Medycyna estetyczna – obalamy mity

Niemal w każdej branży wymagającej eksperckiej wiedzy funkcjonują mity. Medycyna estetyczna jest stosunkowo młodą dziedziną, w związku z tym pojawia się wokół niej wiele kontrowersji. Na co dzień w Klinice Zawodny spotykamy się nie tylko z pragnieniami, ale też z obawami pacjentów, a część z nich powstała na bazie wielokrotnie powtarzanych niedomówień. Jesteśmy świadomi również tego, że takie mity mogą skutecznie powstrzymywać ich od skorzystania z zabiegu. Najwyższa pora zatem na ich obalenie.

Autor

Prestiż

Mit 1 – „Będę wyglądać sztucznie”

Jedną z istotnych kwestii jest to, że medycyna estetyczna to nie chirurgia plastyczna. Wiele osób pytanych o skojarzenia z medycyną estetyczną mówi o implantologii lub plastyce ciała i twarzy. Jeśli dany gabinet jest kliniką i zatrudnieni są w niej chirurdzy, to oczywiście mogą oni przeprowadzać zabiegi chirurgiczne, lecz zakres zabiegów medycyny estetycznej to głównie zabiegi iniekcyjne, laseroterapia, terapia światłem, ultradźwiękami, falami radiowymi itp. Medycyna estetyczna polega właśnie na szeroko pojętej profilaktyce przeciwstarzeniowej i delikatnych zmianach, które przy prawidłowym wykonaniu zachowują indywidualność i nie transformują wyglądu, wręcz poprawiają jego jakość. Oczywiście efekt zależy od osoby, która planuje i wykonuje zabieg. Charakterystyczną cechą działań z zakresu medycyny estetycznej jest to, że pobudzają one naturalne procesy organizmu, wspomagając procesy regeneracji. Przykładem są lasery frakcyjne, które w kontrolowany sposób uszkadzają skórę po to, aby otrzymała sygnał do regeneracji.

Mit 2 – „Jak zacznę z zabiegami, to już tak do końca życia”

Oczywiście nie ma takiego zabiegu w medycynie estetycznej, który zobowiązuje pacjenta do dożywotniego przychodzenia na wizyty. Ten mit w znacznej mierze opiera się o założenie, że po ustąpieniu działania procedury i efektu, stan np. skóry znacznie się pogarsza. Otóż właśnie dlatego, że zabiegi medycyny estetycznej pobudzają naturalne procesy organizmu, ingerencje te powinny dawać efekt poprawy na konkretny okres, a w przypadku przerwania cyklu, nie skutkują nagłym jej pogorszeniem.

Mit 3 – „Skóra rozleniwi się od zabiegów

Ten mit może nawet szkodzić skórze! To nasz największy organ i trzeba o niego dbać. Skóra naszej twarzy i ciała nieustannie narażona jest na czynniki działania środowiska zewnętrznego powodujące jej mikrouszkodzenia. Skutkiem tego może być jej nadmierne wysuszenie, przebarwienia, wypryski, zmarszczki

i rozszerzone naczynia krwionośne. Zabiegi pielęgnacyjne, stymulujące komórki do pracy, poprawiające jej jakość, zagęszczające kolagen, dostarczające składników odżywczych to gimnastyka i SPA dla naszej skóry. Cera odwdzięcza się blaskiem, gładkością, jest miła w dotyku i sprężysta. Bez obaw, nie rozleniwi się na skutek wykonywania zabiegów medycyny estetycznej – wręcz przeciwnie – przy odpowiednio dobranych procedurach zregeneruje się, wzmocni i zacznie działać z korzyścią dla ciebie!

Mit 4 – „Jestem za młody/stary na zabiegi”

Ten mit to naturalnie zbyt duże uproszczenie, medycyna estetyczna bowiem to szeroki wybór zabiegów i procedur łączonych. W naszej klinice zawsze powtarzamy, że każdy organizm jest indywidualny. To oznacza, że należy go traktować w sposób spersonalizowany i wyjątkowy –zarówno jeśli chodzi o diagnozę, jak i zalecony zabieg. Jeśli pacjent pragnie pozbyć się naczyniaka, przebarwień czy nawilżyć skórę – nie mówimy tutaj w zasadzie o idealnym wieku pacjenta. Wszystkie zabiegi dobiera się po prostu pod dane potrzeby. Dwudziestolatek może niekoniecznie potrzebować zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących, lecz ma szeroki wybór zabiegów profilaktycznych np. oczyszczających i nawilżających skórę. Osoby dojrzałe zwykle stawiają na spowolnienie procesów starzenia się skóry z jednoczesną niewielką korektą, lecz nadal dbają o jej jakość. Oprócz tego w medycynie estetycznej wiele zabiegów działa pozytywnie na ciało, holistycznie, stymulując procesy regeneracyjne i metaboliczne, pozbywając je zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawiając napięcie mięśni czy pozbywając z organizmu toksyn, a to też efekty niezwiązane z żadnym konkretnym wiekiem pacjenta.

 

Obalenie wskazanych mitów przedstawia, że medycyna estetyczna to szeroka dziedzina, a wiele powtarzanych mitów to uproszczenia. Zawsze zalecamy naszym pacjentom, aby omawiali swoje wątpliwości podczas konsultacji ze specjalistą i dajemy im na to swobodną przestrzeń.

 

Prestiż  
Listopad 2022