Na planie z rodziną Addamsów

Pochodzący ze Szczecina fotograf Tomasz Lazar jest autorem zdjęć z planu zdjęciowego serialu „Wednesday”, który dla serwisu Netflix wyreżyserował wybitny reżyser Tim Burton, autor tak znakomitych filmów jak „Batman”, „Sok z Żuka”, „Jeździec bez głowy” czy „Edward Nożycoręki”.

Autor

Aneta Dolega

Dzieło Burtona wpisuje się w uniwersum, którego bohaterem jest upiorna i jednocześnie zabawna Rodzina Addamsów. Słynną familię do życia powołał Charles Addams – rysownik komiksów, na podstawie których powstało wiele produkcji filmowych i serialowych, a Addamsowie stali się ikonami popkultury.

Serial Netflixa skupia się tym razem na córce Morticii i Gomeza Addamsów –zabójczo bystrej i bardzo sarkastycznej Wednesday, która ma obsesję na punkcie śmierci, a jej ulubionym zajęciem jest dręczenie młodszego brata. W tej wersji jest nastolatką uczęszczającą do Akademii Nevermore, w której próbuje zapanować nad nowo odkrytymi mocami parapsychicznymi. Oprócz tego prowadzi śledztwo w sprawie serii tajemniczych morderstw i jeszcze musi rozwikłać rodzinną zagadkę sprzed lat.

Na zdjęciach Tomka Lazara widzimy ekipę filmową w trakcie pracy, ale także podglądamy ją w przerwach. Oprócz samego Tima Burtona, fotograf uwiecznił m.in. Jennę Ortegę grającą tytułową Wednesday, Catherine Zeta-Jones serialową Morticię Addams i Gwendoline Christie, która wcieliła się w postać Larissy Weems. – Jestem w pewien sposób voyerystą, czyli podglądaczem. Patrzę na świat i ludzi, i widzę często gotowe obrazy – tak o swoim stylu pracy mówił Tomek Lazar, podczas naszej ostatniej rozmowy parę lat temu. – Każdego można sfotografować i to ciekawie. Jak również każdą sytuację. Często jest tak, że jednej osobie należy poświęcić więcej czasu, innej mniej. Koniec końców to od nas zależy jak bardzo otworzymy się na daną sytuację czy osobę.

Lazar Jest laureatem jednej z najważniejszych nagród fotograficznych na świecie World Press Photo, a także Picture of the Year International, Grand Press Photo czy Lumix Festival for Young Journalism, a to tylko fragment długiej listy prestiżowych nagród jakie ma na koncie. Publikował m.in. w Washigton Post w The New York Times i Newsweek International. Jest autorem fascynujących fotoreportaży ze współczesnej Japonii czy przejmujących zdjęć ukazujących codzienne życie w Ukrainie obliczu trwającej tam wojny. Oprócz reportażu zajmuje się także fotografią komercyjną, mając na koncie m.in. kampanię dla maki Pierre Cardin zrealizowaną w Paryżu. Oprócz tego wykłada w szczecińskiej Akademii Sztuki. – Fotografia jest moją pasją. Pracowanie na wielu polach, w tym komercyjnym, potrafi rozwinąć sposób patrzenia. Z całą pewnością światy te różnią się od siebie – mówił w tej samej rozmowie. – W świecie reportażu jesteśmy często sami ze sobą w przypadku zleceń komercyjnych mamy również klienta, agencję oraz dom produkcyjny. Koniec końców efekt przy projektach komercyjnych jest dziełem współpracy kilku osób, ale zamyka je w kadrze fotograf.

Rosnąca lista nagród i sukcesów oraz spełnianie artystycznych marzeń, czego przykładem jest praca na planie „Wednesday”, nie zmieniła fotografa, który nadal jest skromna osobą. – Wygrana mobilizuje, ale nie znaczy, że jesteś zaraz najlepszy – dodaje na koniec. – Sukcesy traktuję z pokorą. To moja motywacja by pracować dalej i lepiej.

 

Prestiż  
Styczeń 2023