JB Elita: 25 lat jakości i profesjonalizmu

JB Elita – największa, najbardziej doświadczona i najbardziej znana firma cateringowa w Szczecinie oraz regionie obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Z ich usług korzystali zarówno klienci indywidualni, jak i duże firmy, a nawet międzynarodowe korporacje. Ostatnio coraz prężniej działają po drugiej stronie Odry. A na lokalnym rynku zafunkcjonowała JB Weddings – spółka-córka zajmująca się organizacją i obsługą przyjęć weselnych.

Autor

Dariusz Staniewski

Działalność gastronomiczna właścicieli JB Elita rozpoczęła się w 1994 roku od znanej szczecińskiej restauracji „U Barbary” (wcześniej popularny „Tulski”).

– Cztery lata później rozpoczęła się historia cateringowa firmy. W tym czasie takie usługi były już znanym zjawiskiem w całym kraju, ale w Szczecinie słabo zauważalnym i praktykowanym. Wtedy w mieście nikt się tym profesjonalnie nie zajmował. Dlatego rodzice wpadli na pomysł, aby wprowadzić na lokalny rynek imprezy cateringowe z pełnym anturażem – odpowiednio przygotowanym menu, z dekoracją stołu, z zastawą, wszystko od A do Z. I od razu postawili sobie za cel, żeby organizować to na dużą skalę, dużą ilość osób. I ten kierunek do tej pory wpisuje się w charakterystykę naszej działalności – tłumaczy Kevin Kuczer, współwłaściciel JB Elita.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku jedynymi firmami, które oferowały podobne usługi, były kompanie piwowarskie. Miały one możliwość wypożyczania niezbędnego sprzętu m.in. stołów, krzeseł, ław, wyposażenia np. ogródków piwnych. Wtedy w modzie były imprezy i bankiety m.in. z klasycznymi potrawami – pierogi, bigos, żeberka i kiełbasa z grilla, ale nie brakowało także pieczonego prosiaka. Do tego ogromne ilości kwiatów na stołach, draperie, różnokolorowe obrusy, kelnerki przebrane w tradycyjne stroje regionalne.

– Do dziś pamiętam naszą pierwszą imprezę w 1998 roku, która odbyła się w siedzibie jednej z firm w Dobrej Szczecińskiej. Została zorganizowana przez nas od początku do końca, ze stołami, sprzętem, talerzami, podgrzewaczami, pełną obsługą kelnerską i kucharską. To od razu chwyciło, firmom się spodobała taka forma organizowania różnych uroczystości np. pikników dla pracowników, wigilii, andrzejek itp. Funkcjonowało wtedy w Szczecinie i regionie dużo firm, również tych największych, zaczęły się otwierać sklepy wielkopowierzchniowe. Był więc odbiorca, dla którego można było takie imprezy zorganizować. A byliśmy wtedy na rynku w zasadzie jedyni. Pracy więc nam nie brakowało. W miesiącu robiliśmy ok. 50 różnych imprez powyżej 150 osób. Przygotowywaliśmy m.in. pełną obsługę Dni Morza, do 2015 roku kompleksowo obsługiwaliśmy tenisowy turniej Pekao Open, w 2000 roku Baltic Herring Meeting na dwa tysiące osób, które obsługiwało 120 kelnerów. W 2003 roku zrobiliśmy jedną z największych wtedy imprez w regionie, czyli otwarcie Centrum Handlowego Galaxy – bankiet na 1200 osób. To był najlepszy okres – końcówka lat 90 i początek dwutysięcznych. Myślę, że tak do 2010 roku nie mieliśmy sobie równych na zachodniopomorskim rynku. Jedną z ostatnich dużych imprez, jaką zrobiliśmy, był bankiet na otwarcie Centrum Handlowego Kaskada w 2013 roku. Wzięło w nim udział chyba 1800 osób – opowiada Kevin Kuczer.

Później pojawiła się konkurencja. Ludzie zaczęli podpatrywać innych z tej branży, kopiować pomysły, przywozili nowe pomysły z zagranicy.

– Nie jest to łatwa praca i nie są to proste przedsięwzięcia. Wymagają one odpowiedniego przygotowania, zaplecza, doświadczenia, logistyki, ludzi. Do dziś są takie imprezy, których nikt, oprócz nas, się nie podejmie. Bo to przekracza możliwości konkurencji. My zawsze wszystko doglądamy sami, nigdy nie oddawaliśmy w czyjeś ręce zarządzania i decyzyjności – wyjaśnia współwłaściciel JB Elita.

Firma stale się rozwija. Szuka nowych pomysłów inwestycyjnych. Razem z jednym z największych klubów w mieście – Grey stworzyła jedyną nocną restaurację w Szczecinie (dania serwowane były od godz. 19 do 2 w nocy). Nawiązała także współpracę z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim oraz pewnym światowym konsorcjum, zajmującym się transportem kolejowym. Zajmuje się jego obsługą cateringową na największych na świecie targach logistycznych w Berlinie.

– Nasz najnowszy projekt, to JB Weddings – firma zajmująca się kompleksową organizacją przyjęć weselnych i eventów. Ostatnio także zaczęliśmy mocniej działać na niemieckim rynku np. przygotowaliśmy kilka imprez w Schwedt oraz w Berlinie. Myślę, że Niemcy to będzie nasz najnowszy kierunek działalności – dodaje Kevin Kuczer.

 

Prestiż  
Styczeń 2023