Użyteczne i pouczające

Lubimy posiadać ładne rzeczy i otaczać się przyjemnymi dla oka przedmiotami. Najlepiej jeszcze jak są one praktyczne i niosą za sobą pewien przekaz. Studenci szczecińskiej Akademii Sztuki po raz kolejny udowadniają, że można tworzyć takie produkty by nie tylko były użyteczne, ale przy okazji nie były nudne i potrafiły dostosować się do współczesności. Projekty, które prezentujemy są bardzo różne, ale łączy je przemyślana koncepcja i estetyczna atrakcyjność.

Autor

Aneta Dolega

Opakowania na makaron JEMY! to propozycja Agnieszki Szady (Pracownia Projektowania Opakowań, prowadzenie: dr Anna Witkowska, mgr Marta Madej). Zaprojektowane opakowania stoją w alternatywie do nudnych sklepowych opakowań, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo bądź bardzo podobnie. W Projekcie Agnieszki oko cieszą naturalne, soczyste kolory oraz zabawne ilustracje. Jak mówi autorka projektu: „Nazwa podkreśla, że wszyscy możemy czerpać radość z jedzenia i ta przyjemność zaciera granice państwowe jak i kulturowe”. Z tego też powodu obok siebie stoi zarówno włoski makaron pszenny, jaki azjatycki makaron ryżowy.

Drugi z projektów to dyplom licencjacki Dawida Fika (promotor: dr Anna Witkowska, promotor pomocniczy: mgr Marta Madej) pn. We*. Projekt porusza problem, naszego dobrostanu i relacji budowanych z światem cyfrowym, przekładając je na serię opakowań i obiektów ceramicznych inspirowanych kulturą cyfrowej rzeczywistości. – Kubek tu przedstawiony jako obiekt niewidzialny dla użytkownika, nigdy wcześniej nie był tak blisko technologii jak dziś. Jednocześnie zmieniając się w znacznik naszej obecności w świecie rzeczywistym – tłumaczy projektant. – Kształty naczyń inspirowane są kulturą 24/7, FOMO, trollami internetowymi, koncepcją świata lustrzanego oraz balansem, który każdy z nas powinien zachować.

Projekt zakłada serię pięciu opakowań. Te pomimo funkcji informacyjnej i chroniącej produkt posiadają również walor edukacyjny, informując nas o zjawiskach, zagrożeniach i wizjach przyszłości technologii. Całość została opatrzona znakiem brandu We*, małej manufaktury ceramiki, która jest łącznikiem pomiędzy rzeczywistością, a światem cyfrowym.

Prestiż  
Listopad 2022