Impresje bez Granic – muzyka bez granic

Muzyka kompozytorów z trzech krajów: Polski, Niemiec i Ukrainy zabrzmiała podczas dwóch koncertów w ramach „Impresje bez Granic”, kolejnego projektu, znanej ze swoich nietuzinkowych pomysłów szczecińskiej Baltic Neopolios Orchestra.

Autor

Aneta Dolega

Projekt, BNO przygotowała wspólnie z Internationale Beethoven Gesellschaft, Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, szkołą Europäische GesamtschuleInsel Usedom w partnerstwie z ukraińską orkiestrą Dniepr Chamber Orchestra. Koncerty odbyły się w dniach 1-3 marca br. – Wybrany termin projektu nie był przypadkowy – korespondował z nieodległą datą wybuchu wojny w Ukrainie – mówi Emilia Goch-Salvador, dyrektor orkiestry. – Nawiązanie było celowe i stanowiło hołd dla wszystkich, którzy od roku walczą o pokój w swoim kraju. Chcieliśmy dzięki temu projektowi zintegrować trzy narody żyjące obok siebie: Polaków, Niemców i Ukraińców. Dzięki użyciu uniwersalnego, muzycznego języka możliwe było odkrywanie tożsamości innych narodów, ale także budowania nowych więzi kulturowych na terenie pogranicza, uwzględniających nowo przybyłych mieszkańców.

Pierwszy koncert odbył się po niemieckiej stronie wyspy Uznam. „Bajkowa symfonia”, która zabrzmiała tego dnia, dedykowana była dzieciom w wieku szkolnym. Muzyczne spotkanie było idealną okazją do integracji najmłodszych z trzech państw. Dzięki koncertowi maluchy zaznajomiły się z pojęciami muzycznymi i najważniejszymi kompozycjami z tych krajów. Natomiast motywem przewodnim spotkania było uniwersalne pojęcie „miłości”.

Druga odsłona projektu odbyła się wieczorem 3 marca w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie. Podczas koncertu zatytułowanego „Z nadzieją na pokój” orkiestrę BNO poprowadził ukraiński skrzypek Yevgeniy Kostrytsky. W repertuarze występu znalazły się utwory poruszające, sentymentalne, które zdecydowanie przypadły międzynarodowej publiczności do gustu. – Po raz kolejny okazało się, że język muzyczny jest uniwersalny, pomaga budować mosty, wyrażać emocje i jednoczyć ludzi – zaznacza Emila Goch-Salvador. – „Impresje bez granic” stały się wielokulturowym i wielowymiarowym wydarzeniem, niosącym pozytywne emocje i budującym nowe więzi.

Projekt „Impresje Bez Granic” wspierany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Prestiż  
Marzec 2023