Natalia Przybysz: 

Zaczynam się od słów

Twórczość Kory, jednej z najbardziej oryginalnych postaci polskiej muzyki rozrywkowej, jest inspiracją dla kolejnej rzeszy artystów. Równie niezwykła artystka – Natalia Przybysz wzięła na warsztat dotąd nieupubliczniane w formie piosenek teksty liderki Maanamu. Trafiły one do Natalii od Kamila Sipowicza, spadkobiercy dorobku Kory. Tytuł albumu Natalii Przybysz „Zaczynam się od miłości” stanowi jego parafrazę. Materiał z tego albumu będziemy mogli wkrótce usłyszeć na żywo 24 stycznia w szczecińskiej Filharmonii. Z Natalią Przybysz udało się nam porozmawiać przed szczecińskim koncertem.

Autor

Prestiż

„Zaczynam się od miłości” to tytuł płyty, na której zinterpretowała Pani osiem niezaśpiewanych dotąd tekstów Kory.

To jest tytuł, który czuję, który we mnie coś porusza. Pamiętam, jak zastanawiałam się nad nim i zapragnęłam się odnieść to nazwy zbioru wydanego przez Kamila Sipowicza, z tymi tekstami Kory, którego tytuł brzmi „Miłość zaczyna się od miłości”. Zaczęłam to odmieniać na różne sposoby i przy wariancie „zaczynam się od miłości” coś poczułam. Gdzieś mnie to wzruszyło, gdzieś mnie to zabrało. Wystarczyło mi by nazwać tak swoją płytę. To są da mnie najważniejsze objawy, świadczące o tym, że jakieś zdanie w piosence, jakiś tytuł jest na swoim miejscu. Uruchamia emocje, a jeśli najczęściej wzrusza to jest to dla mnie najwyższa forma emocjonalnego poruszenia.

A jak w ogóle doszło do zrealizowania tego projektu?

Na początku spotkałam się z Kamilem Sipowiczem, żeby się skonsultować w sprawie „Krakowskiego spleenu”, który już nagrałam. Później, w ramach odpowiedzi i akceptacji otrzymałam od niego propozycję nagrania innych piosenek Kory, tekstów niezaśpiewanych. Nie byłam jedyna na tej liście, Kamil Sipowicz wymienił jeszcze kilku innych artystów, którzy również dostali tę propozycję i jej nie wykorzystali. Zupełnie zwątpiłam w siebie. Byłam zaszczycona, ale podziękowałam i nie sadziłam, że w to wejdę. To było na tamten moment za potężne dla mnie, zbyt poważne. Miałam ochotę robić zupełnie coś swojego. Pół roku później mój manager kupił mi książkę Kory z tymi tekstami. I kiedy miałam ją w dłoni, niezobowiązująco, kiedy mogłam sama spędzać czas z tymi tekstami, to wtedy natrafiłam na pierwsze zdania, które mnie wciągnęły. Zrobiłam pierwszą piosenkę na bazie muzycznego fragmentu, który wysłał mi Kuba Staruszkiewicz i Pat Stawiński, trójmiejscy twórcy z mojego zespołu.

I poleciało dalej…

Tak jak w życiu mam dużo różnych sytuacji bardzo przyziemnych, prozaicznych, na które nie mam wpływu, tak w muzyce dbam o to by mieć jak najwięcej wolności, spontaniczności, jak najmniej nacisków, konieczności. Zrobiłam jeden utwór, później zastanawiałam się nad następnym. Co raz bardziej mnie te świat Kory zapraszał. W zasadzie, kiedy kończyłam płytę, dopiero zobaczyłam, ile jeszcze jest potencjalnie do zaśpiewania. Uczyłam się tego języka, kodu, tego rytmu w jakim Kora pisała. Przechodziłam również pewnego rodzaju emocjonalny proces zanurzania się w tych tekstach. To stało się zapalnikiem tego czym później zajmowałam się na terapii. Taką pierwsza dużą lekcją, którą doświadczyłam na terapii, a u Kory jest to wszechogarniające uczucie, to tęsknota. Kora w ten sposób definiuje miłość. Według niej „miłość to wieczna tęsknota”.

Zarówno Kora, jak i Pani jesteście artystkami, których twórczość oddziaływuje na innych.

Takie oddziaływanie jest prawdziwe, jeśli bierze się również z autentyczności w procesie źródłowym, z którego powstają później piosenki. Nie wierzę w udawane orgazmy. Musimy naprawdę, sam na sam, z każdym zdaniem posiedzieć i poczuć każde ze znaczeń. Śpiewając, wymyślając melodie trzeba być głęboko zanurzonym, tak żeby ludzie słuchając tego poczuli satysfakcję Bez względu na to jak dużą artystką formatem się jest lub kiedy pracuje się z taką postacią jak Kora, to i tak to wszystko bierze się zawsze z tej pierwszej pustej strony na początku powieści. Zawsze się bierze ze spotkania ze sobą.

W trakcie tworzenia starałam się o Korze, o jej osobowości w ogóle nie myśleć i chociaż otaczali mnie ludzie, którzy próbowali mi opowiadać o niej, to ja tego nie chciałam. Dopiero po nagraniu płyty zaczęłam oglądać wywiady z nią, słuchać płyt Michała Pepola i Ralpha Kamińskiego z jej piosenkami. I choć to wszystko było bardzo fascynujące, wierzyłam, że najważniejsze są jej słowa i z nimi, w jak najczystszej formie, chciałam obcować.

Od Pani początków w zespole Sistars minęło już trochę lat. Jak bardzo się Pani przez te lata zmieniła jako artystka? Kim była ówczesna Natalia, a kim jest teraz?

Powracając do czasów Sistars pamiętam, że w trakcie produkcji piosenek dochodziło do konfliktowych sytuacji. Konflikty we mnie też nie dawały mi spokoju. Ten proces rodził wiele frustracji, nie brakowało łez. Mój nauczyciel śpiewu wysłał mi wtedy maila, w którym napisał: „Natalia, pewnego dnia będziesz wiedziała co chcesz śpiewać. Jak chcesz śpiewać. Będziesz sama decydowała o tym, o czym są twoje piosenki. Będziesz współprodukowała swoje płyty. Wszystko będzie zależało od ciebie i twój głos będzie naprawdę wolny. Będziesz śpiewała tylko z serca.” Czytając tego maila, płakałam wielkimi łzami, nie wierząc w to o czym on do mnie pisze. Uważając to za niemożliwe. Była wtedy bardzo pod wpływem reszty zespołu. Trapiły mnie infekcje gardła. To działo się również na długo zanim trafiłam na jakąkolwiek terapię. To było we mnie emocjonalnie przyblokowane, a przecież śpiewanie wymaga umiejętności wyrażania emocji. Teraz mam tak, że wiem, kiedy sama czuję, sama wiem, kiedy jest dobrze. Nagrywam płyty z ludźmi których uwielbiam, którzy się wzajemnie szanują, lubią. W zespole panuje rodzinna atmosfera, pełna ciepła i wsparcia. Pracują ze mną wspaniali, dojrzali, utalentowani muzycy, których uważam za jednych z najlepszych w kraju. Każdy współprodukuje, nikt nie rządzi. Nie wchodzimy w swoje kompetencje. Przed nami wspaniała przygoda, gdyż zabieram mój zespół w miejsce, zupełnie magiczne, o którym nie wiedzą. Jadą pod koniec stycznia w podróż w nieznane, pracować nad kolejną płytą. Gdybym miała w skrócie podsumować to, co się teraz dzieje się w mojej karierze, to jest dokładnie tak jak w tym mailu sprzed 20 lat (śmiech).

W naszej rozmowie pojawił się wątek terapii. Czym dla Pani jako artystki, ale i prywatnej osoby jest ona i czy w ogóle jest potrzebna?

Pierwszy raz z psychoterapii skorzystałam przed napisaniem płyty „Prąd”. Potrafiłam wyjść z sesji i w Żabce, pod blokiem terapeutki, napisać na przykład cały tekst do „Nie będę twoją laleczką”. Wszystkie piosenki znajdujące się na tym albumie są wynikiem sesji terapeutycznych. Teraz z kolei, po przepłynięciu Atlantyku i spotkaniu się z tą przestrzenią na oceanie, spowodowało potrzebę poszukania tej przestrzeni w sobie. Po powrocie, kiedy cały ten przestwór oceanu i nieba zniknął sprzed moich oczu i wróciłam do szarej grudniowej Polski, doświadczyłam mocnej klaustrofobii. To spowodowało że wróciłam na terapię. Potrzebuję terapii, ponieważ przestrzeń jest dla mnie ważna, ale też zaglądanie do własnego wnętrza powoduje odkrycia. Te odkrycia są na tyle fascynujące, że chcę o nich śpiewać. Jest to bardzo dobrym bodźcem do tworzenia piosenek.

Przez wspomniany ocean, przepłynęła Pani dzięki programowi „Przez Atlantyk”. Dla wielu osób zaskoczeniem był Pani udział w telewizyjnym reality show.

Dla mnie samej było to zaskoczeniem. Tak naprawdę nie widziałam w czym będę brała udział. Nie oglądam telewizji, nie orientuje się w tym o co chodzi w reality show. Jedyne co mi wybrzmiało i było niepodważalne, to fakt, że przepłynę Ocean Atlantycki. Wiedząc o tym, że 3 tygodnie będę na oceanie w zasadzie mi wystarczyło. Lubię żeglować i co prawda, przed Atlantykiem były tylko Mazury (śmiech), ale wystarczyło bym się zdecydowała na ten rejs. W innych okolicznościach raczej bym nie wyszła z domu zostawiając rodzinę, żeby przepłynąć Atlantyk. Tutaj też wystąpił praktyczny i prozaiczny element: jest pandemia, nie ma koncertów, a są pieniądze do zarobienia. Byłam trochę jak taki marynarz, który płynie po pieniądze, ale też po przygodę.

Po tym doświadczeniu zdecydowałaby się Pani na podobną przygodę?

Na udział w podobnym programie nie, ale jeśli chodzi o wodę to żeglarstwo jest bardzo fajne. Podobało mi się to, że horyzont był cały czas widoczny, że było dużo niebieskiego koloru, był wiatr, latające ryby, delfiny i plankton, który w nocy świeci na turkusowy kolor.

Czy artyści w ogóle mają prawo wypowiadać się publicznie na tematy polityczne czy społeczne? Zauważyłam, że w tej kwestii, jeśli chodzi np. o świat muzyki panuje podział. Pani parę lat temu wypowiedziała się publicznie na bardzo osobisty temat, jednocześnie zabierając głos w sprawie, która dotyczy nas kobiet.

To wszystko zależy od człowieka. Jedni mają taką potrzebę, inni nie i to też jest ok. Ludzie mają różne konstrukcje. Część z nich chce robić tło, druga część pragnie tę przestrzeń bardziej penetrować, coś zmieniać i poruszać. Nie chcę tego w żaden sposób porządkować. Moje wyznanie było na tyle duże i mocne, że zdaję sobie z tego sprawę, że pozostanie ze mną na zawsze.

I to w moim odczuciu daje mi prawo do tego, by pozostać teraz tylko przy śpiewaniu, bo kocham to robić. Po za tym przetrwałam. Być może ci którzy dziś mówią, że nie chcą komentować rzeczywistości, pewnego razu się odpalą, bo wydarzy się coś dla nich tak bardzo osobistego, że tego nie wytrzymają.

Nasza rozmowa ukaże się w styczniu, na początku nowego roku. To co się dzieje przez ostatnie lata na świecie, mam na myśli m.in. pandemię, wojnę, kryzys ekonomiczny i ekologiczny, spowodowało, że spoglądamy w tę najbliższą przyszłość ze sporym niepokojem, ale też z nadzieją. Czego by Pani życzyła nam z tej okazji?

Przede wszystkim, żeby zakończyła się wojna, zwycięstwem Ukrainy. I żeby kryzys klimatyczny został zażegnany, choć to bardzo trudne, ale żebyśmy się opamiętali. Ponadto żebyśmy zwolnili, bo odnoszę wrażenie, że świat się zapędził w jakiś stan zapalny, że jesteśmy przestymulowani. Żebyśmy spojrzeli na drugiego człowieka, na swoje dzieci, żebyśmy się zrobili bardziej łagodni, również pod kątem ekonomicznym, gdyż poziom konsumpcjonizmu, który osiągnęliśmy nie przekłada się na naszą kondycję psychiczną i zdrowotną i jest dla nas zgubny.

A sobie?

Chciałabym nagrać super płytę, spędzić dobre ferie z dziećmi, grać fajne koncerty, spotykać się z ludźmi, nauczyć się nieco lepiej grać na fortepianie i dużo pływać.

I tego Pani życzę dziękując za rozmowę.

 

foto: Silvia Pogoda, Marzena Chustak

 

Prestiż  
Styczeń 2023