Pewna jest tylko śmierć, podatki i… kac?

Karnawał w pełni. Hucznych imprez nie brakuje. Ale ileż to razy w ciągu roku trafia się wiele różnych okazji towarzyskich, w trakcie których C2H5OH leje się strugą obfitą. Ale czasem bywa, że przekroczymy alkoholowy Rubikon posuwając się o jedną „lufę” za daleko. A rano? Jak śpiewał Wiesław Gołas: „tupot białych mew, o pusty pokład, w dali morza zew, na głowie okład, rozpalona krew, wdziera się do trzew”. Tak, to o Nim ta pieśń, o tym, który zawsze jest, nie zawodzi, pojawia się i niechętnie znika, zjawisku bardzo demokratycznym, bo dotykającym zarówno biednych, jak i bogatych, głupich i mądrych, ładnych i brzydkich itd., z którym człowiek walczy od stuleci i ciągle przegrywa, łudząc się, że może jednak kiedyś ktoś otrzyma Nagrodę Nobla za wynalezienie skutecznej metody na... kaca!

Autor

Dariusz Staniewski

„Upić się warto upić się warto/w szynku na rynku wygłupić się warto/W dobrej kompanii popić to warto/czystą kroplę zakropić to warto/Wódkę do łbów ponalewać to warto/siedzieć i płakać i śpiewać to warto/Z sercem ściśniętym duszą otwartą/upić się upić to jedno co warto”. Tak śpiewał przed ll wojną światową piosenkę autorstwa znanego poety i satyryka Mariana Hemara pewien polski chór rewelersów, czyli taki ówczesny boys band. I w zasadzie to mógłby być chyba drugi hymn Polski. Bo przecież historia naszego kraju w zasadzie ściśle związana jest z alkoholem. Dowody na to można znaleźć bardzo łatwo. Ale wiadomym także od wieków jest, że alkoholowi zazwyczaj towarzyszy inne zjawisko – straszne, porażające, niszczące, okropne, bezwzględnie, okrutne (niepotrzebne skreślić), czyli katzenjamer, syndrom dnia następnego, wczorajszość, glątwa, zamęt umysłowy, zespół dnia następnego, kociokwik, a mówiąc wprost – kac. Znany polski pisarz Jerzy Pilch w „Monologu z lisiej jamy” przytoczył jego obfity katalog: „kac głodomorek, kac jebaka, kac lękliwiec, kac ludojad, kac Śniegi Kilimandżaro, kac wyczynowy, czyli łaknienie wyczynu sportowego, kac modlitewny, czyli wzrost temperamentu religijnego, kac tytan pracy, kac zbyteczne obuwie, kac 928-metrowy, czyli dokładnie 928 metrów dzieli mnie od najbliższej knajpy, kac szop-pracz, czyli nieprzeparta chęć odnowienia garderoby, kac agresor, kac ciesz się małym, kac nowe życie, kac śpioszek, kac śpioszek wieczny, kac mysia dziura alias lisia jama”.

– Kac znany jest ludzkości od dawien dawna. Tłumaczenie tego słowa na język polski wywodzi się z niemieckiego słowa Katzenjammer, oznaczającego dokładnie to samo. Dwa słowa składające się w jedno w dosłownym przekładzie znaczą – Katze, czyli kot i jammer, czyli skowyt, zawodzenie. Pierwsze pisemne wzmianki o kacu znajdują się w hinduskim podręczniku medycznym, spisanym ponad trzy tysiące lat temu, ale przecież alkohol pito już znacznie wcześniej. Ból głowy, pragnienie, bóle mięśni, niestrawność, nadwrażliwość na światło czy dźwięk, objawów jest wiele, a ludzkość od tysiącleci stara się znaleźć skuteczne remedium na te niezbyt przyjemne symptomy, następujące po zbyt dobrej zabawie. Problem polega na tym, że każdy kaca przechodzi trochę inaczej, a uczeni wciąż nie do końca wiedzą, jakie są jego przyczyny. Prawdopodobnych winnych jest wielu – czy to zatrucie aldehydem octowym, czy silne odwodnienie mózgu, a nawet zatrucie niewielkimi ilościami alkoholu metylowego. Faktem jest, że alkohol musi być w całości przetworzony przez organizm, zanim zostanie wydalony, w związku z czym mocno obciąża nasz metabolizm i przez to zaburza przyswajanie innych, wartościowych związków i witamin. Mimo że nauka wciąż nie podaje jednoznacznej odpowiedzi, to każdy praktycznie ma jakiś swój na kaca sposób – mówi Stanisław Plenzler – barman w szczecińskim „17 Schodów Cocktail Bar”.

W literaturze polskiej i światowej można bardzo szybko i łatwo znaleźć wiele opisów stanów upojenia alkoholowego. Ale kaca jest już dużo mniej. Ale jak to mówią: kto szuka ten znajduje. Pozostańmy przy polskich przykładach. Klasyka? Proszę bardzo. Fragment części 6 „Satyr. Listów” Ignacego Krasickiego, czyli „Pijaństwo”: „Trwała uczta do świtu. W południe się budzę, Cięży głowa jak ołów, krztuszę się i nudzę. Jejmość radzi herbatę, lecz to trunek mdlący. Jakoś koło apteczki przeszedłem niechcący, Hanyżek mnie zaleciał, trochę nie zawadzi. Napiłem się więc trochę, raczej to poradzi: Nudno przecie. Ja znowu, już mi raźniej było, Wtem dwóch z uczty wczorajszej kompanów przybyło. Jakże nie poczęstować, gdy kto w dom przychodzi? Jak częstować, a nie pić? I to się nie godzi. Więc ja znowu do wódki, wypiłem niechcący: Omne trinum perfectum, choć trunek gorący. Dobry jest na żołądek. Jakoż w punkcie zdrowy, Ustały i nudności, ustał i ból głowy”. Coś nowszego? Leopold Tyrmand „Zły”: „Późnym wieczorem Robert Kruszyna leżał bezwładnie w fotelu w gabinecie spółdzielni» Woreczek «. Na głowie miał termofor z lodem, w rozlatanych rękach syfon, z którego chłeptał łapczywie wodę sodową. – Nic nie leci – skarżył się płaczliwie, cisnąć cyngiel syfonu. (...) – Moja głowa, moja głowa – zawodził Kruszyna. – Gdzie ja mam głowę? Na wierzchu ślizgawka, a w środku trochę pomyj...”. Jeszcze nowsze? Marek Krajewski „Erynie”: „Dzisiaj nie smakowało mu nic prócz wódki samej, która była — jak zawsze — niezawodna i przewidywalna. Niczego nie obiecywała prócz chwilowego raju upojenia i długiego piekła kaca. Stawiała sprawę jasno: wystawię ci jutro rachunek tak wysoki, jak wielkie będzie twoje szczęście dzisiaj”.

Jak kiedyś szukano ratunku?

To chyba jedno z najtrudniejszych pytań w historii ludzkiej cywilizacji. Od zarania dziejów metod walki z kacem było bez liku.

I to najdziwniejszych. Według Pliniusza Starszego remedium miały być gotowane na miękko (lub surowe) dwa jajka sowie w winie lub dwa węgorze uduszone w winie. Starożytni lekarze swoje terapie opierali także często na tzw. klinie, najczęściej w postaci wina. W tym czasie szczególnym wzięciem cieszyła się także kapusta – marynowana, surowa lub gotowana. Arystoteles miał nawet pisać: „Wieczorem piłeś, a teraz potwornie/Głowa cię boli. Snu zażyj niezwłocznie/Rankiem kapustę gotowaną zjedz/Po niej ból głowy zaraz pójdzie precz”. Według niektórych badaczy np. w Mongolii miano na kaca spożywać marynowane gałki oczne owiec, kowboje z Dzikiego Zachodu preferowali herbatę z króliczych odchodów, Indianie północnoamerykańscy mieli z kolei kłaść na czoła starty chrzan a potem włożenie kciuka do ust i przyciskanie go do podniebienia, w Walii leczono się zapiekanymi świńskimi płucami, w Portoryko stosowano wciskano plasterek limonki pod pachę skacowanego, podobnie w Hiszpanii, tylko połówkę cytryny, we Francji poszatkowany czosnek w czerwonym winie, w Bawarii dwa żółtka i kieliszek koniaku dodane do miski rosołu z makaronem a na Haiti specjaliści od woo doo mieli nakłuwać szpilkami korek butelki z której miał pochodzić alkohol. W Skandynawii i Rosji preferowane były ryby, w szczególności marynowane śledzie. Prawdziwym przełomem w walce z kacem było wynalezienie pod koniec XIX wieku aspiryny. Kolejnym ważnym krokiem stało się pojawienie w sprzedaży napojów energetycznych.

A czym leczyli się i leczą Polacy? Piliśmy alkohol od zawsze.

Ale nie sięgajmy daleko. Przypomnijmy choćby lata socjalistycznej PRL. Wybitny polski pisarz i dramaturg Janusz Głowacki pisał: „Więc się piło. Romantycznie albo tragicznie, albo antykomunistycznie, albo przez rozum. A także dla przyjemności. Dookoła bieda codzienna, chamstwo, kłamstwo, brak perspektyw. „Tylko wódka zapomnienie da” – jak śpiewał harmonista w filmie Hasa "Pętla" według opowiadania Marka Hłaski. Narzeczona zdradza – seta, nie ma na buty – sto pięćdziesiąt, cenzura zdejmuje książkę – pół litra, przyjaciel zakapuje – półtora, nasi przegrywają z Ruskimi w nogę – trzydniówka. (…) Z pijaństwem jest jak z życiem seksualnym. To taka sfera, której państwo nie mogło do końca kontrolować. Napił się człowiek i był wolny, a przynajmniej przez chwilę tak się czuł. Mógł z tej chwilowej wolności korzystać – powywracać wszystkie śmietniki, dopaść jakąś panienkę, powiedzieć do szefa: – Ja cię chromolę! Następnego dnia był kac, przerażenie, ale było też wytłumaczenie: byłem napity! A, jak tak, to wszystko w porządku. Pijanemu się wszystko wybacza, pijanego nie wypada skrzywdzić. Człowiek jest wrażliwy – to pije”.

A czym się wtedy leczyliśmy? Znany szczeciński gastronomik a przed laty pracownik hoteli sieci Orbis Benedykt Fela wspomina:

– Nie było wtedy takich możliwości jak teraz. Ale była słynna woda mineralna „Borjomi” w Orbisie. Kosztowała drożej niż pół litra wódki! Oryginalną, sprowadzaną z ZSRR pili wtedy na kaca przede wszystkim obcokrajowcy. Doskonale leczyła dolegliwości związane z kacem. Teraz jest bardziej popularna. Ale wtedy, to był wyjątek, nie była dostępna dla każdego. Tylko Orbis ja miał. Nie bardzo wierzyłem, że ona działa. Bo wszyscy wtedy mówili, że piwo najlepsze. A jednak obcokrajowcy wybierali Borjomi. Ta woda nie pachniała zbyt miło – siarkowodorem, wielu ten zapach odrzucał, nie mogli pić. Byli tacy, co wypijali 0,7 litra tej wody i od razu widać było, że stawiała ich na nogi. Niektórzy używają jej do tej pory. Bo jest dostępna w Polsce. Tylko nie jestem do końca pewien czy to ta sama woda co przed laty. Czy czasem w miarę upływu czasu nie zmieniono jej składu, czy nie różni się od pierwowzoru – opowiada gastronomik.

Ale „mineralka” to przecież nie wszystko.

– Stosowano wszystkie tzw. „babcine” metody – sok z ogórków, z kiszonej kapusty, to zawsze było pod ręką. W Orbisie wielu z naszych klientów bardzo często na kaca jadała żurek. To taka typowa kacowa zupa. Właśnie, wbrew obiegowej opinii, niekoniecznie ogórkowa, bo po jej spożyciu mogły człowieka spotkać niemiłe przypadłości gastryczne. Nie każdemu ona służyła.

Ale bardzo popularny był „bulion z żółtkiem”, czyli gorący bulion, drobiowy czy też drobiowo – wołowy i na to wrzucało się żółtko. Szybko się mieszało, do tego tabasco, dużo pieprzu, soli. I to ludzie pili. Wypijali dwie, trzy takie zupy. Stawiała na nogi. Uniwersalna metoda. Ale taka potrawa była serwowana tylko w Orbisie. Niektórzy stosują ją do tej pory. Kolejna metoda – wiadomo, piwko. Ale to taki „przymulacz”. Nigdy natomiast nie widziałem, żeby ktoś na kaca pił kawę lub kawę z cytryną. Kefiry, maślanki i przede wszystkim kwaśne mleko. Brano tez tabletki od bólu głowy, kiedyś popularne, żółte tabletki. Brano po 5,6 sztuk. Podobno pomagały. Choć wywożono je na Węgry i tam sprzedawano je jako środek antykoncepcyjny (śmiech). Śledzie – zawsze były. Np. zwykły śledź w oleju, ale polany 10 proc. octem. Taką metodę stosowano m.in. w Kaskadzie. W Chiefie dużą popularnością cieszyły się flaczki z kalmarów albo ostra zupa segedyńska. Pół Szczecina jeździła do Balatonu na słynną gulaszową z kociołka. Bo stawiała na nogi. Niektórzy często tez stosowali radzieckiego szampana, czyli „Sowietskoje igristoje”. Szczególnie zagraniczni turyści. Był tani i im smakował. Często ratowano się także jajkami po wiedeńsku –podawane w szklance, żółtko było nie ścięte, samemu się mieszało, do tego pieprz, sól – dodaje Benedykt Fela.

Adam Grochulski – znany szczeciński promotor i przyjaciel najważniejszych polskich artystów od lat 60. ubiegłego wieku, twórca i producent setek wydarzeń artystycznych oraz koncertów:

– Szukano przede wszystkim naturalnych witamin np. w wodzie po kiszonej kapuście, czy po kiszonych ogórkach. Pamiętam taka sytuację, kiedy mój dobry znajomy, zupełnie przypadkowo jak się potem okazało, został zabrany przez milicję sprzed jednej ze szczecińskich knajp do izby wytrzeźwień przy ulicy Dąbrowskiego. Rano go wypuszczono. Doszedł z „wytrzeźwiałki” do alei Piastów. Tam na rogu stał w latach 60,70,80 warzywniak. Kolega opowiadał, że jak doszedł do niego, to natychmiast poprosił o 15 – 20 dkg kapusty kiszonej, ale z wodą, sokiem. Dostał w torebeczce czy słoiku. Sprzedawczyni mu się przyglądała uważnie i w końcu stwierdziła: „wygląda Pan na porządnego człowieka a stamtąd Pan wraca…”. A kolega był lekarzem i pyta zaskoczony: „a skąd Pani wie skąd ja wracam?”. A ona się tylko uśmiechnęła i mówi: „Proszę Pana, przecież ja tu po trzy beczki tej kapusty i ogórków kiszonych tygodniowo sprzedaję. Oni jak stamtąd wychodzą, to pierwsza rzecz biegną do mnie po ratunek”.

Pamiętam też kierowniczkę jednej ze szczecińskich kawiarni. Organizowałem tam najprzeróżniejsze imprezy rozrywkowe. Pani kierowniczka lubiła koniaki. Była wtedy moda na dwa takie „brendziaki” – trunki w płaskich butelkach. Jeden hiszpański a drugi francuski. Potem, po wielu latach okazało się, że to były „podróby”, rozlewane gdzieś w Niemczech. Ona tę „brandy” piła w dużych ilościach. A kaca leczyła piwem z coca-colą. Wtedy, a były to lata 80. ubiegłego wieku w Polsce cola była już modna. I taka kompilacja miała jej pomagać. Większość jednak stosowała metodę „klina”, czyli w myśl porzekadła: „lecz się tym, czym się zatrułeś”. Jeden z bardzo znanych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej i wielu przebojów kaca leczył „gorzałą”. W tamtych czasach sporo się piło. Zresztą kto wtedy nie pił? Kac był więc wszechobecny. Maślankę i zsiadłe mleko często stosował jeden ze znanych piosenkarzy. Pamiętam też wykonawców, którzy jak przyjeżdżali na koncert, to najpierw trzeba było ich doprowadzić do stanu użyteczności. Prysznic, dwie mocne kawy. Ale wielu grało, śpiewało, występowało pod wpływem alkoholu. Niektórzy bez „sety” nie mogli wystąpić. Leczono się kostkami lodu i wspomnianą już coca-colą. Oranżadą nie, bo była za słodka. „Mineralka” gazowana też się cieszyła powodzeniem. Z potraw szukało się śledzia, galarety z octem, galantyny, grzybków w occie – wspomina Adam Grochulski.

Jak leczymy się dzisiaj?

– Parę lat temu w Stanach Zjednoczonych zaczęły pojawiać się artykuły mówiące o tym, że kiszone ogórki to powód, dla którego Polacy nie mają kaca. Jako Polak i entuzjasta kiszonek wiem, że to nieprawda. Kac często przychodzi, chociaż kilka łyków osławionej wody po ogórkach faktycznie może przynieść nieco ulgi. Amerykanom jednak na tyle zaszczepiła się ta idea, że popularność zyskały zwane picklebacki – shoty whisky wymieszanej pół na pół zalewą po ogórkach. Brzmi paskudnie?

Co ciekawe, nie smakuje tak źle, jak sobie można wyobrazić. Często obserwuję znajomych, którzy kaca próbują zwalczać wszelkiego rodzaju napojami energetycznymi. Taki „energetyk”, podobnie zresztą jak kawa, dostarczy kofeiny i może poprawić jakość egzystencji, ale nie ulotni alkoholu z naszego organizmu. Nie pomoże też na odwodnienie, więc w ten sposób nie pozbędziemy się bólu głowy. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie napić się soków owocowych albo wielowarzywnych, które dostarczą do naszego organizmu potrzebne witaminy i minerały. Warto też zjeść coś słodkiego, ponieważ glukoza pomaga poruszyć metabolizm rozregulowany przez nadmiar alkoholu.

No a co ze sławnym klinem? Zaskakujące, ale ten sposób często faktycznie działa. Barmani od dawna wykorzystują mikstury pomagające stanąć nam na nogi kolejnego dnia. Takie koktajle nazywamy się „pick-me-up”. Najbardziej popularnym drinkiem na rano jest oczywiście Krwawa Mary, czyli wódka z sokiem pomidorowym i przyprawami. Nieco delikatniejszym rozwiązaniem może być Corpse Reviver no. 2 (tak, dobrze to tłumaczycie – „wskrzeszacz zwłok”), czyli gin, likier pomarańczowy, aromatyzowane wino wzmacniane i sok z cytryny. Najbardziej zaprawieni w boju szykują sobie Krwawe Oko – pół na pół piwo z sokiem pomidorowym, a do tego żółtko i wszystko razem wypite duszkiem. Uwaga! Sposób z zapijaniem kaca nie wchodzi jednak w grę, jeśli zależy nam na szybszym pozbyciu się alkoholu z organizmu – dodaje Stanisław Plenzler – barman w szczecińskim „17 Schodów Cocktail Bar”.

Wiele ciekawych metod ratunkowych można znaleźć oczywiście w internecie. Ostatnio jednym z przebojów jest film nagrany przez pewną farmaceutkę. Reklamuje ona cudowny napój na kaca, który ma błyskawicznie stawiać na nogi, zapobiega odwodnieniu i utracie elektrolitów, które przyczyniają się do nasilenia skutków nadużycia alkoholu. Napój ów ma się składać z trzech składników: kompleksu witaminy B, kwasu foliowego i magnezu. Taki koktajl należy spożyć godzinę po skończonej imprezie lub od razu rano. Do tego trzeba pić picie duże ilości wody z elektrolitami. Można też zażyć suplement z kozłkiem lekarskim, jeśli kacowi towarzyszy uczucie lęku czy niepokoju. Co jeszcze polecają internauci? M.in. fastfoody, banany i woda przed snem, rano zupa chińska zupa instant. Do tego oczywiście usługi fachowców na telefon, czyli profesjonalnych odtruwaczy. Mówiąc krótko i trawestując słowa pewnego krwawego tyrana i zbrodniarza: „dajcie mi człowieka a znajdzie się metoda na kaca”

Gwiazdy i kac

A jak z syndromem dnia poprzedniego radzą sobie światowe gwiazdy filmu i rozrywki. W internecie można znaleźć wiele ich porad. Oto kilka z nich: Kate Hudson – mnóstwo soku pomidorowego, świeże owoce i awokado plus tona witamin, Kate Winslet – kanapka z kiełbasą i bekonem oraz duża szklanka soku pomarańczowego, Gwyneth Paltrow – 20 minut w wannie z gorącą wodą z dodatkiem soli angielskiej i sody oczyszczonej a następnie lodowaty prysznic, Anthony Bourdain polecał aspirynę z zimna coca-colą oraz ostrą seczuańską kuchnię, Renee Zellweger – angielskie śniadanie lub tosty i fasolka a Ernest Hemingway – wysoka szklanka wypełniona drobnym lodem zalany czterema porządnymi kroplami Angostury (gorzkiej wódki), do tego sok z limonki i startą z niej skórką oraz dolany do połowy szklanki holenderski dżin (Jenever).

Mimo wszystko o walce z kacem warto pomyśleć, zanim jeszcze zaczniemy pić i odpowiednio się do tego przygotować. Obfity, tłusty posiłek pomoże wytworzyć w żołądku warstwę ochronną, która spowolni wchłanianie się alkoholu i pozwoli naszemu organizmowi pracować nad jego przetwarzaniem. Szklanka wody wypita co jakiś czas podczas spożywania pomoże zapobiec nadmiernemu odwodnieniu. Wybór alkoholu również ma znaczenie – badania wykazały, że najdotkliwsze kace powodują alkohole kolorowe – wszelkiego rodzaju brandy, whisky, koniaki czy ciemne rumy. Prawda jest taka, że najlepszym lekarstwem na kaca wciąż pozostaje szklanka wody. Nie przed, nie w trakcie, nie po. Zamiast – stwierdził Stanisław Plenzler.

 

foto: Alicja Uszyńska, Bogusz Kluz, pixabay

Wykorzystano: Shaughnessy Bishop-Stall: „Kac. Opowieść o poszukiwaniu ratunku”, Tygodnik Polityka, Gazeta Wyborcza, PAP, ABCzdrowia.pl, kwejk.pl

 

Prestiż  
Styczeń 2023