Kompozytorzy dla BNO

Bardzo oczekiwana nowa płyta Baltic Neopolis Orchestra nareszcie trafi do naszych domów. Nie jest to zwykłe wydawnictwo, tylko bardzo osobista rzecz, na którą sami muzycy czekali z utęsknieniem.

Autor

Aneta Dolega

„Polish Concert vol. 1” zawiera kolekcję arcyciekawych, premierowych kompozycji, które zostały napisane przez znakomitych kompozytorów muzyki współczesnej młodego pokolenia, specjalnie dla szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra. – Z każdym z utworów wiążą się fascynujące historie, jak choćby okoliczności ich powstania, inspiracje, z których czerpali twórcy, jak również artystyczne spotkania i tak nieodległe prawykonania kompozycji – mówi Emilia Goch-Salvador. – Napisane dla nas utwory mają nie tylko charakter sentymentalny, ale przede wszystkim stanowią ważny wkład w literaturę polskiej muzyki kameralnej. Efekt jest zachwycający. Muszę szczerze wyznać, że to dotychczas najbardziej emocjonalna i osobista rzecz, jaką zrobiliśmy.

Na albumie znalazły się utwory Pawła Łukaszewskiego, Ewy Fabiańskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego i Marcelo Nisinmana. A oto co niektórzy z bohaterów płyty mówią o napisanych dla BNO kompozycjach. – „Drugą Przestrzeń” na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową napisałem w 2020 roku na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra i tej orkiestrze jest ten utwór dedykowany – mówi Mikołaj Piotr Górecki. – Tytuł nawiązuje do wiersza Czesława Miłosza, ale można również interpretować go w muzycznym wymiarze.

A mający polskie korzenie Marcelo Nisinman o swojej kompozycji mówi tak: „13 wariacji na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę kameralną zostało zainspirowanych starą polską melodią – „Ave Maria”. Utwór i prezentacja tematu rozpoczynają się w sposób prosty jak muzyka chóralna, niewinnie. Reszta to wariacje, które wahają się od statycznego do ciemnego i przeciwnego. Większość utworów, które komponuję, zawiera bandoneon jako główny instrument, gdyż sam jestem też bandoneonistą. Prawie wszystkie moje kompozycje są związane z moimi polskimi korzeniami. Ten utwór nie jest wyjątkiem”.

Płyta jest doskonałym wstępem do jubileuszowego roku orkiestry. Baltic Neopolis będzie obchodziła 15-lecie swojej działalności. To wydawnictwo w pięknym stylu pokazuje tożsamość artystyczną szczecińskiej kameralnej, smyczkowej orkiestry. Jej ciągłe dążenie do perfekcji wykonawczej, nieustane poszukiwanie nieoczywistych trendów w muzyce współczesnej, a także otwartość na nowatorskie pomysły i odkrywanie ich przed melomanami na koncertach. To wciąż jedna z najoryginalniejszych orkiestr kameralnych w Polsce, która pokazuje, że muzyka klasyczna jest zarezerwowana dla elit, tylko potrafi dotrzeć dosłownie wszędzie.

„Polish Concerti vol. 1”, którą będzie można dostać w sieci salonów EMPiK, powstała dzięki pomocy kilku mecenasów. Są to: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Funduszem Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców Stoart, Fundacja PZU i Miasto Szczecin.

Prestiż  
Grudzień 2022