, Nowy Świat.

A odczuł kiedykolwiek Pan, że Pana głos, muzyka jaką Pan prezentuje na radiowej antenie ma aż tak duży wpływ na słuchacza? Zdawał sobie Pan z tego sprawę, że kreuje nasze gusta? Również tworząc świetne piosenki z Anną Marią Jopek?

W radiu człowiek mówi do czerwonego światełka. I dopóki nie otworzy skrzynki mailowej ma poczucie, że jest sam na planecie. Ale bywa, że wychodząc na scenę Siesta Festiwalu czy naszych koncertów Siesty w Drodze czuję dobrą energię, autentyczną życzliwość publiczności. Bywa, że sygnał mojej audycji rozpoczynający koncert przerywają oklaski. To nadzwyczaj miłe, daje mi świadomość, że te z górą trzy dekady miały odrobinę sensu. Czasem jednak jest to przyjemność przyprawiona grozą. Kiedy człowiek pojmie, że ta piękna trzydziestoparoletnia matka trójki sporych dzieci, ta w pierwszym rzędzie po prawej, urodziła się w noc mojego pierwszego programu!

Dziękuję, że wspomina Pani piosenki, które stworzyliśmy z Anną Marią. Mam przekonanie, że jest sporo ważnych nagrań, które mówią niejako „naszym językiem”, tworzą odrębny świat. Takie płyty jak Bosa, ID, Niebo, Haiku, Ulotne czy do pewnego stopnia Upojenie (tam mówiliśmy głównie językiem Pata Metheny) to są rzeczy wyjątkowe. Czy kształtują gusta? Nie myślę o tym w ten sposób. Byliśmy bezgranicznie szczęśliwi, ilekroć te płyty odnosiły sukcesy, ale też świadomi, że robimy to z pasji, z ciekawości muzyki, być może dla paru osób jedynie, które słyszą jak my lub chcą spróbować takiej drogi. Wyjąwszy płytę Sobremesa, którą bardzo lubię mimo jej słodyczy i względnej prostoty, na wspomnianych albumach działy się rzeczy muzycznie dość wymagające. Lubiłbym, gdyby otworzyły paru osobom uszy na inną harmonię, zawiłe konstrukcje formalne, zaskakujące podziały rytmiczne. Ale prawdę mówiąc rzadko ktoś, jak Pani, tak uprzejmie wspomina w rozmowie moje kompozytorskie próby. Jestem wdzięczny, bo to ważny rozdział w życiu. Mam jednak świadomość, jakie jest nasze miejsce na mapie wobec Strawińskiego czy Lutosławskiego. Słyszała Pani, co powiedział niedawno Pat Metheny? – W porównaniu z Bachem wszyscy jesteśmy do bani!

No cóż, z geniuszem Bacha raczej nie da się polemizować… Ale chciałabym wrócić do pana fotografii i filHARMONIJNEJ wystawy. Jedną z rzeczy, która przykuła moją uwagę, szczególnie w Pana podróżniczej fotografii to kolor. Te fotografie są niezwykle barwne, momentami malarskie, nawet gdy pokazują tak mało „barwne” miejsca jak Rwanda czy Sierra Leone? To przypadek czy kolor jednak ma dla Pana znaczenie?

Ależ Sierra Leone czy Rwanda to nadzwyczaj barwne rejony! Somalia i Sudan, Mali i Burkina Faso może odrobinę mniej na pierwszy rzut oka, ale wciąż jakież tam kolory w ludziach samych, jakie wschody i zachody słońca! Teraz poważnie, mam też kolekcję fotografii monochromatycznych, jeszcze nie objawioną. Jest w stadium, nazwijmy to, larwalnym, ale wiążę z nią pewne plany. Wychowałem się na kolorowej fotografii. Moi pierwsi mistrzowie, jak Tomasz Tomaszewski, Steve McCurry, czy zwłaszcza Alex Webb wykorzystywali kolor z niebywałą śmiałością. Bywało, że jako główny temat. Afryka krzyczy kolo rem. Trzeba szczególnej odwagi, ale i przekonania, że mówimy rzeczy naprawdę ważne i kolor jedynie odwróciłby uwagę od treści, by opowiadać o Afryce w odcieniach szarości jak Salgado, Nachtwey czy u progu fotografii reporterskiej, Cartier-Bresson.

Fotografia podróżnicza. Dlaczego akurat to stało się Pana specjalnością?

Pół życia spędziłem w drodze, na wielu kontynentach, mając aparat ze sobą. Na takiej fotografii się kształciłem. To przyszło niejako naturalnie. Choć prawdę mówiąc zaczynałem od czego innego. Mam ujmującą kolekcję portretów, z początku lat 90-tych. Na wielu z nich ze wzruszeniem rozpoznaję luminarzy dzisiejszego życia kulturalnego i rozrywkowego. Głównie damy. Ale te zdjęcia zostaną już w archiwum. Chyba, że na stare lata oszaleję i z próżności, żałosnej żądzy zwrócenia na siebie uwagi napiszę pikantną autobiografię całkowicie wyzutą z cnoty dyskrecji. Wtedy te fotografie staną się idealną ilustracją historii o mej emocjonalnie intensywnej młodości.

Proszę koniecznie to zrobić! Tymczasem zostańmy jeszcze na chwilę w Afryce. To chyba jedno z Pana ulubionych miejsc na Ziemi. Niesamowicie różnorodny kontynent. Z jednej strony piękna przyroda, miejsca oblegane przez turystów.

Z drugiej mroczna historia i miejsca naznaczone konfliktem? Co Pana w Afryce fascynuje, co zachwyca a co, może, przeraża?

Gdybym potrafił ująć to lapidarnie, nie napisałbym dwóch dość, przyznajmy, obszernych książek, jak Biel i Dal. Na potrzeby tej krótkiej rozmowy uproszczę odpowiedź na ile to możliwe. Fascynuje przyroda. Jestem z usposobienia typem wiejskim. Wielkie przestrzenie, świeże powietrze, uroda pejzażu. Afryka dla mnie ma jeszcze wartość dodaną: w wielu swoich rejonach robi wrażenie, jakby została stworzona wczoraj. To wciąż bywa wędrówka po rajskim ogrodzie. Zachwyca mnie piękno człowiecze. Cud ludzkiego ciała. W Afryce właśnie znalazłem go najwięcej i w najbardziej zdumiewającej różnorodności. Przeraża? Nazwijmy to „dezynwoltura” kierowców, jak kontynent długi i szeroki. Będę szczęśliwy jednak, jeśli zechce Pani, być może wraz z czytelnikami tego wywiadu, sięgnąć po wspomniane dwie książki. Wierzę, że dostarczą więcej satysfakcji.

To niech mi Pan chociaż zdradzi, dlaczego tam ciągle wraca i które miejsca Afryki darzy Pan szczególnym uczuciem?

Wciągają mnie światło, zapach, bezmiar kontynentu. Krajem, który wielbię szczególnie i odwiedzam od blisko 30 lat jest Etiopia. Dziś ponownie rozdarta wojną. Ale to dla mnie idealny przykład – właśnie! – harmonii między naturą a kulturą. I olśniewająca różnorodność twarzy, wierzeń, strojów, języków, tradycji. Co zresztą staje się podstawą współczesnych konfliktów. Czekam aż będzie spokojniej i wracam. Nie bez lęku o to, co zastanę. Szczególnie piękne wspomnienia mam z sawanny Afryki wschodniej. To był ten mój rajski ogród. Wreszcie pustynia i puszcza: Namibia i Sierra Leone jako archetypy tych pojęć. Tam jednak nie wróciłem. Zachowuję we wdzięcznej pamięci. Nie myślę o powrocie do Somalii. Do Liberii. Zbyt wiele tam potworności osadzonej w człowieku. Trwale, jak rdza. Lubię Maroko. Dziś po naszej rozmowie lecę z Lizbony, gdzie mnie Pani zastała, do Tangeru. Godzina lotu a taka odświeżająca odmienność. Lubię pieśni muezinów o świcie.

Czy to nie zabrzmiało jak z Czasu Apokalipsy!?

Och, myślę, że to zdecydowanie przyjemniejsze niż zapach napalmu…

Które jeszcze miejsca na świecie są warte uwiecznienia na „kliszy” i bliższego poznania? Wiem, że na Pana liście na pewno jest Portugalia…

Wszystko jest warte uwiecznienia na kliszy. Fotografia nadaje wagę drobiazgom, nad którymi ktoś inny przechodzi bezrefleksyjnie. I może to być smużka światła bawiąca się pustą butelką na naszej ulicy o świcie. Portugalia… tak, pomieszkuję w Lizbonie od czternastu lat. Ta fascynacja światłem i muzyką Białego Miasta jest jednak trudną miłością. Poświęciłem jej książkę Muzyka moich ulic, która jest dziś właściwie nostalgicznym spacerem po nieistniejącym mieście. Tak wielka jest skala i dynamika zmian.

Jak na tym tle wypada Polska. Gdyby ktoś Pana zapytał, kto jeszcze tu nie był, co warto zobaczyć, to jaką by Pan Polskę polecił takiemu podróżnikowy czy turyście?

Och, Polska. Tu oczy mi krwawią. Ale sami się tak urządziliśmy. W Polsce – i to jest jedyne takie miejsce na ziemi – można oprowadzać wycieczki po pejzażach złożonych z samych płacht reklamowych. Bardzo zresztą brzydkich i walczących ze sobą. Kiedy powiem, że płaczę jadąc przez mój kraj, pomyśli Pani, że to metafora, ale ja naprawdę łkam, na każdym zakręcie drogi, na każdej miejskiej ulicy, na co drugiej łące. A potem wjeżdżam do Czech – i oczy oddychają, opłukane widokiem czystej przyrody. To wbrew pozorom bardzo ważny temat dla naszego prawodawstwa. Tak ważny jak służba zdrowia. Bo dusze od tej szpetoty ciężko chorują.

Często Pan podróżuje samotnie. Co w takiej podróży jest dobrego? Ja zauważyłam, że podróżując w ten sposób dowiaduje się ciągle czegoś nowego na swój temat…

Cenię sobie ciszę, skupienie, czas na lekturę, luksus milczenia. W fotografii, którą się czasem zajmuję, samotne wędrowanie wydaje mi się kluczowe. Tylko tak możemy poznać odmienną kulturę, zrozumieć inność drugiego człowieka, otworzyć się na niego, dać mu swój czas i uwagę. W istocie dowiadujemy się też sporo o sobie, jeśli potrafimy spędzić godzinę, dwie w ciszy.

To jednak zdaje mi się dzisiaj trudne. Gdy patrzę na nowe pokolenie odnoszę wrażenie, że są to ludzie, którzy ciszy się lękają. Potrafią funkcjonować jedynie w zgiełku, bywa, że w niszczycielskim hałasie. Do niedawna sądziłem, że to cecha szczególna mieszkańców wielkich miast Wschodu. Dziś obserwuję ją z żalem w ludziach peryferyjnej do niedawna i cichej Lizbony. Pragnienie zagłuszenia własnych myśli. Lęk przed choćby chwilą sam na sam ze sobą. Idę godzinę nabrzeżem i chwytają mnie a potem podają sobie nawzajem ogłuszające łomoty kolejnych barów i restauracji. Nie ma ani metra, gdzie można siąść w ciszy z książką, lub spojrzeć na rzekę i pomyśleć w spokoju. Może to jest ich sposób na odrzucenie myśli o przemijaniu? Powinni jeszcze zasłonić rzekę szczelną kurtyną, pozbyliby się z oczu metafory.

Nie tylko zagłuszamy ciszę, o której Pan mówi, ale żyjemy, również w czasach, i tu wraca wątek fotografii, gdzie każdy robi zdjęcia, chociażby telefonem. Czasem urasta to do granic absurdu. Na koncertach ludzie zamiast słuchać muzyki, bawić się, cały czas nagrywają i robią zdjęcia. Niektórzy artyści, tacy jak np. Jack White, proszą publiczność o schowanie telefonów. I nie chodzi tu o nagrywanie jego koncertu tylko o to by fajnie spędzili wieczór przy jego muzyce, by coś przeżyli. Co Pan o tym sądzi? O tym „telefoniczno-fotograficznym” szaleństwie? Ja zaczęłam tęsknić za przysłowiowym japońskim turystą z małym aparacikiem…

To smutny znak naszej epoki. Wynik wspomnianego lęku przed chwilą spędzoną we własnym towarzystwie. Nawet na koncertach nie dajemy sobie przywileju własnego przeżycia. Chcemy natychmiast dzielić się nim z tłumem, co nas skutecznie emocjonalnie wyłącza. Wróciłem po latach do ulubionego klubu fado. Oczywiście, że turyści filmowali non stop. Czułem się jak w sklepie z elektroniką, wszędzie światła, ruchome obrazy.

A to maleńka kapliczka z muzyką wykonywaną bez mikrofonów. Szum procesorów był niemal głośniejszy od głosu pieśniarki.

Z trudem, ale turystów z Indii można jeszcze zrozumieć, choć chciałoby się im też współczuć, bowiem pozbawili się prawdziwego wzruszenia, możliwego jedynie w stanie uważności. Że też Hindusów trzeba o uważności uczyć to paradoksalne! Ale proszę sobie wyobrazić, że po północy zostali już sami artyści fado, ich przyjaciele i wyznawcy – i oni także rozświetlili wnętrze ekranami komórek! Bo trzeba w mediach społecznościowych pokazać, gdzie się jest, kto gra, parę lajków złowić, o własnym sukcesie natychmiast zawiadomić. I magia znika, wygląda na to, że bezpowrotnie. Bolesny był to dla mnie wieczór.

Pat Metheny, który przez dekady lubił po swoich koncertach pójść do klubu i grać z lokalnymi muzykami, nie robi tego od lat. Wie, że następnego, ba – tego samego wieczoru jego niezobowiązujące granie obejrzy i zacznie oceniać milion osób na całym świecie. W ostatniej naszej trasie Pat też prosił mnie, bym przed każdym koncertem nadzwyczaj stanowczo odradzał publiczności używanie telefonów. Także on jest pewien, że rujnują przeżycie. Inaczej: zastępują. Dają inny jego gatunek, inne zaspokajają potrzeby, z muzyką i doznaniem dzieła sztuki niewiele mające wspólnego.

Jak się Pan w ogóle odnajduje w cyfrowym świecie mediów społecznościowych?

Wypełniam polecenie służbowe, by co niedzielę zwiastować krótkim felietonem swoją audycję w Radiu Nowy Świat. Jako szczęśliwy i dumny ambasador inicjatywy ekologicznej Czujesz Klimat? nawołuję do świadomych wyborów podczas codziennych zakupów. I tu media społecznościowe są cennym sprzymierzeńcem. Generalnie jednak źle się odnajduję w świecie, w którym wszyscy ze wszystkimi są w nieustannym kontakcie. Nie mam pewności czy jakość tych kontaktów na tym jednak nie traci. I jeszcze jedno. Podobnie jak ja mogę co tydzień podzielić się refleksjami o świecie z teoretycznie nieobjętą rzeszą zainteresowanych, może to zrobić kolejny Breivik, nowy Bin Laden, czy nasi rodzimi nacjonaliści.

Proszę wybaczyć, że zabrzmię jak starzec, który nie nadąża, ale dla mnie to wszystko za szybko, zbyt gwałtownie. Bez przygotowania. Dziesięcioletnie dziewczynki szukające wzorów do naśladowania na Instagramie, zamiast w bohaterkach Ani z Zielonego Wzgórza? Prosta droga do duchowej pustki, próżności i anoreksji. Nie jestem pewien, czy to „dobra zmiana”. Chyba że, czego dotknęliśmy już przed chwilą rozmawiając o cywilizacji hałasu, duchowa pustka jest we współczesnym świecie cechą niezbędną do przetrwania. Może dziś ignoracja jest warunkiem szczęścia? Bezrefleksyjność jedyną szansą na nie popadnięcie w obłęd?

Jest Pan postacią znaną, „celebrytą” ale raczej nie spotkamy Pana na czerwonych dywanach i na tzw. ściankach. Jaki ma Pan stosunek do popularności i tzw. sławy?

Tym „celebrytą” zraniła mnie Pani do żywego. Ostatnia nadzieja, że inaczej rozumiemy to pojęcie. Ale nawet wtedy – ja nie czuję się „celebrowany”, w żadnym wypadku sławny. Sławny był Pavarotti. Ja nawet nie jestem popularny. Źródłosłów tego przymiotnika sugeruje, że kojarzą mnie nieprzebrane rzesze ludzi albo że zabiegam o masowe uwielbienie. W obu przypadkach mijamy się z prawdą. Znalazłem dla siebie niszę, czy też nisze i cieszę się, jeśli parę osób podobnie myślących o świecie okazuje mi sympatię. Lubiłbym, aby było tych ludzi jak najwięcej, bo wierzę, że uczynilibyśmy w ten sposób nasz świat trochę lepszym miejscem. Byłby bardziej otwarty, przyjazny, życzliwy. Ale też wyciszony i przyjemniejszy dla oka.

Nie chciałam Pana urazić, stąd też ten „celebryta” ujęty

w cudzysłów, jako raczej ironiczne określenie… No to muszę jeszcze Pana zapytać o inne, niekoniecznie przyjemne rzeczy, ale taki czas i moja ciekawość. I też nadzieja, że usłyszę coś pokrzepiającego. Pandemia, wojna, kryzys klimatyczny, inflacja…. Raczej trudno powiedzieć, że, żyjemy w nudnych czasach… To straszny czas czy fascynujący? I czy nas, ludzi, czegoś to może nauczyć?

Niestety aż zbyt ciekawy. Dla zachowania resztek psychicznej równowagi zrezygnowałem niedawno z kilku prenumerat, dawkuję sobie wiadomości ze świata, by nie runąć w szaleństwo. Pani pytanie powinno być skierowane do dalekowschodniego mędrca. Pracując nad książką O Wschodzie poznałem paru, poproszę ich zatem o odpowiedź. Li Bai, poeta chiński z VIII wieku:

Pytasz mnie, czemu mieszkam w szafirowych górach

Uśmiecham się i milczę, serce mam spokojne

Kwiaty brzoskwini daleko spływają strumieniem

Jest jeszcze inny wszechświat, nie ten wśród śmiertelnych.

I tajemniczy anonim wielkiej urody z podobnych czasów:

Pytacie mnie, co jest najwyższym szczęściem tu na ziemi.

Jest nim słuchać pieśni małej dziewczynki, która oddala się, spytawszy was o drogę.

Czy to wystarczy?

Dziękuję, jestem spokojniejsza… No to na koniec małe podsumowanie: jest Pan dziennikarzem muzycznym, autorem książek, kompozytorem, fotografem, podróżnikiem…

Co jeszcze by Pan dołączył to tej listy? I kim jest prywatnie Marcin Kydryński?

Tak to zabrzmiało wielkimi literami. Kompozytorem był Lutosławski. Podróżnikiem Stanley. Dziennikarzem Kapuściński. Książki dziś pisze każdy. Nie każdy czyta, zwłaszcza ze zrozumieniem. To wszystko za duże na mnie słowa. Prywatnie Marcin jest dość sympatycznym, cichym, zamyślonym samotnikiem, który próbuje znaleźć drogę dobrego życia. Czasem przy tym brząknie na gitarze albo pojedzie na małą wycieczkę.

Dziękuję i kolejnej udanej podróży.

 

Prestiż  
Listopad 2022