Fale muzyki

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch znany jest ze swojego nietuzinkowego podejścia do chóralistyki. To jeden z najoryginalniejszych chórów w Polsce, który swoją twórczością i licznymi projektami wychodzi poza utarte schematy. Dzięki współpracy z innymi artystami i ogromnej otwartości na różnorodne gatunki muzyczne, potrafi przyciągnąć na swoje koncerty publiczność, dla której samej jest zaskoczeniem, że koncert chóralny może być tak fascynujący.

Autor

Aneta Dolega

„The Sound Of Sea” – to tytuł nowej płyty chóru, która jest z jednej strony hołdem złożonym marynistycznej tradycji a z drugiej przykładem profesjoanalizmu, wyobraźni i miłości do muzyki. Morze – główny bohater tego wydawnictwa jest inspiracją, dzięki której otrzymaliśmy materiał pełen potężnych, niezwykłych

i oryginalnych brzmień. Na albumie znajdują się premierowe wykonania dzieł na chór mieszany, autorstwa czołowych kompozytorów współczesnej chóralistyki. Są wśród nich przedstawiciele trzech różnych generacji. Pierwszą tworzy autorytet polskiej muzyki chóralnej – nieżyjący już śp. Marek Jasiński. Druga generacja to doświadczeni twórcy, tacy jak: Janusz Stalmierski, Miłosz Bembinow czy Bartosz Kowalski-Banasewicz. W trzeciej znaleźli się przedstawiciele młodego pokolenia, m.in..: Anna Rocławska-Musiałczyk, Katarzyna Danel oraz Marek Raczyński. Każdy z nich tworzy w innej stylistyce, z charakterystycznymi dla siebie środkami wyrazu. – To naprawdę wyjątkowy album z chóralną muzyką współczesną: dziesięciu kompozytorów przekazuje na nim inspiracje pięknem morskich fal za pomocą piękna ludzkich głosów i potęgi fal brzmieniowych – dzieli się wrażeniami kompozytorka i przedstawicielka nurtu soundscape (ruch ekologii brzmieniowej) Katarzyna Danel. A dyrygentka chóru – Sylwia Fabiańczyk- Makuch dodaje: – To co charakteryzuje ten album to różnorodne inspiracje twórcze, indywidualne, wyraziste koncepcje, techniki, nurty oraz współczesne środki artystycznego wyrazu, m.in. wykorzystanie nowatorskich form emisji dźwięku, odtwarzanie podczas wykonania wcześniej nagranych linii melodycznych, eksperymentalna emisja dźwięku, z wykorzystaniem kolorystyki brzmienia głosu ludzkiego – od szeptu, przez krzyk po asynchroniczne powtarzanie danych sekwencji rytmicznych na wybranych dźwiękach.

Ta trwająca nieco ponad godzinę podróż z morskimi brzmieniami Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie gwarantuje rejs pełen muzycznych wrażeń.