Fascynujące wyprawy rowerowe z Garażownią

Na ryby, na grzyby – śpiewali Starsi Panowie. A może także „na rower”? Miłośnicy podróżowania, wypoczynku oraz spędzania wolnego czasu na dwóch kółkach cały czas rosną w siłę. Również w Zachodniopomorskiem, które dba o rozwój ścieżek i szlaków rowerowych. Jedni wybierają więc indywidualne podróże rowerowe, inni wolą profesjonalne zorganizowane wyjazdy grupowe.

Autor

Prestiż

Bogatą ofertę dla jednych i drugich przygotowała Garażownia z Morynia – urokliwego miasteczka, pięknie położonego nad jeziorem Morzycko, oddalonego zaledwie o nieco ponad godzinę drogi od Szczecina. Samo miasto posiada ciekawą historię i zostało uwiecznione m.in. w jednej z powieści o przygodach Pana Samochodzika, ale na trasie wyjazdów rowerowych z Garażowni znalazło się wiele atrakcji turystycznych naszego województwa.

– Wiosna zbliża się milowymi krokami. To czas przebudzenia z zimowego marazmu oraz powrotu do aktywnego wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody – mówi Małgorzata Szałek, organizatorka wyjazdów rowerowych. Już niedługo cykliści wypełnią szlaki rowerowe w całym województwie. Garażownia Moryń przygotowała pięć niezwykle atrakcyjnych i urozmaiconych weekendowych tras rowerowych. Aż się chce wsiąść na rower!

„Szlakiem historii i dobrego wina”

To wycieczka po polodowcowej krainie Doliny Dolnej Odry połączona ze zwiedzaniem winnicy Turnau, czyli aktywny wypoczynek zakończony lampką dobrego wina. Zaplanowana na 21-23.04.2023 podróż przeniesie nas w czasy II Wojny Światowej, bo zobaczyć będzie można tereny (m.in. miejsce forsowania Odry), na których doszło do kluczowej bitwy, która pozwoliła zdobyć Berlin. Odwiedzimy średniowieczną Chojnę oraz Zamek Joannicki w Swobnicy, przekształcony później w mieszkalną rezydencję. Na koniec zwiedzanie jednej z najsłynniejszych polskich winnic, połączone z degustacją czterech rodzajów win.

„Śladem nasypu kolejowego”

Tuż po majówce (05-07.05.2023) można zrealizować z Garażownią inny pomysł na rowerowy weekend. Wycieczka szlakiem starej kolei łączącej most w Siekierach z Trzcińskiem Zdrój – średniowieczną perłą regionu, to trasa łącząca w sobie piękne leśne i polne krajobrazy oraz urocze, stare dworce kolejowe, m.in. sławną na całą Polskę Stację Klępicz i zabytkowy most w Siekierkach. Wjedziemy do Niemiec, aby zobaczyć niezwykły obiekt Theater am Rand – fascynujące połączenie sztuki i natury. Do Polski wrócimy promem „Bez granic”. v

„W poszukiwaniu skarbu Templariuszy”.

Trzecia propozycja to m.in. zwiedzanie najbardziej wysuniętej na zachód komandorii pełnego zagadek zakonu Templariuszy w Chwarszczanach, zwiedzanie Mieszkowic i Boleszkowic oraz rowerowa gra terenowa szlakiem pewnej tajemnicy ukrytej w kamieniu. Do tego także degustacja miodów pitnych Skarb Templariuszy. Termin 19-21.05.2023 jest świetną alternatywą dla wszystkich, którzy wolą uniknąć typowych dla majówki tłumów i jednocześnie cieszyć się pięknem majowych okoliczności przyrody.

„Między Odrą a Myślą”

Rowerowo-kajakowa podróż do początków Państwa Polskiego (8.06-11.06.2023) obejmie zwiedzanie Cedyni z Górą Czcibora oraz pola jednej z najważniejszych dla naszego kraju bitwy, do której doszło pod tą miejscowością. Odwiedzimy także najbardziej wysunięty na zachód punkt Polski, przejedziemy słynnym mostem w Siekierkach, przepłyniemy rzeką Myślą oraz poznamy średniowieczne perełki Pomorza Zachodniego – Trzcińsko Zdrój, Chojnę i Moryń.

„Supy, rowery i wino”

Piąta weekendowa wycieczka to przyjemne połączenie pływania na SUP-ach i podróżowania rowerem m.in. do Baniewic (zwiedzanie winnicy Turnau), mostu w Siekierkach oraz niemieckiego obiektu Theater am Rand. Można z niej skorzystać w weekend 16-18.06.2023.

Jak to działa

Garażownia zapewnia usługi wypożyczalni SUP-ów oraz rowerów dla każdego podróżnika – amatora i profesjonalisty, dla dorosłych i dla dzieci, ale w wyprawach można też wziąć udział jadąc na własnym rowerze. Zbiórka odbywa się w Szczecinie lub na terenie pensjonatu Willa Moryń. To tam po dniu pełnym aktywnego zwiedzania zatrzymujemy się na nocleg. Pensjonat jest oddalony zaledwie o kilka kroków od jeziora Morzycko i rynku miejskiego z ratuszem. Swoim charakterem wpisuje się w klimat okolicy. Mieści się w budynku starej szkoły z magicznym, tajnym przejściem przez średniowieczny mur, tuż za którym znajduje się kort tenisowy. – W Willi Moryń na podróżnych czeka 12 stylowo wykończonych pokoi o podwyższonym standardzie, a infrastruktura obiektu pozwala na zorganizowanie pokazów filmowych lub zdjęciowych na życzenie grupy – wyjaśnia pani Małgosia.

Wybierając się na wyjazd z Garażownią, warto sprawdzić szczegółowy program na stronie internetowej. Każda trasa ma określony poziom trudności, przy czym dla rowerzystów jeżdżących okazjonalnie i rekreacyjnie odpowiednie będą poziomy 1/5 i 2/5. Grupom towarzyszy bus techniczny, z którego można skorzystać w przypadku opadnięcia z sił lub awarii roweru. W zależności od programu grupy wyjazdowe wahają się od 6 do 12 osób, więc imprezy mają charakter kameralny. W wyprawach mogą wziąć udział osoby w wieku od 8 do 80 lat, a tempo jest dostosowane do uczestników. – Oczywiście warto dostosować ekwipunek do wszelkich warunków pogodowych, ale w przypadku deszczowej pogody mamy w zanadrzu różne rozwiązania alternatywne – uspokaja pani Małgosia i przypomina, że poza znajomością zasad ruchu drogowego oraz samą umiejętnością jazdy na rowerze ważne są pozytywne nastawienie i dobry humor.

Prestiż  
Marzec 2023