Transgraniczna opieka nad wzrokiem

Klinika okulistyczna w Pasewalku, która leczy zaćmę oraz przeprowadza badania okulistyczne i przy tym bardzo chętnie przyjmuje pacjentów z Polski. Do tego operacja zaćmy jest tutaj w części refundowana przez polski Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy skierowanie od lekarza okulisty. O tym jak to jest możliwe, by korzystać z takiej opieki medycznej i o zaletach leczenia przy naszej zachodniej granicy — rozmawiamy z okulistą dr n. med. Lukasem Nitsche, prowadzącym klinikę okulistyczną Refundacja Zaćmy w Pasewalku.

Autor

Aneta Dolega

Panie Doktorze, jeśli pacjent ze Szczecina otrzyma skierowanie na operację zaćmy i nie wie, bądź nie jest pewny, co powinien dalej robić, w jaki sposób może skorzystać z waszej pomocy?

Oferujemy leczenie zaćmy w ambulatoryjnych, przyjaznych warunkach w nowym, świeżo wyremontowanym bloku operacyjnym posiadającym wszystkie niezbędne certyfikaty zatwierdzone przez niemiecki sanepid. Dodatkowo pracuje u nas personel mówiący po polsku, więc nie ma problemu komunikacyjnego. Pacjent z takim skierowaniem, może do nas bez problemu zadzwonić i od wykonania telefonu, otrzymuje szczegółowe instrukcje. Zostaje również poinformowany o możliwości wyboru soczewki. Kiedy po konsultacji zdecyduje się na leczenie, w momencie rozpoczęcia operacji zaćmy, cały pobyt u nas wynosi ok. 3 godzin.

Dlaczego wybór soczewki jest taki ważny?

Otóż w Polsce pacjent, który leczy się na zaćmę na Narodowy Fundusz Zdrowia i chce mieć lepszą soczewkę, np. wieloogniskową, to mimo, iż posiada skierowanie na wykorzystanie tej soczewki, musi zapłacić za całość, czyli za operację i za soczewkę. U nas, ze skierowaniem z NFZ, mimo wyboru soczewki np. wieloogniskowiej, zabieg jest dalej w części refundowany.

Jak wygląda opieka nad pacjentem, który zdecyduje się na leczenie u Was?

Jak już wspomniałem, sama operacja trwa ok. 15 minut. A cały pobyt ok. 3 godzin. Przy soczewce wieloogniskowej pacjent musi do nas przyjechać dwa razy. Natomiast przy białej i żółtej jest to praktycznie jednorazowa wizyta. Leczenie jest bardzo bezpieczne. Każdemu pacjentowi gwarantujemy pełną opiekę anestezjologiczną. Dodatkowo pracujemy na jednorazowym sprzęcie i takich samych narzędziach. To akurat był mój pomysł, by używać jednorazowego sprzętu, gdyż nawet w samych Niemczech tylko 5,10 procent operatorów pracuje w ten sposób.

Wiem, że Pana klinika współpracuje także ze specjalistami ze Szczecina.

To prawda. Pacjent ze skierowaniem może do nas bezpośrednio zadzwonić, ale jeśli ma obawy albo jest mu po prostu wygodniej, może się skontaktować w Szczecinie z dr Alicją Zdanowską. Współpracujemy także z prof. Damianem Czepitą oraz jego synem dr Maciejem Czepitą, a na obrzeżach Szczecina z doktorem Krzysztofem Kosińskim, który przyjmuje w Stargardzie i Nowogardzie. Ci współpracujący z nami lekarze zapewniają także kontrolę pooperacyjną, jeśli ktoś nie chce, bądź nie może do nas przyjechać na kontrolę.

Skąd właściwie taki pomysł, by prowadzać praktykę lekarską w Pasewalku, przyjmować i leczyć także polskich pacjentów?

Operuję od 2007 roku, a w 2014 roku otworzyła się taka możliwość, kiedy weszła unijna dyrektywa mówiąca, że pacjenci z całej Unii mogą się leczyć na jej terenie bez przeszkód. Mieliśmy także dużo pytań o leczenie od naszych pacjentów, którzy. Myślę, że wpływ na to ma renoma, jaką wypracowaliśmy po 15 latach działalności. Ponadto studiowałem trochę w Szczecinie, trochę w Berlinie, a także Greifswaldzie. W trakcie studiów miałem praktyki również w polskich szpitalach. Jest takim trochę transgranicznym lekarzem. Pracuję i mieszkam po niemieckiej stronie, ale często bywam w Szczecinie.

Dziękuję za rozmowę.

 

Gabinet Lekarski Stettiner Chaussee 1 tel .004939732253657

Blok Operacyjny Stettiner-Str 41 0048572864964

www.refundacjazacmy.pl

Prestiż  
Grudzień 2022