Elektryczny luksus w najlepszym wydaniu

Nowy Mercedes EQS to technologia na kołach, samochód sugerujący początek nowej, zapierającej dech w piersiach, elektrycznej ery EQ. Przetestował go dla nas nabywca Mercedesa EQS – Piotr Tomaszewicz, właściciel Tomaszewicz Development.

Autor

Aneta Dolega

– Zanim samochód trafił do mnie, zostałem zaproszony przez Mercedes-Benz Mojsiuk na testy elektrycznych modeli z rodziny EQ – mówi pan Piotr. – Pierwsza rzecz, która od razu mnie miło zaskoczyła to płynność, z jaką EQS przyśpiesza. Nie czuje się momentu przystopowania, które mamy w pojazdach spalinowych. Po prostu nagle przyśpieszamy i jest to nienachalne.

Nowy EQS charakteryzuje się niezwykłym wyglądem, przypominającym trochę futurystyczny pojazd. Jest długi, lśniący, gładki i aerodynamiczny. Robi wrażenie. – W moje ręce trafił EQS 450, piękna limuzyna o kosmicznym kształcie. To mój pierwszy elektryczny samochód. Trudno o bardziej komfortowe podejście do przyszłości. – Użytkuje go od sześciu miesięcy i jestem z niego absolutnie zadowolony. Jest niesamowicie cichy, bardzo wygodny, wyposażony we wszelkie technologiczne nowinki. Inteligentny – można z nim rozmawiać, reaguje na komendy i prośby. Na przykład mówię „Pani Mercedes proszę włącz masaż w fotelu kierowcy”. Nie dość, że moja przyjemność z jazdy staje się jeszcze większa, to o wszystkim informuje mnie miły kobiecy głos.

Jeśli chodzi o wnętrze EQS, to jest one przestronne, bardzo wygodne i wyposażone w wiele elementów, które mają nam ułatwić i uprzyjemnić podróż. To motoryzacyjny luksus w najlepszym wydaniu. Przed nami znajduje się efektowna deska rozdzielcza, sporych rozmiarów ekran MBUX Hyperscreen sterowany intuicyjnie. Pod nami wielokonturowe fotele z programem masażu „Hot Stone”. W podłokietniku tylnej kanapy znajduje się tablet, za pomocą którego pasażerowie z tyłu mogą sterować oświetleniem, zarówno ambientowym, jak i doświetleniem np. dokumentów czytanych w nocy, ustawieniami i funkcjami fotela oraz głośnością multimediów. Do tego mamy porty USB-C, pełno praktycznych schowków, uchwytów i gadżetów. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to ten model Mercedesa ma w zasadzie wszystko. Z ciekawostek w tym temacie warto wymienić asystenta parkowania, który jest w stanie wykryć miejsce parkingowe na pustym parkingu. Zazwyczaj auto musi mieć punkt odniesienia w postaci np. innych aut, by samemu wykonać manewr.

Mercedes EQS 450+, jeżeli chodzi o jego elektryczny charakter i zasięg to samochód wręcz idealny, porównywalny z pojazdami spalinowymi. –Najważniejszą rzeczą w elektrycznych autach, oprócz ich ekologicznego charakteru, jest zasięg. Musiałem to oczywiście sprawdzić – podkreśla Piotr Tomaszewicz.

– Nowy EQS może bez ładowania pokonać maksymalnie 711 km.

Ja sprawdziłam go na trasie, pokonując przy tym 500 km, jadąc nim średnio 120 km/h. Jazda w dłuższe trasy jest niesamowicie komfortowa, bezpieczna oraz cicha.

Samochód można ładować też w domu. Służy do tego wallbox, urządzenie domowe z mocą nawet 22 kW. – Żeby w pełni sprawdzić moc tego auta i jego zasięg, wyruszyłem nim w długą trasę – mówi pan Piotr. – W grudniu z synem, wyruszyliśmy nim na narty do Włoch. Do pokonania mieliśmy jakieś 1200 km.

Po 300 km postanowiliśmy go podładować na stacji. I tu ważna informacja dla innych kierowców: auto wystarczy podładować w 80%, ponieważ czas całego ładowania, przy np. 500 km wynosi zaledwie 20 minut. Gdy będziemy chcieli podładować samochód 100-procentowo, musimy liczyć się z tym, że może to potrwać chwilę dłużej. Te 80% jest całkowicie wystarczające i wygodne. Kiedy nasz samochód się ładuje, my możemy spokojnie wypić kawę, odpocząć, zrobić coś dla siebie, co też jest ważną część bycia kierowcą, szczególnie tak niezwykłego auta.

 

Prestiż  
Styczeń 2023