Panie Doktorze,

Niestety na początku roku wykonałam tatuaż, który jest nieudany. Nie chcę go przykrywać, ale chcę go usunąć tak, żeby można było zrobić w tym samym miejscu nowy.

Boję się, że powstaną blizny i zastanawiam się, czy całkowicie usunięcie jest możliwe… Moje pytanie jest takie: czym kierować się przy wyborze zabiegu usuwania tatuażu?

Paulina

Pani Paulino, usuwanie tatuażu laserem jest to proces polegający na rozbiciu cząsteczek barwnika tak, aby organizm podczas procesów metabolicznych mógł je sam usunąć. Całkowite usunięcie tatuażu jest możliwe pod warunkiem spełnienia kilku ważnych elementów. Pierwszym z nich jest wybór metody i tu rekomenduję laseroterapię jako najlepszą pod względem stosunku skuteczności do bezpieczeństwa. Kolejnym etapem jest dobór rodzaju lasera pod względem czasu trwania impulsu (najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze są lasery pikosekundowe)

i długości fali, która warunkuje skuteczne oddziaływanie na odpowiedni kolor barwnika (każdy kolor ma odpowiednią długość fali). Trzecim i najważniejszym elementem jest wybór kliniki, która dysponując laserami pikosekundowymi ma odpowiednie doświadczenie. Każdy zabieg powinien być poprzedzony konsultacją, podczas której specjalista oceni wskazania, przeciwwskazania oraz odpowiednio zaplanuje terapię.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny

Doktorze Zawodny,

Widziałam efekty zabiegów plastyki powiek górnych w Pana Klinice. Bardzo chciałabym skorzystać z tego zabiegu, ale zastanawiam się jeszcze nad taką kwestią — czy zabieg korekty powiek wystarczy raz na całe życie?

Barbara

Pani Barbaro, plastyka powiek górnych jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów w naszej klinice. Jest to zabieg chirurgiczny poprawiający tkanki powiek górnych – najczęściej na skutek utraty wiotkości wraz z upływem czasu. Zabieg polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz ewentualnej korekcie tkanek głębszych jak mięsień i tkanka tłuszczowa. Zabieg pozwala cieszyć się długotrwałym efektem nawet do kilkunastu lat.

Jednak w niektórych przypadkach po 10,15 latach w celu podtrzymania efektu, zalecane będzie powtórzenie zabiegu. Zawsze przed zabiegiem plastyki powiek konieczna jest konsultacja w celu szczegółowej oceny kwalifikacji, ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu oraz dokładnego zaplanowania okresu okołooperacyjnego.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny

 

Prestiż  
Grudzień 2022